Tieto 17 ÔÇ×krimin├ílnychÔÇť aplik├íci├ş pre Android v├ím vybije bat├ęriu a zarob├ş peniaze za podvodn├şkov

Na serveri sa objavili aplik├ície, ktor├ę bombarduj├║ pou┼ż├şvate─żov reklamami, aj ke─Ć nie s├║ otvoren├ę Google Play Store, pod─ża odborn├şkov.

Vedci tvrdili, ┼że na┼íli d├┤kazy o tom, ┼że v├Żvoj├íri aplik├íci├ş pou┼ż├şvaj├║ mno┼żstvo r├┤znych trikov, aby sa vyhli detekcii Google a naplnili internetov├Ż obchod viac ako tuctom aplik├íci├ş vyb├şjaj├║cich bat├ęriu.

Odborn├şci spolupracuj├║ci s poskytovate─żom antiv├şrusov Bitdefender informovali o nieko─żk├Żch taktik├ích, ktor├ę v├Żvoj├íri pou┼ż├şvali na podv├ídzanie pou┼ż├şvate─żov a vyh├Żbanie sa chyteniu spolo─Źnos┼ąou Google.

Tieto taktiky zah┼Ľ┼łali zdr┼żanie sa zobrazovania rekl├ím ┼ítyri hodiny, zobrazovanie rekl├ím v n├íhodn├Żch intervaloch a rozdelenie ich k├│du do viacer├Żch s├║borov.

Aplik├ície tie┼ż vyzerali legit├şmne t├Żm, ┼że obsahovali pracovn├Ż k├│d pre veci, ktor├ę s─żubovali v popise Google Play.

Vedci na┼íli 17 pr├şkladov t├Żchto otravn├Żch aplik├íci├ş vyb├şjaj├║cich bat├ęriu a uviedli, ┼że boli stiahnut├ę pribli┼żne 550 000-kr├ít.

Jedna z obvinen├Żch aplik├íci├ş tie┼ż ├║─Źtovala poplatky za dodato─Źn├ę funkcie v aplik├ícii.

Aplik├ícia fungovala tak, ako bola inzerovan├í, ale mno┼żstvo rekl├ím, ktor├ę zobrazovala, ├║dajne vyb├şjalo bat├ęrie nato─żko, ┼że niektor├Żm pou┼ż├şvate─żom bolo znemo┼żnen├ę hru hra┼ą.

Ke─Ć tieto aplik├ície infikovali telef├│ny, hovorilo sa, ┼że existuje jedna z troch ┼íanc├ş, ┼że sa reklama zobraz├ş v┼żdy, ke─Ć odomkn├║ svoje zariadenie.

N├íhodnos┼ą rekl├ím a ich vysvetlenie s┼ąa┼żovalo u┼ż├şvate─żom v┼íimn├║┼ą si, ─Źo sp├┤sobuje probl├ęm.

V spr├íve Bitdefenderu sa uv├ídza: ÔÇ×Pou┼ż├şvate─żom sa zobraz├ş viacero rekl├ím bu─Ć v hre pri stla─Źen├ş r├┤znych tla─Źidiel, alebo dokonca aj vtedy, ak nie s├║ v aplik├ícii.

ÔÇ×Frekvencia, s akou sa reklamy zobrazuj├║ po─Źas hry, z├ívis├ş od n├íhodnej hodnoty. V polovici pr├şpadov existuje pravdepodobnos┼ą, ┼że pri pou┼żit├ş niektor├Żch hern├Żch funkci├ş sa[s] hore. “

V ─Źase zverejnenia spr├ívy ├║dajne spolo─Źnos┼ą Google odstra┼łovala 17 aplik├íci├ş z Obchodu Play.

Aplik├ície nie s├║ technicky klasifikovan├ę ako malware, preto┼że ich skryt├ę funkcie s├║ obmedzen├ę na zobrazovanie rekl├ím.

Vybitie bat├ęrie a ich potenci├íl pridania ─Ćal┼í├şch skryt├Żch funkci├ş s├║ v┼íak len dva z d├┤vodov, pre─Źo ich Bitdefender odpor├║─Źa okam┼żite odstr├íni┼ą.

Ako Facebook a Google propaguj├║ zlovestn├ę aplik├ície, ktor├ę ┼żivia online obchod s otrokmi v Perzskom z├ílive

V ─Ćal┼í├şch novink├ích, Windows 7 u┼ż├şvate─żom teraz hroz├ş obrovsk├ę hackersk├ę ├║toky a potrebuj├║ aktualiz├íciu.

Pou┼ż├şvatelia Firefoxu boli upozornen├ş na okam┼żit├║ aktualiz├íciu svojich prehliada─Źov.

A viac ako miliarda pou┼ż├şvate─żov TikTok bola vystaven├í hackerom kv├┤li ve─żk├Żm chyb├ím v softv├ęri aplik├ície.

M├íte vo svojom telef├│ne niektor├║ z t├Żchto aplik├íci├ş? Dajte n├ím vedie┼ą v koment├íroch …

Plat├şme za va┼íe pr├şbehy! M├íte pr├şbeh pre Na┼í├şm cie─żom je by┼ą va┼í├şm t├şm techniky a vedy? Po┼ílite n├ím e-mail na adresu