Testovanie čínskeho procesora x86: Hlboké ponory do procesorov Hygon Dhyana na báze Zen

V roku 2016 spoločnosť AMD prostredníctvom série spoločných podnikov a vytvorených spoločností udelila licenciu na dizajn svojich procesorov Zen x86 prvej generácie, ktoré sa majú predať do Číny. Cieľom bolo dvojaké: Čína chcela riešenie „domáceho rastu“ pre vysokovýkonný počítač x86 a spoločnosť AMD v tom čase potrebovala finančnú injekciu. Výsledkom tohto webu podnikov bol rad procesorov Hygon Dhyana, ktorý sa pohyboval od komerčných po serverové použitie. Vďaka zenu 1 Pri návrhu, na ktorom bola založená, sa predpokladalo, že výkon bol v súlade s Ryzen 1000 a Neapol EPYC a nikto na západe verejne netestoval hardvér. Vďaka spolupráci s naším priateľom Wendellom Wilsonom na YouTube kanál Level1Techs, teraz máme prvú úplnú kontrolu procesorov Hygon.

Začnime od začiatku

Existujú dvaja / traja hlavní výrobcovia procesorov x86: Intel, AMD a Via / Centaur. Spoločnosti Intel aj AMD súťažia vo výpočtovom priestore s vysokým výkonom už niekoľko desaťročí, a dôvodom, prečo neexistovali žiadni ďalší konkurenti, je licencovanie. Vďaka patentom obklopujúcim architektúru x86 nechce Intel, aby niekto vstúpil a šliapal na dominantnom postavení na trhu a aby skomplikoval záležitosti, v súčasnosti používajú všetky zúčastnené strany 64-bitovú verziu x86 spoločnosti AMD. Intel a AMD sú týmto spôsobom neoddeliteľne spojené. Zatiaľ. Via / Centaur je na ceste, s veľmi malým podielom na trhu najmä v Ázii a nedostatkom špičkového vysokovýkonného konkurenta.

Pre tých, ktorí nesledovali AMD, spoločnosť prešla mnohými výkyvmi. Výrazný pokles nastal počas rokov architektúry CPU Bulldozer, kde boli vysoké náklady, výkon nebol vynikajúci a spoločnosť Intel sa výrazne posunula vo všetkých oblastiach: prenosný počítač, stolný počítač, reklama a podnik. Dizajn procesorov spoločnosti Intel a jej stratégia dominantného postavenia na trhu v kombinácii s nedostatkom špičkového konkurenčného produktu pre spoločnosť AMD spolu s nákupom grafickej spoločnosti IP spoločnosti ATI takmer AMP zbankrotovali. Pod vedením bývalého generálneho riaditeľa Rory Reada sa AMD stala stabilnou a pod záštitou súčasného generálneho riaditeľa Dr. Lisu Su spoločnosť vložila veľké investície späť do svojho návrhu procesora x86. V jednom okamihu bol dlh spoločnosti AMD vyšší ako jej hmotný majetok a spoločnosť musela dokonca predať svoje sídlo a prenajať si budovy od nových vlastníkov, aby našla prostriedky na to, aby zostala nad vodou.

Ďalším prvkom tejto taktiky „zostať nažive“ bolo sublicencovanie AM86 na x86 IP, ktoré nakoniec vytvorilo procesory Hygon Dhyana x86 pre Čínu. Niektorí ľudia to budú citovať ako základný kameň pre zotrvávanie AMD nažive, je však všeobecný konsenzus, že táto sublicencia v konečnom dôsledku zabezpečila AMD iba okolo 200 miliónov dolárov (až do zákazu zoznamu amerických subjektov) z pôvodných 293 miliónov dolárov. V tom čase spoločnosť AMD už rýchlo rástla na spotrebiteľskom trhu so svojimi procesormi série Ryzen 1000, ktoré ponúkli osem jadier so skromným konkurenčným výkonom, zatiaľ čo spoločnosť Intel porazila výkon za jeden dolár, čo AMD dostalo dostatok prostriedkov na opätovné investovanie do svojich kľúčových oblastí. Sublicencia nakoniec poskytla AMD viac bezpečnostnej siete v závislosti od úspechu portfólia produktov Ryzen prvej generácie.

Testovanie čínskeho procesora x86: Hlboké ponory do procesorov Hygon Dhyana na báze Zen 1

AMD robí náležitú starostlivosť

Zjednodušene povedané, „AMD sublenzovala IP jedného zo svojich dizajnov x86“ znie vo väčšine dní v týždni trochu zdĺhavo. Ak AMD alebo Intel verili, že príležitosť nechať ostatných predať svoje návrhy CPU bola zisková, ako to trvalo, kým sa 2015/2016 neuskutočnilo? Časť tohto príbehu sa týka toho, že hoci v ňom boli zjavne nejaké peniaze na spoločnosť AMD, nezasahovalo to do žiadnych licenčných dohôd Intel-AMD. A čo je najdôležitejšie, neporušilo sa žiadne americké právo týkajúce sa vývozu vysokovýkonného výpočtového duševného vlastníctva.

Tento posledný bod je dôležitý. Vláda USA dáva každému procesoru, ktorý vychádza z Intelu, AMD a ďalších, hodnotu založenú na jeho výkone. Ide o kombináciu FLOP a sily a tie, ktoré presahujú konkrétny prah, sa považujú za príliš silné na to, aby sa predali na určitých trhoch. Patria sem polopracovné procesory, kde sa spoločnosť AMD / Intel pohráva s počtom / frekvenciou jadra a poskytuje časti mimo mapy.

AMD v tom čase urobil toto vyhlásenie:

Od roku 2015 AMD starostlivo a aktívne informovala Ministerstvo obrany, Ministerstvo obchodu a viaceré ďalšie agentúry v rámci vlády USA pred vstupom do spoločných podnikov. AMD nedostala od žiadnej agentúry žiadne námietky proti vytvoreniu spoločných podnikov alebo proti prenosu technológie – technológie, ktorá bola nižšia ako ostatní komerčne dostupné spracovatelia. V skutočnosti pred založením spoločných podnikov a prenosom technológií ministerstvo obchodu oznámilo AMD, že navrhovaná technológia nebola obmedzená alebo inak zakázaná na prenos. Na základe tejto jasnej spätnej väzby sa spoločnosť AMD posunula vpred so spoločnými podnikmi.

AMD kontaktovala DoD a DoC, ako aj všetkých ostatných, a dostala zelenú. Nová mikroarchitektúra bola považovaná za dostatočne nízku, aby nezasiahla žiadne zákazy vývozu. AMD dostal tiež krištáľovo jasné potvrdenie, žeNavrhovaná technológia nebola obmedzená alebo inak zakázaná na prenos“, Čo je dosť výrazné vyhlásenie. V tomto okamihu by malo byť jasné, že AMD pravdepodobne predložila modifikovanú verziu svojej IP príslušným ministerstvám USA, a nie mikroarchitektúru, ktorú sme videli v sérii Ryzen 1000. Toto je súčasť toho, o čom je táto recenzia.

Spoločný podnik v spoločnom podniku

Konečným cieľom tohto všetkého bolo umožniť Číne poskytnúť verziu Zen od spoločnosti AMD 1 Procesory, ktoré by sa dali nazývať „čínskymi“ a nie „americkými“. Ako to bolo v prípade posledných desiatich rokov alebo viac, Čína sa chcela menej spoliehať na americké technológie a duševné vlastníctvo, aby sa stala sebestačnou. Spôsob, akým spoločné podniky AMD pracovali pre dizajny Hygon Dhyana, bol postavený tak, aby to v podstate urobil veľmi kruhovým objazdom.

Názov spoločného podniku, ktorý dohliada na operáciu, sa nazýva THATIC alebo Tianjin Haiguang investovanie do pokročilých technológií Co. Ltd. Túto spoločnosť vlastní spoločnosť AMD a zmes čínskych spoločností, verejných aj súkromných, vrátane Čínskej akadémie vied, ale spoločnosť AMD vlastní najmenej 51%.

Za účelom vykonania požadovaných krokov boli vytvorené dve spoločnosti – tieto spoločnosti by boli spoločným vlastníctvom spoločností AMD a THATIC (upozorňujeme, že spoločnosť AMD tiež vlastní časť THATIC). Ide o tieto spoločnosti:

  • HMC: Haiguang Microelectronics Co Ltd
  • Hygon: Chengdu Haiguang integrovaný obvod Design Co Ltd

Z týchto spoločností

  • HMC vlastní 51% spoločnosť AMD a 49% spoločnosť THATIC.
  • Hygon vlastní 30% spoločnosť AMD a 70% spoločnosť THATIC.

Tieto spoločnosti plnia v reťazci rôzne úlohy. HMC spolupracuje s AMD pre dizajn a GlobalFoundries pre výrobu, zatiaľ čo Hygon spolupracuje s HMC na pridávaní prvkov spoločného dizajnu a obalov a predaji kremíka do Číny.

Licencovanie základnej IP sa líši od sublicencovania x86

Keď došlo k vytvoreniu spoločného podniku THATIC, došlo k mnohým zmätkom. Veľkou prvoradou otázkou bolo, či spoločnosť AMD nejako licencovala plné architektúry x86 (a x64) na čínsku spoločnosť, čo im umožnilo vybudovať plne schopné vlastné procesory x86 a vytlačiť tak Intel aj AMD z trhu. V prípade spoločného podniku to tak nie je.

To, čo AMD urobila, bolo udelenie licencie na dizajn jedného jadra pre HMC spolu s rozložením SoC. Od tejto chvíle je spoločnosť AMD oficiálne „hands-off“, ale technici a manažéri AMD sú zapojení do HMC, takže sú technicky stále prítomní. S týmito základnými návrhmi a rozloženiami SoC HMC poslala pôdorysy, nie RTL, spoločnosti Hygon na požadované aktualizácie. Spoločnosť Hygon odoslala aktualizácie HMC, ktoré boli inžiniermi AMD buď schválené, alebo zamietnuté. HMC by tieto zmeny integrovala a potom prevzala objednávky od spoločnosti Hygon na výrobu. Na základe objednávky spoločnosti Hygon išla spoločnosť HMC s dizajnom do spoločnosti GlobalFoundries a objednala si kremík. HMC potom predala kremík spoločnosti Hygon, ktorá zabalila CPU do rôznych konfigurácií a predala ho na čínsky trh. Je tiež na spoločnosti Hygon, aby pomohla navrhnúť základné dosky pre novú platformu (platformy).

Rozdelené do krokov:

  1. AMD poskytuje licencie na dizajn jadra HMC s navrhnutými rozloženiami SoC
  2. HMC poskytuje pôdorys spoločnosti Hygon
  3. Spoločnosť Hygon navrhuje zmeny v konzole HMC
  4. Inžinieri AMD v HMC schvaľujú / odmietajú zmeny
  5. HMC ponúka spoločnosti Hygon konečný pôdorys, pripravený prijať objednávky
  6. Spoločnosť Hygon objednáva doštičky / kremíkovú formu z HMC
  7. HMC pristupuje ku GlobalFoundries pre výrobu
  8. GlobalFoundries dosahuje osobitnú frekvenciu / výnos z nového dizajnu
  9. HMC predáva hotový kremík spoločnosti Hygon
  10. Spoločnosť Hygon vykonáva balenie na kremíku v Číne
  11. Spoločnosť Hygon predáva dokončené procesory do Číny

Pretože HMC poskytuje spoločnosti Hygon IP, procesor sa teraz dá klasifikovať ako „čínsky“, a to aj napriek základnému návrhu, ktorý vychádza z AMD.

Keď spoločnosť AMD oznámila vytvorenie THATICu, hovorila o sublicencovaní svojej Zen jadrovej IP na spoločný podnik. Opisovalo sa to ako viacročné partnerstvo, na veľtrhu sa však potvrdilo, že spoločnosť AMD sublicencovala iba jednu verziu svojho duševného vlastníctva a že v dielach sa neplánovali žiadne sublicencie žiadnym iným.

V tom čase sa predpokladalo, že spoločnosť AMD sublicencovala rovnakú verziu svojho zenového jadra IP, ktorá už bola vydaná ako procesory série Ryzen 1000 a procesory EPYC Neapol. Ako súčasť tohto preskúmania sa však ukáže, že spoločnosť AMD vykonala určité zmeny vo výkone dizajnu pred tým, ako bola poskytnutá spoločnému podniku – konkrétne pokyny majú nižšiu priepustnosť ako to, čo sme videli od procesorov vychádzajúcich priamo z AMD.

Nielen to, ale v tomto zozname krokov bod (4) je najvhodnejšia. Spoločnosť Hygon požiadala o konkrétne zmeny pre čínsky trh. Skôr ako každý skočí na „vytváranie backdoorov pre čínsku vládu“, vieme o niekoľkých úpravách, ktoré boli vykonané v dôsledku aktualizácií jadra systému Linux. V Číne sa používajú odlišné eliptické kryptografické algoritmy v porovnaní so západom, a tak sa zmenili hardvérové ​​zrýchlené funkcie a použil sa odlišný mikrokód. Súčasťou tohto preskúmania je pokúsiť sa zistiť, či existujú nejaké ďalšie zmeny.

Konečným produktom tejto pavučiny usporiadaní je jadro Hygon Dhyana x86, „aktualizované Zenové jadro pre Čínu“, ktoré spoločnosť Hygon zabalila pre vstavané, komerčné aj podnikové systémy. Na Computex 2018 sme videli, že do tohto projektu bol zapojený čínsky predajca serverov Sugon, pričom spoločnosť predstavila svoje servery postavené na 32-jadrových procesoroch Hygon. Používatelia, ktorí sledujú online referenčné databázy, tiež videli príspevky pre 8- základné komerčné a zabudované varianty, ktoré sa pravdepodobne budú používať na vládne a vzdelávacie účely.

Mali by sme zdôrazniť, že sme sa AMD niekoľkokrát opýtali, aké sú rozdiely v dizajnoch Hygon Dhyana v porovnaní s pôvodným Zenom 1 jadra. Keďže „AMD“ v tom všetkom zohráva obmedzenú úlohu, bolo nám povedané, že ak by sme sa jedného mohli zmocniť, ak by sme pri testovaní zistili zmeny v dizajne, mohli by zvážiť ich potvrdenie alebo zamietnutie. Keďže spoločnosť AMD bola s nami otvorená, pokiaľ ide o rodiny procesorov Ryzen a EPYC, bol to výrazný kontrast, keď hovoríme o spoločnosti Hygon.

Prvé procesory Hygon vstúpili na čínsky trh v roku 2018, bolo však takmer nemožné ich získať. Procesory Hygon nikdy nemali byť predávané na západ a povaha procesora a spoločnosti, ktoré sa s ním zaoberajú, znamenali, že nič, o čom by sme vedeli zistiť, sa nikdy nezaujímalo o výber vzorky.

V roku 2019 USA vytvorili „zoznam subjektov“ čínskych spoločností, ktoré sa považujú za potenciálne bezpečnostné riziko pre americký trh. V dôsledku toho je akákoľvek obchodná interakcia s týmito spoločnosťami, výrobkami alebo IP, ktoré boli vytvorené v USA najmenej 25%, obmedzená a zakázaná. Spoločnosť THATIC bola jednou zo spoločností uvedených na zozname, čo znamená, že spoločnosť AMD už nemôže udeliť licenciu na ďalšie IP pre spoločný podnik. THATIC má stále prístup k pôvodnej IP, na ktorú má licenciu, a môže ju aj naďalej spravovať (aj keď bez pomoci AMD), avšak zákaz tiež obmedzuje schopnosť HMC objednávať kremík od GlobalFoundries, čím celý proces robí v limbu, ak nie zaniknutý.

Veľké poďakovanie za skvelé napísanie Usmana Pirzadu, z ktorého bola väčšina založená, ako aj za Drewa Prairieho z AMD, ktorý poskytol ďalšie súvislosti s usporiadaním AMD.

Práca s Wendell: Získavanie procesorov Hygon

Na tento prehľad sme dokázali testovať dva systémy na diaľku umiestnené v laboratóriu Wendella Wilsona, charizmatického hostiteľa Level1Techs. YouTube kanálov. Obaja sme oslovili zdroje, ktoré sa pýtali, či by sme chceli kúpiť systémy, ktoré sme zhromaždili, boli staré technické vzorky od dcérskej spoločnosti Hygon alebo Sugon so sídlom v USA, ktoré vykonávali post-výrobnú analýzu a testovanie výkonu. Táto dcérska spoločnosť už bola zrušená, následný účinok zákazu zoznamu subjektov a inžiniersky hardvér v tejto spoločnosti bol (neznámy nás) predaný. Dostali sme príležitosť požičať si niekoľko systémov, ktoré vypadli zo zrušenia. Wendell ich ponúkol na umiestnenie, urobil niekoľko fotiek a videí, zatiaľ čo obaja sme vykonali výkonnostné kritériá. Na účasť bol pozvaný aj tím Linusa z populárneho kanála LinusTechTips – tu si môžete pozrieť video, ktoré bolo vyrobené.

Nakoniec sme vyskúšali dva systémy – jeden komerčný „Hygon Dhyana“ a jeden podnik „Hygon Dhyana Plus“.

Testovanie čínskeho procesora x86: Hlboké ponory do procesorov Hygon Dhyana na báze Zen 2

Komerčný systém vyzerá normálne 8-core systém radu Ryzen 1000, je to však v skutočnosti dizajn BGA a nedá sa upgradovať. V skutočnosti sa zdá, že ide o prvú technickú vzorku, pretože s ňou nie je spojené ani číslo. Deje sa tu tiež niečo zaujímavé s montážnymi bodmi, ktoré v primeranom čase pokryjeme.

Podnikový systém je duálny 32-jadrový server Hygon 2U. Tieto procesory uvádzajú, že sú to „7185“ modely, o ktorých vieme, že sú najvyšším počtom jadier, ktorý spoločnosť Hygon ponúka, a jednou z najvýkonnejších 32-jadrových častí. Vloženie dvoch z nich do servera vyzerá veľmi podobne ako dizajn 2P EPYC Neapol.

Testovanie čínskeho procesora x86: Hlboké ponory do procesorov Hygon Dhyana na báze Zen 3

Je potrebné poznamenať, že sme sa predtým na veľtrhu stretli s procesorom Hygon a na spodnej časti si môžete všimnúť nejaké čínske písanie. Je zaujímavé, že sme dostali pravú dolnú časť prekladu procesora. Doslovný preklad je

'Použitie jadra na výpočet budúcnosti'

Druhým znakom použitým v slogane je homonymum, ktoré sa dá preložiť ako:

'Použitie vášne na výpočet budúcnosti'

Na nasledujúcich niekoľkých stranách preskúmame tieto dva systémy podrobnejšie a potom sa pozrieme na základné rozdiely, ktoré sme našli na základnej úrovni a na úrovni SoC v porovnaní s procesormi Ryzen 1000 a EPYC Neapol, ktoré sme už testovali v minulých rokoch. by.