TikTok bol prichyten├Ż pri zbere s├║kromn├Żch u┼ż├şvate─żsk├Żch ├║dajov viac ako rok, ke─Ć poru┼íoval vlastn├ę pravidl├í spolo─Źnosti Google

TIKTOK uchov├íval ├║daje s├║kromn├Żch pou┼ż├şvate─żov viac ako rok v o─Źividnom poru┼íen├ş pravidiel obchodu s aplik├íciami stanoven├Żch spolo─Źnos┼ąou Google.

Vy┼íetrovanie zistilo, ┼że ─Ź├şnska aplik├ícia sa vyhla zabezpe─Źeniu s├║kromia v syst├ęme Android a zhroma┼ż─Ćovala ÔÇ×jedine─Źn├ę identifik├ítoryÔÇť, ktor├ę jej umo┼ż┼łovali sledova┼ą pou┼ż├şvate─żov online.

Spr├íva o ┼íoku z denn├şka Wall Street Journal viedla k v├Żzvam, aby spolo─Źnos┼ą Google zru┼íila TikTok – najs┼ąahovanej┼íiu aplik├íciu na celom svete – zo svojho obchodu Play.

Prich├ídza to tak, ┼że TikTok ─Źel├ş v USA z├íkazu po tom, ─Źo prezident Donald Trump podp├şsal v├Żkonn├ę nariadenie, v ktorom je aplik├ícia na zdie─żanie videa klasifikovan├í ako ÔÇ×hrozba n├írodnej bezpe─ŹnostiÔÇť.

Pod─ża WSJ verzia TikTok pre Android zbierala MAC adresy zariaden├ş 15 mesiacov a┼ż do novembra minul├ęho roku.

Adresa MAC je jedine─Źn├Ż k├│d pre v├í┼í telef├│n alebo tablet, ktor├Ż umo┼ż┼łuje technologick├Żm spolo─Źnostiam identifikova┼ą va┼íe zariadenie. Spravidla sa pou┼ż├şvaj├║ na reklamu.

Zhroma┼ż─Ćovanie adries MAC je spolo─Źnos┼ąou Google v├Żslovne zak├ízan├ę. TikTok zastavil prax iba s vydan├şm novej verzie aplik├ície.

WSJ ozn├ímil, ┼że Pekingsk├í firma ByteDance za TikTokom skryla svoje zak├ízan├ę dolovanie d├ít pomocou ─Ćal┼íej vrstvy ┼íifrovania v aplik├ícii.

Spolo─Źnos┼ą pred zhroma┼ż─Ćovan├şm adries MAC nevy┼żadovala povolenia od pou┼ż├şvate─żov ani od spolo─Źnosti Google.

Zhroma┼żdila ÔÇ×jedine─Źn├ę identifik├ítory z mili├│nov mobiln├Żch zariaden├ş, ├║daje, ktor├ę aplik├ícii umo┼ż┼łuj├║ sledova┼ą pou┼ż├şvate─żov online bez toho, aby im umo┼żnili ich deaktiv├íciuÔÇť, uv├ídza sa v spr├íve.

Odhalenie viedlo k v├Żzvam sen├ítora Josha Hawleyho, republik├ína z Missouri, aby Google aplik├íciu zak├ízal.

ÔÇ×TikTok teda poru┼íil pravidl├í spolo─Źnosti Google a v z├ísade hackol telef├│ny s Androidom, aby sledoval pou┼ż├şvate─żov bez ich s├║hlasu,ÔÇť tweetoval v utorok Hawley.

ÔÇ×Google, zak├í┼żte TikTok vo svojej platforme a obchode s aplik├íciami. Ne─Źakajte.ÔÇť

TikTok bola v rokoch 2018 a 2019 najs┼ąahovanej┼íou aplik├íciou na svete, ale v poslednom obdob├ş ─Źel├ş v USA narastaj├║cej opoz├şcii.

Odborn├şci a tvorcovia polit├şk sa ob├ívaj├║, ┼że spolo─Źnos┼ą m├┤┼że poskytova┼ą ├║daje o pou┼ż├şvate─żoch z USA ─Ź├şnskej vl├íde. TikTok obvinenia odmieta.

ÔÇ×Zaviazali sme sa chr├íni┼ą s├║kromie a bezpe─Źnos┼ą komunity TikTok,ÔÇť povedal hovorca TikTok.

ÔÇ×Na┼íu aplik├íciu neust├íle aktualizujeme, aby sme dr┼żali krok s vyv├şjaj├║cimi sa bezpe─Źnostn├Żmi v├Żzvami, a aktu├ílna verzia TikTok nezhroma┼ż─Ćuje MAC adresy.

ÔÇ×─î├şnskej vl├íde sme nikdy neposkytli ┼żiadne ├║daje o pou┼ż├şvate─żoch z USA, ani by sme to neurobili, keby sme o to boli po┼żiadan├ş. Na┼íim pou┼ż├şvate─żom v┼żdy odpor├║─Źame, aby si stiahli najaktu├ílnej┼íiu verziu TikTok.ÔÇť

Minul├Ż t├Ż┼żde┼ł Trump podp├şsal v├Żkonn├ę nariadenie, ktor├ę 20. septembra zak├í┼że TikTok, ak ByteDance nepred├í svoje americk├ę prev├ídzky.

ÔÇ×┼á├şrenie mobiln├Żch aplik├íci├ş v USA vyvinut├Żch a vlastnen├Żch spolo─Źnos┼ąami v ─î├şnskej ─żudovej republike na─Ćalej ohrozuje n├írodn├║ bezpe─Źnos┼ą, zahrani─Źn├║ politiku a ekonomiku USA,ÔÇť uv├ídza sa vo v├Żkonnom nariaden├ş.

ÔÇ×V tejto chv├şli je potrebn├ę prija┼ą opatrenia na rie┼íenie hrozby, ktor├║ predstavuje najm├Ą jedna mobiln├í aplik├ícia, TikTok.ÔÇť

Nieko─żko technologick├Żch spolo─Źnost├ş bolo prepojen├Żch s odk├║pen├şm TikTok, vr├ítane spolo─Źnost├ş Microsoft a Twitter.

TikTok bude 20. septembra ZAK├üZAN├Ł V USA, preto┼że Trump podpisuje v├Żkonn├Ż pr├şkaz, ktor├Ż aplik├íciu pova┼żuje za ÔÇ×hrozbu n├írodnej bezpe─ŹnostiÔÇť

V in├Żch spr├ívach by TikTok mohol tento t├Ż┼żde┼ł ┼żalova┼ą vl├ídu USA za bl├ş┼żiaci sa Trumpov celo┼ít├ítny z├íkaz.

TikTok uviedol, ┼że m├í desiatky mili├│nov pou┼ż├şvate─żov v USA a stovky mili├│nov pou┼ż├şvate─żov na celom svete.

Americk├ş z├íkonodarcovia vyjadrili obavy o spravodajsk├ę inform├ície, n├írodn├║ bezpe─Źnos┼ą a s├║kromie t├Żkaj├║ce sa vlastn├şctva spolo─Źnosti.

─îo si mysl├şte o fiasku TikTok? Dajte n├ím vedie┼ą v koment├íroch!

Plat├şme za va┼íe pr├şbehy! M├íte pr├şbeh pre Na┼í├şm cie─żom je by┼ą va┼í├şm t├şm techniky a vedy? Po┼ílite n├ím e-mail na adresu