Mobiln├ę Spr├ívy, Gadgety, Blogy's Secenziami

The Darkest of Times: doj├şmav├í hra o odpore proti nacizmu

Najtemnej┼í├şm ─Źasom

V Berl├şne v roku 1933 nacistick├í strana Adolfa Hitlera pr├íve pri┼íla na ─Źelo parlamentn├Żch volieb a toto posledn├ę sa pova┼żuje za poh├í┼łan├ę hlavou nemeckej vl├ídy. Je to za─Źiatok dvan├ís┼ąro─Źn├ęho obdobia, ktor├ę povedie k druhej svetovej vojne a k hrozn├Żm dr├ímam, ktor├ę sa u─Ź├şme z hod├şn dejepisu. V ├ęre sa zrodilo aj nieko─żko odbojov├Żch skup├şn, ktor├ę odmietli prija┼ą n├ísilie tejto svojvo─żnej a nespravodlivej moci.

Prostredn├şctvom najtemnej┼íej doby, posledn├í hra Paintbucket Games, ktor├í je k dispoz├şcii na PC, n├ím pon├║ka sledova┼ą cestu mu┼żov a ┼żien, ktor├ş sa zaoberaj├║ barbarstvom re┼żimu. T├şm sa sklad├í z ve─żmi odli┼ín├Żch ob─Źanov, ktor├ş nemaj├║ ni─Ź spolo─Źn├ę, iba nes├║hlas s nacizmom.

Ke─Ć mal├ę pr├şbehy vytv├íraj├║ ve─żk├║ hist├│riu

Ka┼żd├Ż t├Ż┼żde┼ł obsahuje in┼ítrukt├í┼ż, ktor├í ka┼żd├ęmu umo┼ż┼łuje stretn├║┼ą sa a diskutova┼ą o probl├ęmoch, ktor├ę sa vyskytli. ─Äalej prich├ídza f├íza d├┤kladnej pr├şpravy akci├ş na mape Berl├şna. Najm├Ą je mo┼żn├ę zbiera┼ą dary na financovanie va┼íich aktiv├şt. M├┤┼żete si tie┼ż zvoli┼ą budovanie vz┼ąahov s podporovate─żmi, vytv├íranie a distrib├║ciu let├íkov, ┼ít├ştkov├Żch stien Zber inform├íci├ş o z├ímeroch pl├ínu je tie┼ż nevyhnutn├Ż pri snahe uk├íza┼ą jeho skuto─Źn├Ż medzin├írodn├Ż charakter.

V├Żber protagonistov je tu nevyhnutn├Ż. Napr├şklad je ve─żmi riskantn├ę vysla┼ą konzervat├şvneho liber├íla, aby sa pok├║sil presved─Źi┼ą pracovn├şkov ┼ítrajku, aby sa pripojili k na┼íej veci, pod trestom, ke─Ć ho uvidia zlyha┼ą. Trest m├┤┼że by┼ą ve─żmi krut├Ż, preto┼że r├ş┼íska pol├şcia sleduje. SS, Gestapo a SA s├║ va┼íe s├║pravy a k zastaveniu m├┤┼że d├┤js┼ą kedyko─żvek.

Po skon─Źen├ş t├Ż┼żd┼ła v├ím mnoho sc├ęn s viacer├Żmi mo┼żnos┼ąami umo┼żn├ş lep┼íie pochopi┼ą elektrick├║ atmosf├ęru ─Źasu. Hr├í─Ź sa preto z├║─Źast┼łuje medzi div├íkmi historick├Żch udalost├ş, ako je ohe┼ł r├ş┼íe Reichstag v roku 1933, berl├şnske olympijsk├ę hry v roku 1936. Vojna potom za─Ź├şna a┼ż do konca hry, ktor├í kon─Ź├ş kr├ítko po nemeckej kapitul├ícii v m├íji 1945.

Pr├íve v t├Żchto skriptovan├Żch f├ízach je The Darkest of Times najzauj├şmavej┼íia. Prech├ídzame extr├ęmne doj├şmav├Żmi okamihmi, ktor├ę sa sna┼żia pom├┤c┼ą ─Źo najlep┼íie, ─Źlenom skupiny, susedom alebo dokonca cudzincom, ktor├ş sa nejako sna┼żia dosta┼ą z toho. Hra n├ís konfrontuje so srdcerv├║cimi rozhodnutiami a podar├ş sa n├ím vzia┼ą si osobitn├ę osobn├ę v├Żzvy ve─żkej hist├│rie.

Potom sme vy┼íli, ale spokojn├ş s t├Żmito ├┤smimi hodinami ve─żmi vzru┼íuj├║ceho dobrodru┼żstva, ktor├ę vyzdvihuj├║ cestu odv├í┼żnych mu┼żov a ┼żien, ktor├ş sa odmietli pokloni┼ą nespravodlivosti.