Tajomstvo 3D tlače: Je PETG lepšou voľbou ako PLA

Mnoho nadšencov a odborníkov medzi sebou diskutovalo o výhodách a nevýhodách PLA a PETG ako vláknových materiálov. V dnešnej dobe, pretože informácií o oboch je na webe dostatok, je ľahké sa nechať ohromiť, ale preto sme tu s jednoduchým porovnaním. PLA, tiež známa ako kyselina polymliečna, je prírodný materiál vyrobený z fermentovaného rastlinného škrobu. Je to jeden z najlacnejších a najbežnejších vlákien na trhu. PETG, polyetyléntereftalát-glykol, je biologicky neodbúrateľný polymér na báze oleja. Je to podobné ako v plastových fľašiach, okrem pridania glykolu, vďaka ktorému je pružnejší a odolnejší. Čo je vzhľadom na tieto informácie pre vás najlepšie? Tu je všetko, čo potrebujete vedieť.

Sila

Aby ste si vybrali vhodný materiál, či už je to PLA alebo PETG, rozhodnutie by malo závisieť od toho, čo chcete tlačiť a ako chcete predmet používať. Jedným z dôvodov, prečo je PLA u nadšencov amatérskej tlače taká bežná, je to, že je primerane silná, ale PETG je silnejšia. Aj keď obe majú vysokú pevnosť v ťahu, alebo inými slovami, môžu vydržať vysoké napätie, PLA jednoducho praskne, keď je tlak príliš veľký. Napriek tomu mu tvárnosť PETG poskytuje maximálnu výhodu, pokiaľ ide o húževnatosť.

Použitie

Pretože oba materiály majú podobné vlastnosti, majú podobné použitie. PETG a PLA sa dajú použiť na výrobu vidličiek, lyžíc, tanierov, skrutiek, skrutiek a dokonca aj prototypov. Mali by ste však mať na pamäti, že pokiaľ ide o nádoby na vodu a vzory, kde bude vlákno neustále vystavené vode alebo slnku, je vašou najlepšou voľbou PETG, pretože je odolný voči živlom, nehovoriac o tom, že PLA je biologicky odbúrateľný. Ak plánujete vytvárať komplexné návrhy, PLA by bola správna cesta.

cena

Náklady na každé vlákno sa líšia podľa materiálu, farby, tolerancie a značky, ale celkovo je PLA lacnejší ako PETG, aj keď nie o veľa. Značný rozdiel uvidíte iba vtedy, ak kupujete veľké množstvo. Je tiež dôležité poznamenať, že cena PETG je spôsobená tým, že prvok pokrýva široké spektrum použití od domácich až po priemyselné. Pri posudzovaní ceny je potrebné mať na pamäti ešte jednu vec, a to, že vaše neúspešné návrhy PLA a PETG je možné vytlačiť do väčších vlákien a znova použiť v iných prevedeniach. Nezabudnite, že PLA je tiež prirodzene kompostovateľný, vďaka čomu je bezpečnejší pre životné prostredie.

Jednoduchosť použitia

Už sme spomenuli, že PLA je obľúbenejšia u začiatočníkov. Je mäkký, ale pevný, a preto je ideálny pre začiatok. Medzitým je pri tlači s PETG chúlostivou stránkou to, že vyžaduje teplejšiu teplotu, inak podľa tohto porovnania vlákna s 3D tlačou dochádza k zauzleniu materiálu. Pridajte k tomu, PLA je počas procesu tlače oveľa zhovievavejší, zatiaľ čo PETG vyžaduje, aby ste vynaložili viac úsilia na zdokonalenie prvej vrstvy vašej tlače. Pretože je PETG hustejší a lepkavejší, budete musieť medzi materiál a tlačové lôžko pridať oddeľovač. Prvá vrstva musí byť hrubá, ale tiež dokonale rovná, čo bude vyžadovať zmenu nastavení krájača.

Farebná škála

PETG má výhodu, pokiaľ ide o mnoho aspektov, ale pokiaľ ide o vzhľad, cenu preberá PLA. Kyselina polymliečna je nielen široko dostupná, ale je k dispozícii aj v rozsiahlej škále farieb. Ak hľadáte priesvitné vlákno, farebnú zmes alebo lesklý povrch, môžete to nájsť pri nákupe PLA. PETG sa dodáva aj v rôznych farbách, aj keď nie v takej miere ako PLA. Pridajte k tomu, hladký, lesklý povrch je s PLA oveľa zaručenejší ako s PETG.

Bezpečnosť

Výpary vytekajúce z taviaceho sa plastu boli pre niektorých vždy problémom, ale dobrou správou je, že tieto výpary sú neškodné. Až doteraz veda neposkytla konkrétne dôkazy o toxicite výparov PLA a PETG. Aj keď to znamená, že by ste sa nemali obávať, neznamená to, že by ste nemali svoju 3D tlačiareň poriadne vetrať, pretože dlhodobé pôsobenie akéhokoľvek druhu výparov môže byť potenciálne škodlivé. Pokiaľ ide o bezpečnosť potravín, oba materiály sú vo všeobecnosti bezpečné pre potraviny, ale mali by ste sa obrátiť na svojho výrobcu vlákien, pretože pre niektorých nie je ďaleko, aby do svojho materiálu pridali určité prísady na zlepšenie kvality alebo farby.

Flexibilita

Vzhľadom na flexibilitu PETG je považovaný za perfektný materiál pre klipy a vešiaky. Aj keď je silný, má vďaka svojej viskozite a lepivosti trochu čo dávať, takže každá vrstva je silnejšia ako tá predchádzajúca. PLA je na druhej strane dosť krehký, pretože praskne, keď záťaž prekročí určité množstvo, a čo je ešte horšie, časom sa stáva krehkejším. To sa vracia k dvom faktorom. Po prvé, inherentná krehkosť kyseliny polymliečnej a po druhé, jej vysoká tendencia absorbovať vlhkosť zo vzduchu. Nie je potrebné hovoriť, že materiál by mohol byť krehkejší pri určitých farebných prísadách a pri zvýšenom vystavení prírode.

Trvanlivosť

Ako je uvedené vyššie, PLA je biologicky odbúrateľný materiál. Keď je materiál už krehký a potom je vystavený prírodným živlom, je nepravdepodobné, že by vydržal. Preto sa PLA neodporúča používať v horúcom, vlhkom podnebí a tam, kde bude neustále vystavený vode. Naopak, PETG môže prežiť silné nárazy, vystavenie vysokým teplotám a vode a je odolný voči chemikáliám. Je pravda, že povrch materiálu sa dá ľahko poškriabať, ale to je všetko.

Ako vidíte, odpoveď na otázku, ktorá je lepšia, je trochu komplikovanejšia ako obvykle. V priamom porovnaní má každý materiál svoje výhody. PLA je lacný, ekologický, ľahko sa používa a vyzerá skvele. PETG je drahší a nie je biologicky odbúrateľný, ale je silnejší a odolnejší. Nakoniec je to vec preferencie, zručnosti a zámeru. Nie je dôvod kupovať PETG, ak sa stále orientujete v základoch alebo ak chcete obmedziť používanie plastov. Na druhej strane, ak si chcete vyrobiť nádobu na vodu alebo odolný držiak na televízor, PLA vám nebude dobre slúžiť bez ohľadu na to, akú máte kvalifikáciu.

Krátka adresa URL: https://ssf.co/2YduOSF