TikTok bude zajtra ─Źeli┼ą Z├üKAZU a varuje ÔÇ×Trump na n├ís zabudolÔÇť v naliehavej prosbe

TIKTOK varoval, ┼że zajtra mu hroz├ş z├íkaz USA, a obvinil prezidenta Donalda Trumpa, ┼że zabudol, ┼że existuje.

─î├şnska spolo─Źnos┼ą Byte Dance, ktor├í stoj├ş za aplik├íciou na zdie─żanie videa, podala v utorok na americk├Ż odvolac├ş s├║d pet├şciu proti Trumpovmu pr├şkazu, ktor├Ż m├í nadobudn├║┼ą ├║─Źinnos┼ą vo ┼ítvrtok a po┼żaduje, aby bol TikTok predan├Ż americkej spolo─Źnosti.

Trump v auguste nariadil ByteDance, aby sa aplik├íciu zbavil do 90 dn├ş, ─Źo pripad├í na ┼ítvrtok.

Trumpova administrat├şva tvrd├ş, ┼że TikTok vyvol├íva obavy o n├írodn├║ bezpe─Źnos┼ą, preto┼że osobn├ę ├║daje americk├Żch pou┼ż├şvate─żov by mohla z├şska┼ą ─Ź├şnska vl├ída.

TikTok, ktor├Ż m├í viac ako 100 mili├│nov americk├Żch pou┼ż├şvate─żov, obvinenia odmieta.

V n├ívrhu podanom na americk├Ż odvolac├ş s├║d pre okres Columbia spolo─Źnos┼ą ByteDance uviedla, ┼że po┼żaduje s├║dne presk├║manie pr├şkazu na odpredaj.

D├┤vodom je, ┼że ├║dajne u┼ż nieko─żko t├Ż┼żd┼łov nepo─Źuje o v├Żbore.

Tvrd├ş, ┼że pr├şkaz a zistenie americkej agent├║ry, ┼że TikTok predstavuje bezpe─Źnostn├║ hrozbu, boli nez├íkonn├ę a poru┼íovali pr├íva pod─ża ├║stavy USA.

Spolo─Źnos┼ą ByteDance, ktor├í rokovala o dohode s spolo─Źnos┼ąami Walmart a Oracle o presune americk├Żch akt├şv spolo─Źnosti TikTok do nov├ęho subjektu, tie┼ż uviedla, ┼że po┼żaduje 30-d┼łov├ę pred─║┼żenie objedn├ívky na odpredaj 14. augusta, aby mohla finalizova┼ą podmienky dohody. .

ÔÇ×Vzh─żadom na neust├íle nov├ę po┼żiadavky a nejasnosti v ot├ízke, ─Źi bud├║ na┼íe navrhovan├ę rie┼íenia prijat├ę, sme po┼żiadali o 30-d┼łov├ę pred─║┼żenie, ktor├ę je v objedn├ívke zo 14. augusta v├Żslovne povolen├ę,ÔÇť uviedol TikTok vo vyhl├ísen├ş.

ÔÇ×Bez pred─║┼żenia v ruk├ích n├ím neost├íva ni─Ź in├ę, ako poda┼ą n├ívrh na s├║d na obranu na┼íich pr├ív,ÔÇť uviedla spolo─Źnos┼ą.

Biely dom a ministerstvo financi├ş odmietli komentova┼ą. Ministerstvo spravodlivosti sa bezprostredne nevyjadrilo.

V septembri spolo─Źnos┼ą TikTok ozn├ímila, ┼że m├í predbe┼żn├║ dohodu o tom, ┼że spolo─Źnosti Walmart a Oracle prevezm├║ podiely v novej spolo─Źnosti, ktor├í bude dohliada┼ą na oper├ície v USA. Trump uviedol, ┼że dohoda m├í svoje ÔÇ×po┼żehnanieÔÇť.

Jeden ve─żk├Ż probl├ęm, ktor├Ż pretrv├íva, je o vlastn├şckej ┼ítrukt├║re novej spolo─Źnosti TikTok Global, ktor├í by vlastnila americk├Ż majetok TikTok.

Spolo─Źnos┼ą ByteDance vo svojom s├║dnom spise uviedla, ┼że v piatok predlo┼żila ┼ítvrt├Ż n├ívrh, v ktorom sa uva┼żuje o rie┼íen├ş ob├ív USA ÔÇ×vytvoren├şm nov├ęho subjektu v 100 % vlastn├şctve spolo─Źnost├ş Oracle, Walmart a existuj├║cich americk├Żch investorov v spolo─Źnosti ByteDance, ktor├Ż bude zodpovedn├Ż za nakladanie s u┼ż├şvate─żsk├Żmi ├║dajmi spolo─Źnosti TikTok z USA a moderovanie obsahu. ÔÇť

Spolo─Źnos┼ą ByteDance vo svojom s├║dnom spise uviedla, ┼że pl├ínuje poda┼ą ┼żiados┼ą ÔÇ×o zastavenie v├Żkonu pr├şkazu na odpredaj iba vtedy, ak diskusie dosiahnu slep├║ uli─Źku a vl├ída nazna─Ź├ş ├║mysel podnikn├║┼ą kroky na vykonanie pr├şkazuÔÇť.

V pet├şcii sa uv├ídza Trump, gener├ílny prokur├ítor William Barr, minister financi├ş Steven Mnuchin a V├Żbor pre zahrani─Źn├ę invest├şcie v USA (CFIUS), medziagent├║rny panel, ktor├Ż preveruje niektor├ę transakcie zah┼Ľ┼łaj├║ce zahrani─Źn├ę invest├şcie z h─żadiska n├írodnej bezpe─Źnosti.

Hovor├ş sa v ┼łom, ┼że akcia CFIUS a Trumpov pr├şkaz ÔÇ×sa sna┼żia vyn├║ti┼ą ve─żkoobchodn├Ż odpredaj TikTok, mnohomiliardov├ęho obchodu postaven├ęho na technol├│gii vyvinutej spolo─Źnos┼ąouÔÇ× ByteDance ÔÇťna z├íklade ├║dajn├ęho vl├ídneho presk├║mania n├írodnej bezpe─Źnosti trojro─Źnej transakcie, ktor├í zapojil in├Ż podnik. ÔÇť

Osoba informovan├í o tejto z├íle┼żitosti povedala agent├║re Reuters, ┼że CFIUS prestal reagova┼ą na ByteDance kr├ítko po Trumpovom poslednom verejnom koment├íri TikTok 19. septembra.

TikTok v utorok uviedol, ┼że ÔÇ×nedostal ┼żiadnu podstatn├║ sp├Ątn├║ v├Ązbu na n├í┼í rozsiahly r├ímec ochrany osobn├Żch ├║dajov a zabezpe─ŹeniaÔÇť.

Objedn├ívka bola zalo┼żen├í na vl├ídnom presk├║man├ş akviz├şcie americkej aplik├ície soci├ílnych m├ędi├ş Musical.ly spolo─Źnos┼ąou ByteDance na rok 2017, ktor├║ ByteDance zl├║─Źila do TikTok.

┼Żaloba ByteDance odk├ízala aj na Trumpov koment├ír na septembrovom m├ştingu kampane, ┼że strany dohody ÔÇ×zaplatia 5 mili├írd dol├írov do fondu vzdel├ívaniaÔÇť, aby ÔÇ×sme mohli ─żud├ş pou─Źi┼ą o skuto─Źnej hist├│rii na┼íej krajinyÔÇť.

ByteDance a Tiktok v s├║dnom spise uviedli, ┼że nes├║hlasia ÔÇ×prispie┼ą do tak├ęho fonduÔÇť.

Feder├ílne s├║dy zablokovali oddelen├ę obmedzenia pre TikTok od americk├ęho obchodn├ęho ministerstva, vr├ítane obmedzen├ş transakci├ş, ktor├ę mali pod─ża pl├ínu nadobudn├║┼ą ├║─Źinnos┼ą vo ┼ítvrtok, pod─ża varovania spolo─Źnosti TikTok m├┤┼że ├║─Źinne zak├íza┼ą pou┼ż├şvanie aplik├ície v USA.

Z├íkaz obchodn├ęho oddelenia Apple Spolo─Źnos┼ą Inc a spolo─Źnos┼ą Alphabet Inc, ktor├í pon├║ka slu┼żbu TikTok na stiahnutie pre nov├Żch pou┼ż├şvate─żov z USA, ktor├í mala nadobudn├║┼ą ├║─Źinnos┼ą 27. septembra, bola tie┼ż zablokovan├í.

┼Żena s ÔÇ×najv├Ą─Ź┼í├şmi ├║stami na sveteÔÇť zar├íba 14 500 dol├írov za ka┼żd├ę video

V ─Ćal┼í├şch spr├ívach sa na TikTok na za─Źiatku tohto roka prevalil desiv├Ż klip mu┼ża, ktor├Ż sp├íchal samovra┼żdu.

TikTok bol ned├ívno pristihnut├Ż pri viac ako ro─Źnom zhroma┼ż─Ćovan├ş ├║dajov o s├║kromn├Żch u┼ż├şvate─żoch pri hrubom poru┼íen├ş pravidiel aplik├ície Google.

A tu je profil Charlieho D’Amelia, tancuj├║ceho t├şned┼żera z Connecticutu, ktor├Ż je v s├║─Źasnosti najob─ż├║benej┼í├şm pou┼ż├şvate─żom tejto aplik├ície.

─îo si mysl├şte o z├íkazovom fiasku TikTok? Dajte n├ím vedie┼ą v koment├íroch!

Plat├şme za va┼íe pr├şbehy! M├íte pr├şbeh pre Na┼í├şm cie─żom je by┼ą va┼í├şm t├şm techniky a vedy? Po┼ílite n├ím e-mail na adresu