Taliban dosiahol 600 000 Twitter sledovate─żov napriek z├ísahu soci├ílnych m├ędi├ş – zatia─ż ─Źo Donald Trump je st├íle zak├ízan├Ż

Spolo─Źnos┼ą TWITTER odmietla pripoji┼ą sa k svojim partnerom v soci├ílnych m├ędi├ích a zak├íza┼ą predstavite─żom Talibanu pr├şstup na svoju platformu – a to napriek dodr┼żaniu st├íleho bloku Donalda Trumpa.

Str├ínka z mikroblogovania vo svojom vyhl├ísen├ş uviedla, ┼że hovorcovia Talibanu bud├║ m├┤c┼ą tweetova┼ą za predpokladu, ┼że sa zdr┼żia propag├ície n├ísilia.

Spolo─Źnos┼ą uviedla, ┼że “bude na─Ćalej proakt├şvne presadzova┼ą” svoje pravidl├í, ktor├ę stavaj├║ mimo z├íkon “oslavu n├ísilia, manipul├íciu s platformami a spam”.

“Twitter”Najvy┼í┼íou prioritou je zaisti┼ą bezpe─Źnos┼ą ─żud├ş a zost├ívame ostra┼żit├ş,” uv├ídza sa vo vyhl├ísen├ş.

Tento krok nesk├┤r vyvolal hnev od pravicov├Żch u─Źencov Twitter janu├íra zak├ízal vtedaj┼íiemu prezidentovi Donaldovi Trumpovi 6 Kapitolsk├í vzbura.

A je to v ├║plnom kontraste k rivalom technologick├ęho tit├ína. Facebook, TikTok a YouTube maj├║ v┼íetky zablokovan├ę ├║─Źty s├║visiace s Talibanom alebo propaguj├║ce Taliban.

Militantn├í skupina u┼ż roky pou┼ż├şva soci├ílne siete ako ┼ítartovac├ş pult pre propagandistick├ę a n├íborov├ę kampane.

Jeho r├Żchle prevzatie Afganistanu prin├í┼ía nov├ę v├Żzvy pre technologick├Żch gigantov, ktor├ş maj├║ za ├║lohu moderova┼ą obsah s├║visiaci s islamistickou skupinou.

TALIBANSKÁ ÚSTA

Zabihullah Mujahid, ofici├ílny hovorca Talibanu, m├í viac ako 310 000 sledovate─żov Twitter.

M├í za sebou akt├şvnu ─Źinnos┼ą Twitter ├║─Źet od roku 2017 a je pravidelne citovan├Ż mainstreamov├Żmi m├ędiami.

Cez v├şkend ├║─Źet tweetoval ┼żiv├ę aktualiz├ície, ke─Ć Taliban vtrhol do afgansk├ęho hlavn├ęho mesta K├íbul.

Druh├Ż hovorca Suhail Shaehee m├í viac ako 350 000 Twitter nasledovn├şkov.

Dvojica pravidelne popiera d├┤veryhodn├ę spr├ívy o desivom n├ísil├ş p├íchanom bojovn├şkmi Talibanu.

V poslednej dobe Shaheen pou┼ż├şva Twitter vysiela┼ą, ┼że nohsledom bolo nariaden├ę nevstupova┼ą do obydl├ş ─żud├ş.

Spr├ívy o tom, ┼że vojaci n├║tili mlad├ę diev─Źat├í do man┼żelstva, tie┼ż ozna─Źil za “jedovat├║ propagandu”.

TRUMP BACKLASH

TwitterRozhodnutie povoli┼ą hovorcom Talibanu na svojej platforme pri zachovan├ş Trumpovho z├íkazu vyvolalo kritiku zo strany konzervat├şvcov.

V utorok poslal z├ístupca Doug Lamborn list Twitter ┼í├ęf Jack Dorsey vyjadruje znepokojenie nad Twitter pomoc propagande Talibanu.

“Pre─Źo Twitter umo┼żni┼ą dvom hovorcom Talibanu platformu, ale obmedzuje pr├íva prv├ęho dodatku b├Żval├ęho prezidenta Trumpa? Je na─Źase dr┼ża┼ą zodpovednos┼ą za #BigTech. #Taliban, ÔÇťnap├şsal na twitteri.

Lamborn vo svojom liste tvrdil, ┼że Taliban patr├ş do ÔÇ×kateg├│rie n├ísiln├Żch organiz├íci├şÔÇť.

ÔÇ×Pri kontrole t├Żchto ├║─Źtov som nena┼íiel ani jednu kontrolu faktov na ┼żiadnom z ich tweetov, ani ┼żiadne varovania pred falo┼ín├Żm alebo zav├ídzaj├║cim obsahom,ÔÇť nap├şsal.

ÔÇ×Tieto aktualiz├ície propagandy zvy─Źajne tvrdia, ┼że zvrhnutie bolo do zna─Źnej miery pokojn├ę, napriek spr├ívam o opaku … Nie je mo┼żn├ę pochopi┼ą, ako ├║─Źty Zabihullah Mujahid a Yousef Ahmandi neporu┼íuj├║ va┼íe z├ísady.ÔÇť

Madison Cawthorn, republik├ínka zo Severnej Karol├şny, sa p├Żta: ÔÇ×Pre─Źo je na Bo┼żej zelenej Zemi akt├şvny hovorca Talibanu Twitter ├║─Źet, ale nie b├Żval├Ż prezident USA?

ÔÇ×Na koho strane s├║ spolo─Źnosti Big-Tech zalo┼żen├ę na AMERIKE?ÔÇť pridal.

Zd├┤raznil konzervat├şvny lektor akademickej a politickej filozofie Adrian Hilton Twitterdvojit├ę ┼ítandardy.

“Twitter zak├ízal Donalda Trumpa za vyjadrenie podpory v├Żtr┼żn├şkom, ktor├ş za├║to─Źili na americk├Ż Kapitol. Twitter dovolil ofici├ílnemu hovorcovi Talibanu ┼żivo tweetova┼ą mud┼żahed├şnsky teror, z├şskavanie zbran├ş, ├║tok na hlavn├ę mesto Afganistanu a obsadenie prezidentsk├ęho pal├íca, ÔÇťnap├şsala akademick├í univerzita v Surrey.

ZÁKAZ WHATSAPP

Facebook v utorok potvrdilo, ┼że blokuje Taliban na svojich platform├ích, preto┼że skupinu pova┼żuje za “teroristick├║ organiz├íciu”.

Z├íkaz znamen├í, ┼że z oboch bud├║ odstr├ínen├ę ├║─Źty Talibanu a s├║visiaci obsah Instagram a Facebook.

ÔÇ×Taliban je pod─ża americk├Żch z├íkonov sankcionovan├Ż ako teroristick├í organiz├ícia a pod─ża polit├şk nebezpe─Źnej organiz├ície sme im zak├ízali poskytova┼ą slu┼żby,ÔÇť Facebook povedal hovorca.

ÔÇ×To znamen├í, ┼że odstr├ínime ├║─Źty veden├ę Talibanom alebo v jeho mene a zak├í┼żeme ich chv├íly, podporu a zastupovanie.ÔÇť

WhatsApp, ktor├Ż je vo vlastn├şctve Facebook, blokuje ├║─Źty prepojen├ę s Talibanom.

Pod─ża FT chatovacia aplik├ícia tie┼ż zatvorila hor├║cu linku WhatsApp, ktor├║ Taliban zriadil na prij├şmanie s┼ąa┼żnost├ş na n├ísilie a rabovanie.

PREVZATIE TALIBANU

Taliban v pondelok prevzal kontrolu nad Afganistanom-len nieko─żko t├Ż┼żd┼łov potom, ─Źo USA stiahli vojakov z vojnou zmietanej krajiny.

Po hlavnom meste K├íbul sa bojovn├şci rojili po tom, ─Źo bleskovo vopred dobyli nieko─żko k─ż├║─Źov├Żch miest.

Dvadsa┼ą rokov potom, ─Źo ich USA a ich spojenci v d├┤sledku incidentu vyhodili 9/11 teroristick├Żch ├║tokov stoja na pokraji znovuz├şskania moci.

Taliban vtrhol do prezidentsk├ęho pal├íca v Afganistane a vyhl├ísil, ┼że po─Źas v├şkendu ÔÇ×z├şskaliÔÇť v├ş┼ąazstvo v ovl├ídnut├ş krajiny.

Zahrani─Źn├ş diplomati z krajiny u┼íli.

Tis├şce Afgancov medzit├Żm zmobilizovali k├íbulsk├ę letisko a pok├║┼íali sa utiec┼ą.

Zlodeji Talibanu za├║to─Źili na ┼żeny a deti bi─Źmi a palicami pred pa─żbou zo zbran├ş uprostred chaosu na letisku, tvrdia spr├ívy.

Niektor├Żm sa podarilo utiec┼ą. Prv├ş Briti a afgansk├ş ute─Źenci v utorok bezpe─Źne prist├íli vo Ve─żkej Brit├ínii v─Ćaka dramatickej z├íchrane RAF.

Prevzat├şm sa kon─Źia dve desa┼ąro─Źia okup├ície zahrani─Źn├Żmi silami.

Americk├Ż prezident Joe Biden bol kritizovan├Ż za svoje rozhodnutie stiahnu┼ą vojakov z krajiny pred 20. v├Żro─Ź├şm 9/11.

Taliban zais┼ąuje bezpe─Źnos┼ą Afgancov, ktor├ş pracovali pre USA a spojencov

V ostatn├Żch spr├ívach ┼í├ęf MI5 Ken McCallum v m├íji odstrelil Facebook za poskytnutie ÔÇ×bezplatn├ęho povoleniaÔÇť teroristom a zneu┼ż├şvate─żom det├ş.

Facebook zasahuje do falo┼ín├Żch spr├ív.

Na tieto si dajte pozor Facebook podvody.

A Facebook Messenger pou┼ż├şva AI na rozpoznanie podozriv├Żch paedos.

Plat├şme za va┼íe pr├şbehy! M├íte pr├şbeh pre Na┼í├şm cie─żom je by┼ą va┼í├şm t├şm techniky a vedy? Po┼ílite n├ím e-mail na adresu