Mobiln├ę Spr├ívy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Telefonick├Ż rozhovor: nahr├ívanie ako d├┤kaz o uzavret├ş zmluvy? CNIL odpoved├í


Mnoh├ş profesion├íli si chc├║ ponecha┼ą z├íznam telefonick├ęho rozhovoru, preto┼że veria, ┼że ide o d├┤kaz zmluvy, a to aj bez p├şsomn├ęho potvrdenia.

Ot├ízka v┼íak nie je v┼żdy jednozna─Źn├í. Je teda t├íto prax leg├ílna? Ak├ę podmienky treba dodr┼żiava┼ą a ak├ę s├║ platn├ę pravidl├í? N├írodn├í komisia pre v├Żpo─Źtov├║ techniku ÔÇőÔÇőa slobody prin├í┼ía svoje odpovede.

Z├íznam je povolen├Ż, pokia─ż predstavuje jedin├ę d├┤kazn├ę rie┼íenie

Z pr├ívneho h─żadiska je nahr├ívanie telefonick├ęho rozhovoru ako d├┤kaz o vzniku zmluvy opr├ívnen├ę. Ka┼żd├í organiz├ícia alebo spolo─Źnos┼ą, ktor├í tak chce urobi┼ą, v┼íak mus├ş ako spr├ívca ├║dajov preuk├íza┼ą, ┼że je to jedin├Ż sp├┤sob, ako preuk├íza┼ą uzavretie zmluvy s dotknutou osobou. Zmluvy, ktor├ę mo┼żno uzavrie┼ą ├║stne, a tie, ktor├ę vy┼żaduj├║ p├şsomn├ę potvrdenie, by sa preto nemali zamie┼ła┼ą.

CNIL n├ím hovor├ş, ┼że registr├ícia mus├ş by┼ą nevyhnutn├í. Niektor├ę zmluvy spadaj├║ do rozsahu ├║stneho predplatn├ęho. ” Nahr├íva┼ą sa m├┤┼żu iba telefonick├ę rozhovory s├║visiace s uzatvoren├şm zmluvy ÔÇť, vysvet─żuje d├ítov├Ż str├í┼żnik. To znamen├í, ┼że teleoper├ítor, ktor├ęho m├íte na telef├│ne, m├┤┼że nahr├íva┼ą rozhovor len vtedy, ak predmet rozhovoru jednozna─Źne s├║vis├ş s uzavret├şm zmluvy a ak je jedin├Żm prostriedkom na preuk├ízanie existencie zmluvy.

Existuj├║ pr├şpady, ke─Ć niektor├ę org├íny, ako napr├şklad Gener├ílne riadite─żstvo pre hospod├írsku s├║┼ąa┼ż, spotrebite─żsk├ę z├íle┼żitosti a predch├ídzanie podvodom (DGCCRF) alebo ├Ürad pre finan─Źn├ę trhy (AMF), vykon├ívaj├║ kontroly povinnost├ş, ktor├ę musia telekomunika─Źn├ş oper├ítori dodr┼żiava┼ą. Ide napr├şklad o pr├şpad, ke─Ć vykon├ívate transakciu s poskytovate─żom investi─Źn├Żch slu┼żieb alebo ke─Ć distrib├║tori poistenia vykon├ívaj├║ z├şskavanie klientov. Org├íny chc├║ zabezpe─Źi┼ą, aby sa dobre dodr┼żiavali povinnosti t├Żkaj├║ce sa informovania z├íkazn├şkov.

Jednoduch├ę pravidl├í na ochranu ─żud├ş na druhom konci linky

Existuj├║ jasn├ę pravidl├í, ktor├ę pom├íhaj├║ chr├íni┼ą z├íkazn├şkov, pou┼ż├şvate─żov, poskytovate─żov alebo potenci├ílnych z├íkazn├şkov. Po prv├ę, osoby, ktor├Żch sa registr├ícia t├Żka, musia by┼ą informovan├ę ÔÇ× stru─Źn├Żm, transparentn├Żm, zrozumite─żn├Żm a ─żahko dostupn├Żm sp├┤sobom, jasn├Żm a jednoduch├Żm sp├┤sobom o tom, ako sa ├║daje o ┼łom sprac├║vaj├║.

Aby bol teleoper├ítor v s├║lade s GDPR, mus├ş teda uvies┼ą cie─ż, ktor├Ż telefonick├Ż hovor sleduje, toto┼żnos┼ą prev├ídzkovate─ża ├║dajov, existenciu sprac├║vania, dobu uchov├ívania ├║dajov a in├ę, ako s├║ postupy na uplatnenie pr├ív. pr├şstup a oprava . ├Üstna zmienka o t├Żchto prvkoch je nevyhnutn├í. CNIL tie┼ż odpor├║─Źa odkaz na internetov├║ str├ínku typu ÔÇ×pr├ívne ozn├ímeniaÔÇť.

Okrem toho mus├ş slu┼żba alebo prev├ídzkovate─ż zabezpe─Źi┼ą zabezpe─Źenie osobn├Żch ├║dajov partnera, ale aj obmedzi┼ą dobu uchov├ívania nahr├ívok. Preml─Źacia lehota pod─ża zvykov├ęho pr├íva je p├Ą┼ą rokov.

A pre bankov├ę ├║daje, registr├ícia alebo nie?

Zber bankov├Żch ├║dajov je citliv├Ż bod. Telefonick├Żm predplaten├şm zmluvy alebo rezerv├íciou pobytu sa m├┤┼że sta┼ą, ┼że ozn├ími ─Ź├şslo svojej karty, d├ítum jej platnosti a vizu├ílny kryptogram. Tieto citliv├ę ├║daje sa potom zaznamen├ívaj├║ ako s├║─Źas┼ą telefonick├ęho rozhovoru.

CNIL pripom├şna, ┼że zaznamen├ívanie t├Żchto ├║dajov nie je potrebn├ę pre riadne vykonanie platby. Odpor├║─Źa preto v┼íade zavies┼ą a spotrebite─żovi pon├║knu┼ą zariadenie na do─Źasn├ę preru┼íenie nahr├ívania, aby sa jeho bankov├ę ├║daje neuchov├ívali pri nahr├ívan├ş.

Na t├║ ist├║ t├ęmu:
S├║hlas: poradie ÔÇ×reCAPTCHAÔÇť spolo─Źnosti Google bude priraden├ę CNIL

zdroj: CNIL