TikTok sa vyh├Żba z├íkazu HOURS ├şs┼ą – ale st├íle sa to m├┤┼że sta┼ą sk├┤r, ako Trump opust├ş svoj ├║rad

TIKTOK sa op├Ą┼ą vyh├Żba z├íkazu v USA, ktor├Ż m├í nadobudn├║┼ą ├║─Źinnos┼ą vo ┼ítvrtok ve─Źer.

Z├íkaz by zastavil s┼ąahovanie aplik├ície na zdie─żanie videa, ktor├í m├í viac ako 100 mili├│nov pou┼ż├şvate─żov v USA.

Prezident Donald Trump v nariaden├ş zo 14. augusta nariadil ─Ź├şnskemu majite─żovi spolo─Źnosti TikTok ByteDance, aby aplik├íciu predal americkej spolo─Źnosti do 90 dn├ş, ─Źo pripadlo na ┼ítvrtok.

Trumpova administrat├şva tvrd├ş, ┼że TikTok vyvol├íva obavy o n├írodn├║ bezpe─Źnos┼ą, preto┼że osobn├ę ├║daje americk├Żch pou┼ż├şvate─żov by mohla z├şska┼ą ─Ź├şnska vl├ída. TikTok obvinenia odmieta.

Americk├í vl├ída vo ┼ítvrtok ozn├ímila, ┼że odlo┼ż├ş presadzovanie z├íkazu.

Hovorca uviedol, ┼że ministerstvo obchodu vyhovie s├║dnemu pr├şkazu v prospech obrovskej aplik├ície soci├ílnych m├ędi├ş.

Toto nariadenie sudcu z Pensylv├ínie z 30. okt├│bra zablokovalo vl├ídu v uvalen├ş obmedzen├ş na TikTok.

ÔÇ×Ministerstvo dodr┼żiava podmienky tohto pr├şkazu,ÔÇť uv├ídza sa vo vyhl├ísen├ş.

Ministerstvo dodalo, ┼że z├íkaz ÔÇ×neza─Źne plati┼ą, k├Żm sa nevyvinie ─Ćal┼í├ş pr├ívny v├ŻvojÔÇť.

Augustov├í objedn├ívka ministerstva obchodu by znemo┼żnila transakcie so spolo─Źnos┼ąou TikTok, pred ─Ź├şm varoval jej majite─ż ByteDance, ┼że by v skuto─Źnosti zak├ízalo pou┼ż├şvanie TikTok v USA.

Zd├í sa, ┼że Biely dom sa nepon├íh─żal implementova┼ą pr├şkaz na odpredaj zo 14. augusta, ktor├Ż nariadil ByteDance preda┼ą TikTok do ┼ítvrtka.

Ozn├ímilo to ministerstvo obchodu 1 bolo by to v s├║lade s pr├şkazom sudkyne Wendy Beetlestone o zablokovan├ş z├íkazu, ale uviedlo, ┼że svoje kroky ÔÇ×r├ízne obh├íjiÔÇť.

TikTok sa bezprostredne nevyjadril k odvolaniu vl├ídy na americk├Ż tret├ş okruh.

Spolo─Źnos┼ą Beetlestone nariadila agent├║re zak├íza┼ą hostenie ├║dajov v USA pre TikTok, slu┼żby doru─Źovania obsahu a ─Ćal┼íie technick├ę transakcie.

Beetlestone nap├şsal, ┼że ÔÇ×vl├ídne vlastn├ę popisy hrozby n├írodnej bezpe─Źnosti, ktor├ę predstavuje aplik├ícia TikTok, s├║ formulovan├ę hypotetickyÔÇť.

27. septembra americk├Ż okresn├Ż sudca Carl Nichols vo Washingtone vydal predbe┼żn├ę opatrenie v ┼żalobe podanej spolo─Źnos┼ąou ByteDance, ktor├ę zastavilo obchodovanie s objedn├ívkami. Apple a obchody s aplik├íciami Google odstr├íni┼ą TikTok na stiahnutie pre nov├Żch pou┼ż├şvate─żov.

Toto nariadenie bolo stanoven├ę, aby nadobudlo ├║─Źinnos┼ą nesk├┤r v ten de┼ł.

Americk├ę ministerstvo financi├ş v stredu uviedlo, ┼że chce vyrie┼íi┼ą obavy o n├írodn├║ bezpe─Źnos┼ą, ktor├ę v s├║vislosti s TikTok vyvolalo, pred ┼ítvrtkov├Żm term├şnom odpredaja. Hovorky┼ła ministerstva financi├ş vo ┼ítvrtok nemala ┼żiadne pripomienky.

Spolo─Źnos┼ą ByteDance rokovala o dohode s Walmartom a IT spolo─Źnos┼ąou Oracle o presune americk├Żch akt├şv spolo─Źnosti TikTok do nov├ęho subjektu s n├ízvom TikTok Global.

V utorok uviedlo, ┼że po┼żiadalo o 30-d┼łov├ę pred─║┼żenie lehoty na predaj na dokon─Źenie podmienok. Trump v septembri uviedol, ┼że dohoda m├í svoje ÔÇ×po┼żehnanieÔÇť.

Spolo─Źnos┼ą ByteDance v utorok podala na americk├Ż odvolac├ş s├║d vo Washingtone ┼żiados┼ą o napadnutie pr├şkazu na odpredaj 14. augusta, ktor├Ż dal ministerstvu spravodlivosti pr├ívomoc po┼żadovan├Ż predaj presadi┼ą.

Hovorky┼ła ministerstva spravodlivosti to vo ┼ítvrtok odmietla komentova┼ą.

ByteDance uviedol, ┼że ┼ítvrt├Ż n├ívrh predlo┼żen├Ż v piatok m├í za cie─ż vyrie┼íi┼ą obavy USA o bezpe─Źnos┼ą “vytvoren├şm nov├ęho subjektu, ktor├Ż je v├Żhradn├Żm vlastn├şkom spolo─Źnost├ş Oracle, Walmart a existuj├║cich americk├Żch investorov v spolo─Źnosti ByteDance, ktor├Ż bude zodpovedn├Ż za manipul├íciu s ├║dajmi o pou┼ż├şvate─żoch a moderovan├ş obsahu v USA od spolo─Źnosti TikTok”.

EXKLUZ├ŹVNE- Coronation Street uv├ídza na trh ├║─Źet TikTok pre hercov, ktor├ş sa zab├ívaj├║ a tancuj├║ na oslavu 60. naroden├şn

V ─Ćal┼í├şch spr├ívach sa na TikTok na za─Źiatku tohto roka prevalil desiv├Ż klip mu┼ża, ktor├Ż sp├íchal samovra┼żdu.

TikTok bol ned├ívno pristihnut├Ż pri viac ako ro─Źnom zhroma┼ż─Ćovan├ş ├║dajov o s├║kromn├Żch u┼ż├şvate─żoch pri hrubom poru┼íen├ş pravidiel aplik├ície Google.

A tu je profil Charlieho D’Amelia, tancuj├║ceho t├şned┼żera z Connecticutu, ktor├Ż je v s├║─Źasnosti najob─ż├║benej┼í├şm pou┼ż├şvate─żom tejto aplik├ície.

─îo si mysl├şte o z├íkazovom fiasku TikTok? Dajte n├ím vedie┼ą v koment├íroch!

Plat├şme za va┼íe pr├şbehy! M├íte pr├şbeh pre Na┼í├şm cie─żom je by┼ą va┼í├şm t├şm techniky a vedy? Po┼ílite n├ím e-mail na adresu