T├şm spolo─Źnosti Microsoft stratil, preto┼że spolo─Źnos┼ą Microsoft zabudla obnovi┼ą d├┤le┼żit├ę bezpe─Źnostn├ę certifik├íty

Microsoft Teams, obrovsk├í platforma pre spolupr├ícu softv├ęru na pr├ícu, m├í viac ako 20 mili├│nov akt├şvnych pou┼ż├şvate─żov denne a je jedn├Żm z najv├Ą─Ź┼í├şch konkurentov spolo─Źnosti Slack. Ide o bal├şk n├ístrojov na chat, videokonferenciu, ukladanie s├║borov a integr├íciu aplik├íci├ş na jednej platforme. Pou┼ż├şvatelia programu Microsoft Team v┼íak dnes u┼ż predt├Żm za┼żili kr├ítke v├Żpadky, ktor├ę im br├ínili v vstupe do ich pr├şslu┼ín├Żch t├şmov. D├┤vod preru┼íenia slu┼żby bol dos┼ą nepr├şjemn├Ż. Pod─ża vlastn├Żch slov spolo─Źnosti Microsoft zabudla obnovi┼ą bezpe─Źnostn├Ż certifik├ít pre svoju platformu spolupr├íce, ─Źo viedlo k chybe HTTPS pre pou┼ż├şvate─żov, ktor├ş sa pok├║┼íaj├║ prihl├ísi┼ą.

Reagujte na spr├ívy pou┼ż├şvate─żov, ktor├ş nemaj├║ pr├şstup k t├şmu spolo─Źnosti Microsoft, ofici├ílny stav servera Microsoft 365 Twitter spravova┼ą zdie─żan├ę prostriedky, ktor├Żm ÔÇ×platnos┼ą certifik├ítu vypr┼íalaÔÇť. O hodinu nesk├┤r t├şm ozn├ímil, ┼że za─Źal pou┼ż├şva┼ą aktualizovan├Ż certifik├ít pre slu┼żby Microsoft Teams. A pribli┼żne po piatich hodin├ích spolo─Źnos┼ą Microsoft upozorn├ş postihnut├Żch pou┼ż├şvate─żov, ┼że bolo implementovan├ę rie┼íenie na vyrie┼íenie probl├ęmu s prihl├ísen├şm a ┼że boli podniknut├ę ─Ćal┼íie n├ípravn├ę kroky na odstr├ínenie chyby.

Netreba dod├íva┼ą, ┼że pou┼ż├şvatelia t├şmu spolo─Źnosti Microsoft nie s├║ s v├Żpadkom pr├şli┼í spokojn├ş, najm├Ą ke─Ć sa dozvedeli, ┼że tento probl├ęm je sp├┤soben├Ż nepr├şjemnou chybou. Zd├í sa v┼íak, ┼że sa spolo─Źnos┼ą t├║to lekciu pou─Źila. Microsoft tie┼ż poznamen├íva, ┼że prehodnocuje implement├íciu certifika─Źn├Żch a dota─Źn├Żch krokov s cie─żom zabezpe─Źi┼ą, aby sa tieto preru┼íenia incidentov v bud├║cnosti neopakovali.

Nie je to v┼íak prv├Żkr├ít, ─Źo slu┼żby spolo─Źnosti Microsoft za┼żili rozsiahle v├Żpadky v d├┤sledku uplynutia platnosti certifik├ítov. V roku 2013 bol Microsoft Azure ovplyvnen├Ż glob├ílnym v├Żpadkom v─Ćaka ukon─Źeniu certifik├ítu SSL (Secure Socket Layer). Chyba ovplyv┼łuj├║ca oper├ície HTTPS vo ve─żkom meradle. V ten ist├Ż de┼ł spolo─Źnos┼ą Microsoft tie┼ż informovala o probl├ęmoch so slu┼żbou Xbox pre hudbu a video.

Najnov┼íie technologick├ę spr├ívy a recenzie n├íjdete na str├ínke Gadget 360 na adrese Twitter, Facebook a prihl├íste sa na odber YouTube Kan├íl.

Nadeem Sarwar

Okrem sn├şvania o technol├│gii sa Nadeemovi p├í─Źi hist├│ria a jeho avatara sa pozer├í v alternat├şvnej dimenzii.

Plus

Koronav├şrus: ─î├şnski ob─Źania prech├ídzaj├║ na aplik├ície na sledovanie v├şrusov, aby sa vyhli infikovan├ęmu prostrediu

S├║visiace pr├şbehy