Tiktok bude musie┼ą ┼ítudova┼ą Facebook ako spracova┼ą u┼ż├şvate─żsk├ę d├íta

Vo svete, v ktorom s├║ inform├ície jedn├Żm z najcennej┼í├şch zdrojov, je zrejm├ę, ak├ę d├┤le┼żit├ę je ich chr├íni┼ą. Ako pou┼ż├şvatelia mnoh├Żch soci├ílnych siet├ş si zvy─Źajne neuvedomujeme mno┼żstvo ├║dajov, ktor├ę im poskytujeme o na┼íom s├║kromnom ┼żivote a n├ís sam├Żch.

Mnohokr├ít ich pou┼ż├şvame ako miesto na ukladanie t├Żchto ├║dajov. Ak v┼íak z nejak├ęho d├┤vodu potrebujete opusti┼ą soci├ílnu sie┼ą, vo v┼íeobecnosti nie je ─żahk├ę z├şska┼ą v┼íetky inform├ície, ktor├ę ste do nej vlo┼żili.

Ako opr├ívnen├Ż vlastn├şk ho m├┤┼żete kedyko─żvek z├şska┼ą. Ni┼ż┼íie je uveden├Ż zoznam najpopul├írnej┼í├şch soci├ílnych siet├ş a ako m├┤┼żu alebo nemusia zaru─Źi┼ą toto pr├ívo za v├ís.

TIK tak

Tiktok bude musie┼ą ┼ítudova┼ą Facebook ako spracova┼ą u┼ż├şvate─żsk├ę d├íta 1

Prv├Ż na zozname sa t├Żka spolo─Źnosti TikTok. Nie je to v┼íak z dobr├Żch d├┤vodov. V s├║─Źasnosti t├íto soci├ílna sie┼ą nem├í pre pou┼ż├şvate─żov mo┼żnos┼ą ┼żiada┼ą inform├ície.

V─Ćaka tomu zostan├║ ├║daje, vide├í, koment├íre a kontakty, ktor├ę mali na tomto mieste, uzavret├ę, ak sa ich rozhodn├║ opusti┼ą. Pokia─ż v┼íak pou┼ż├şvate─ż samozrejme nestiahne ka┼żd├Ż pr├şspevok ru─Źne.

Jedinou v├Żnimkou z tohto pravidla je Kalifornia z d├┤vodu vlastn├şctva ├║dajov v minulom roku. Californci napriek tomu nedost├ívaj├║ inform├ície najpohodlnej┼í├şm sp├┤sobom. V skuto─Źnosti k nemu maj├║ pr├şstup iba raz ro─Źne, ke─Ć im platforma po┼íle ÔÇ×spr├ívuÔÇť o svojich ─Źinnostiach presne v predch├ídzaj├║com roku.

To znamen├í, ┼że pokus o to, aby bol TikTok zastaran├Ż, znamen├í, ┼że ste nechali v┼íetky inform├ície pozadu. T├íto mo┼żnos┼ą zru┼íenia je moment├ílne k dispoz├şcii iba pre obyvate─żov Kalifornie.

reddit

Tiktok bude musie┼ą ┼ítudova┼ą Facebook ako spracova┼ą u┼ż├şvate─żsk├ę d├íta 2

Je zauj├şmav├ę, ┼że Reddit je ─Ćal┼íia soci├ílna sie┼ą s jedn├Żm z najmenej u┼ż├şvate─żsky pr├şvetiv├Żch procesov v oblasti obnovy osobn├Żch ├║dajov. Aj ke─Ć sa t├íto soci├ílna sie┼ą akt├şvne zap├íja do mnoh├Żch hnut├ş za ochranu osobn├Żch ├║dajov, t├íto d├┤le┼żit├í mo┼żnos┼ą z jej platformy ch├Żba.

Ako niekto hovor├ş: ÔÇ×v kov├í─Źskom dome dr┼żte n├┤┼żÔÇť. Jedinou dostupnou alternat├şvou je zatia─ż pr├şstup ku v┼íetk├Żm str├ínkam Reddit, ktor├ę chcete ulo┼żi┼ą a ulo┼żi┼ą ako z├ílo┼żku.

Reddit uviedla, ┼że d├║fa, ┼że si bude m├┤c┼ą stiahnu┼ą osobn├ę inform├ície o lokalite, ktor├í bude fungova┼ą v bud├║cnosti. Zatia─ż v┼íak ide iba o n├ípady.

Pinterest

Tiktok bude musie┼ą ┼ítudova┼ą Facebook ako spracova┼ą u┼ż├şvate─żsk├ę d├íta 3

Je znepokojuj├║ce, ┼że soci├ílna sie┼ą je rovnako pln├í inform├íci├ş ako Pinterest Nem├íte automatizovan├Ż sp├┤sob, ako si ho stiahnu┼ą. Nikde na str├ínke nen├íjdete mo┼żnos┼ą, ktor├í v├ím umo┼żn├ş z├ílohova┼ą va┼íe ├║daje.

Najsk├┤r si teda m├┤┼żete myslie┼ą, ┼że neexistuje sp├┤sob, ako na nich ├║daje obnovi┼ą – pre t├Żch, ktor├ş zbieraj├║ kol├şky a organizuj├║ mnoho panelov, je to nie─Źo hrozn├ę. Na┼í┼ąastie existuje sp├┤sob, ako obnovi┼ą ├║daje. To sa v┼íak d├í dosiahnu┼ą iba pomocou viacer├Żch formul├írov alebo priamym kontaktovan├şm spolo─Źnosti.

zvar

Tiktok bude musie┼ą ┼ítudova┼ą Facebook ako spracova┼ą u┼ż├şvate─żsk├ę d├íta 4

Ak ste hr├í─Ź, je viac ako ist├ę, ┼że ste u┼ż po─Źuli o hre Discord. Na tejto platforme maj├║ pou┼ż├şvatelia takmer jedine─Źn├║ slobodu a mnoho funkci├ş, ktor├ę je ┼ąa┼żk├ę n├íjs┼ą na in├Żch platform├ích.

Jeho pou┼żitie je skuto─Źne pohodln├ę a tie┼ż bezplatn├ę, tak┼że sa stalo ve─żmi popul├írnym. Slu┼żba obnovy d├ít v┼íak ponech├íva to, ─Źo potrebujete.

Hoci soci├ílna sie┼ą m├í automatick├║ mo┼żnos┼ą s┼ąahovania inform├íci├ş, v├Ą─Ź┼íina z nich je, bohu┼żia─ż, mimo kontextu. Prie─Źinky, rovnako ako prie─Źinky v chatovac├şch miestnostiach, sa delia klasifik├íciou s├ęriov├ęho ─Ź├şsla, ktor├ę m├í zodpoveda┼ą ostatn├Żm pou┼ż├şvate─żom v sieti.

Preto je skuto─Źn├í defin├şcia toho, o ─Źom hovor├şte, takmer nemo┼żn├í. Tento vzorec ├║dajov mimo kontextu sa zopakoval s ostatn├Żmi ├║dajmi z platformy. Z tohto d├┤vodu nie s├║ inform├ície, ktor├ę sa nedaj├║ z├şska┼ą, v skuto─Źnosti ve─ża.

Instagram

Tiktok bude musie┼ą ┼ítudova┼ą Facebook ako spracova┼ą u┼ż├şvate─żsk├ę d├íta 5

T├íto platforma je bezpochyby vlastn├şctvom Facebook V s├║─Źasnosti je jedn├Żm z najpopul├írnej┼í├şch. V─Ćaka svojmu jednoduch├ęmu, obrazovo orientovan├ęmu dizajnu a audiovizu├ílnemu obsahu sa stala jednou z ob─ż├║ben├Żch soci├ílnych siet├ş na celom svete.

Tu sa veci za─Ź├şnaj├║ trochu zlep┼íova┼ą. T├íto platforma m├í automatizovan├Ż syst├ęm, tak┼że si m├┤┼żete stiahnu┼ą v┼íetky svoje ├║daje. Slu┼żba zhroma┼ż─Ćovania trv├í pribli┼żne 48 hod├şn a poskytuje ├║daje, ako s├║ inform├ície o pou┼ż├şvate─żovi, kontakty, rozhovory a publikovan├Ż obsah – odoslan├ę a zdie─żan├ę.

Jedin├Żm probl├ęmom je, ┼że nepon├║ka inform├ície o reklam├ích. To znamen├í, ┼że nevysvet─żuje, s ktor├Żmi inzerentmi sa pristupovalo k va┼íim ├║dajom alebo s ktor├Żmi reklamami ste na webe reagovali.

WhatsApp

Tiktok bude musie┼ą ┼ítudova┼ą Facebook ako spracova┼ą u┼ż├şvate─żsk├ę d├íta 6

Pokra─Źovanie vo vyu┼ż├şvan├ş soci├ílnych siet├ş, ktor├ę riadi Facebook, na┼íli sme t├║to platformu na zasielanie spr├ív. Aplik├ícia m├í ve─żmi jednoduch├║ slu┼żbu, ku ktorej m├íte pr├şstup na stiahnutie v┼íetk├Żch osobn├Żch ├║dajov obsiahnut├Żch v jej datab├íze.

Tento konglomer├ít zvy─Źajne trv├í asi tri dni, je v┼íak ve─żmi kompletn├Ż. Jedin├ę, ─Źo ch├Żba, je hist├│ria rozhovorov, ktor├║ je potrebn├ę vy┼żiada┼ą osobitne inou met├│dou, ktor├í sa l├ş┼íi v z├ívislosti od opera─Źn├ęho syst├ęmu telef├│nu (iOS, Android, Windows) To by bol jedin├Ż probl├ęm, ktor├Ż sp├┤sobuje nepohodlie po─Źas cel├ęho procesu.

snapchat

Tiktok bude musie┼ą ┼ítudova┼ą Facebook ako spracova┼ą u┼ż├şvate─żsk├ę d├íta 7

T├íto efem├ęrna soci├ílna sie┼ą s videom a fotografiami m├┤┼że tie┼ż zhroma┼ż─Ćova┼ą ├║daje za v├ís. Aj ke─Ć ├║daje v hist├│rii nie je mo┼żn├ę obnovi┼ą, existuj├║ podrobnosti, ktor├ę platforma dok├í┼że obnovi┼ą.

┼Żiados┼ą o z├ílohu v┼íetk├Żch ├║dajov na nej sa dostanete na webov├║ str├ínku tejto webovej str├ínky. Odtia─żto si m├┤┼żete pomocou odkazov stiahnu┼ą inform├ície, ktor├ę v├ís zauj├şmaj├║, bez oh─żadu na va┼íe poverenia, kontakty, hist├│riu vyh─żad├ívania, ulo┼żen├ę sn├şmky alebo in├ę polo┼żky. V┼íetky bud├║ stiahnut├ę do praktick├ęho s├║boru ZIP so s├║bormi HTML, kde m├┤┼żete probl├ęm skontrolova┼ą.

Twitter

Tiktok bude musie┼ą ┼ítudova┼ą Facebook ako spracova┼ą u┼ż├şvate─żsk├ę d├íta 8

T├íto platforma dok├ízala vynikn├║┼ą v tejto oblasti v─Ćaka r├Żchlosti svojich slu┼żieb. Ak je niekto loj├ílnym pou┼ż├şvate─żom soci├ílnej siete, m├┤┼że by┼ą mno┼żstvo tweetov a obsahu v nej obsiahnut├Żch ve─żmi ve─żk├ę.

Okam┼żit├ę soci├ílne siete sa v┼íak vyzna─Źuj├║ skuto─Źnos┼ąou, ┼że tento d├ítov├Ż klaster je k dispoz├şcii za menej ako 30 min├║t. M├┤┼żete si ich tie┼ż stiahnu┼ą vo form├íte ZIP, ale s├║bory, ktor├ę obsahuj├║, s├║ JSON. Tak┼że napriek tomu, ┼że m├íte odkazy, na ne nebudete m├┤c┼ą klikn├║┼ą – mal├Ż detail, ktor├Ż m├┤┼żeme ignorova┼ą, preto┼że na┼íe inform├ície sme dostali za menej ako pol hodiny.

LinkedIn

Tiktok bude musie┼ą ┼ítudova┼ą Facebook ako spracova┼ą u┼ż├şvate─żsk├ę d├íta 9

Dosiahnutie samitu 3, odborov├í soci├ílna sie┼ą rob├ş dom├íce ├║lohy. T├íto platforma m├í mo┼żnos┼ą, ktor├í pou┼ż├şvate─żom nielen umo┼ż┼łuje na─Ź├şta┼ą v┼íetky inform├ície, ale tie┼ż pon├║ka mo┼żnos┼ą ladenia toho, ─Źo pova┼żuj├║ za potrebn├ę a ─Źo nerobia.

Preto bude kone─Źn├Ż s├║bor ZIP obsahova┼ą iba to, ─Źo v├ís zauj├şma. Ak chcete v┼íetky ├║daje, dod├ívka sa uskuto─Źn├ş v dvoch ─Źastiach, prv├║, nieko─żko hod├şn po ┼żiadosti so s├║bormi CSV s va┼í├şm profilom, obnoven├Żmi ├║dajmi a chatami.

Po 24 hodin├ích mus├ş v├Ą─Ź┼íina inform├íci├ş dosiahnu┼ą ─Ćal┼íie doru─Źenie. Bude obsahova┼ą ─Ćal┼íie ├║daje, ako s├║ koment├íre, publik├ície, fotografie, hist├│ria vyh─żad├ívania a registr├ícia rekl├ím, s ktor├Żmi ste spolupracovali.

Facebook

Tiktok bude musie┼ą ┼ítudova┼ą Facebook ako spracova┼ą u┼ż├şvate─żsk├ę d├íta 10

Prekvapivo m├íme v tomto oh─żade druh├ę miesto Facebook, To je pravda, jedna zo spolo─Źnost├ş, ktor├í naj─Źastej┼íie zist├ş zneu┼żitie inform├íci├ş svojich pou┼ż├şvate─żov, na po┼żiadanie ich r├Żchlo vr├íti.

Facebook M├┤┼żete pon├║knu┼ą tie ist├ę s├║bory ZIP so v┼íetk├Żmi potrebn├Żmi osobn├Żmi ├║dajmi vo ve─żmi kr├ítkom ─Źase. Okrem toho m├┤┼że tie┼ż prisp├┤sobova┼ą stiahnut├ę polo┼żky a hovori┼ą, ┼że v├ís zauj├şmaj├║ pr├şspevky, fotografie, vide├í, koment├íre, zoznamy priate─żov, ulo┼żen├ę udalosti, spr├ívy, skupiny, ulo┼żen├ę str├ínky, hist├│ria vyh─żad├ívania alebo zoznam spolo─Źnost├ş, ktor├ę mali pr├şstup k va┼íim inform├íci├ím. zobrazova┼ą reklamy a zoznam t├Żch, s ktor├Żmi ste pracovali.

Ak by to nesta─Źilo, pon├║ka tie┼ż mo┼żnos┼ą zvoli┼ą si ─Źasov├Ż interval, ktor├Ż v├ís zauj├şma. Tak┼że ak to, ─Źo chcete ulo┼żi┼ą, patr├ş iba za posledn├Ż rok, sta─Ź├ş uvies┼ą Facebook V procese registr├ície.

Napriek v┼íetkej zlej povesti, ktor├║ z├şskal, je to pozit├şvny bod v prospech soci├ílnej siete. Je ironick├ę, ┼że jedna z najv├Ą─Ź┼í├şch hrozieb (TikTok) tento probl├ęm primerane nerie┼íila.

Google

Tiktok bude musie┼ą ┼ítudova┼ą Facebook ako spracova┼ą u┼ż├şvate─żsk├ę d├íta 11

Nakoniec, v tejto s├║vislosti, v prvom rade m├íme jeden z najzn├ímej┼í├şch technologick├Żch gigantov. Google u┼ż nie je iba vyh─żad├ívac├şm n├ístrojom; v skuto─Źnosti sa u┼ż stal ekosyst├ęmom, pre ktor├Ż niektor├ę platformy, ako napr YouTube, softv├ęr ako Android a nez├ívisl├ę varianty, ako s├║ Mapy Google a Disk Google.

Je zrejm├ę, ┼że t├íto mega platforma m├í najv├Ą─Ź┼í├ş a najkompletnej┼í├ş pr├şstup k na┼íim osobn├Żm ├║dajom. Preto je dobr├ę vedie┼ą, ┼że ste na svoju n├ívratnos┼ą dobre pripraven├ş, ak o to po┼żiadaj├║ pou┼ż├şvatelia – ich opr├ívnen├ş vlastn├şci.

T├íto platforma je v skuto─Źnosti jedin├í, ktor├í ju pova┼żuje za ─Ćal┼í├ş zdroj grilovania. Naz├Żva sa Google Takeout a m├í mnoho r├┤znych funkci├ş.

V─Ćaka tomu si m├┤┼żu pou┼ż├şvatelia vybra┼ą obsah, ktor├Ż chc├║ ulo┼żi┼ą – rovnako ako na in├Żch platform├ích uveden├Żch vy┼í┼íie. T├íto alternat├şva je jedine─Źn├í v tom, ┼że funguje na v┼íetk├Żch platform├ích s├║visiacich s Google.

Preto m├┤┼żu pou┼ż├şvatelia z├şska┼ą inform├ície zo v┼íetk├Żch platforiem Google na jednom mieste. Aj t├íto mo┼żnos┼ą v├ím umo┼ż┼łuje obnovi┼ą ├║daje z uzavret├Żch priestorov, ako je napr├şklad zlyhanie Google+ na Google+.

Ako keby to nesta─Źilo, spolo─Źnos┼ą Google tie┼ż povolila prisp├┤sobenie procesu s┼ąahovania. T├Żmto sp├┤sobom si m├┤┼żete vybra┼ą, ─Źi d├ívate prednos┼ą tomu, aby sa v┼íetko s┼ąahovalo ako s├║bor ZIP alebo TGZ. M├┤┼żete tie┼ż nastavi┼ą limit ve─żkosti pre ka┼żd├Ż klaster medzi 1 GB a 50 GB, Na z├íklade t├Żchto ├║dajov Google vytvor├ş skupiny potrebn├ę na poskytovanie potrebn├Żch inform├íci├ş v po┼żadovanej ve─żkosti.

Okrem toho m├┤┼żete nastavi┼ą ─Źas preberania. M├┤┼żete napr├şklad nastavi┼ą d├ítumy, kedy to bude spolo─Źnos┼ą Google robi┼ą automaticky jeden rok, alebo ich v pr├şpade potreby jednoducho z├ílohova┼ą. V z├ísade je spolo─Źnos┼ą Google schopn├í poskytova┼ą bezchybn├║ slu┼żbu obnovy d├ít.