Taj Mahal 1989 Preview: Love, Young and Old, v novej s├ęrii Netflix

Taj Mahal 1989 – najnov┼íia s├ęria spolo─Źnosti Netflix z Indie, nap├şsan├í a r├ę┼żia Pushpendra Nath Misra (Ghoomketu) – sa otv├íra na Valent├şna v rovnomennom roku v hlavnom meste ┼ít├ítu Uttarprad├ę┼í v Lucknow, pribli┼żne ┼íes┼ą hod├şn v├Żchodne od mauz├│lea bieleho mramoru. Je to ve─żmi odli┼ín├Ż svet, neexistuje internet a pevn├ę telef├│ny nie s├║ be┼żn├ę. Deje sa to v ─Źase, ke─Ć sa ─żudia viac ob├ívali straty l├ísky, ako to poznamen├íva jej obsadenie. Ale je to tie┼ż podobn├ę. Jeho s├║bor post├ív, ktor├Ż nevedel o prich├ídzaj├║cej zmene – rok 1989 by sa uk├ízal by┼ą ve─żk├Żm rokom na celom svete – sa prirodzene zaober├í svojimi osobn├Żmi probl├ęmami.

Medzi nimi je aj p├ír univerz├şt Lucknow University Akhtar (Neeraj Kabi) a Sarita Baig (Geetanjali Kulkarni), ktor├ş vyu─Źuj├║ filozofiu a fyziku. Uviazli v milostnom a bez sexu├ílnom man┼żelstve s 12-ro─Źn├Żm synom. Akhtar prip├║┼í┼ąa, ┼że nikdy nerozumel l├íske, ale je zrejm├ę, ┼że sa nesna┼ż├ş po─Ź├║va┼ą Saritove t├║┼żby. Ich z├íujmy sa neprekr├Żvaj├║ – miluje po├ęziu, zatia─ż ─Źo sa jej p├í─Źi whodunnity a ak─Źn├ę pohyby – a Akhtar je nespokojn├Ż s podporou Sarity, ktor├í sa frustrovala po─Źas 22 rokov, ktor├ę sa navz├íjom poznali, sa takmer vzd├íva.

Akhtar m├í mlad┼íiu za─Ź├şnaj├║cu paralelu v Angade (Anud Singh Dhaka), jeho ┼ítudentovi filozofie, ktor├Ż rob├ş bo─Źn├ę predajn├ę pr├íce. Angad sa pova┼żuje za t├ęmy, ako je l├íska, hoci rozhodne prij├şma sex viac. T├║to otvorenos┼ą zdie─ża so svoj├şm priate─żom Rashmi Malik (Anshul Chauhan), ┼ítudentom fyziky, ktor├Ż vyhlasuje, ┼że ÔÇ×diev─Źat├í h─żadaj├║ len l├ískuÔÇť, je myln├í predstava. Ona chod├ş s Dharamom (Paras Priyadarshan) – zdie─ża byt so svoj├şm mlad┼í├şm bratom Sudhirom (Priyank Srivastav) a Angadom, ktor├ęho popis je obmedzen├Ż na Rashmiho slov├í: ÔÇ×dobr├ę telo a dobr├Ż vzh─żadÔÇť.

Taj Mahal 1989 Obsadenie o ┼żenskej sexualite, patriarch├íte a evol├║cii l├ísky

Spojen├şm t├Żchto dvoch rozdielnych, ale podobn├Żch skup├şn, je Sudhakar Mishra (d├ínska Husain), str├Żko matky v Angade a d├ívno straten├í priate─żka Akhtarov├Żch, ktor├í bola lep┼íia ako on vo filozofii na vysokej ┼íkole, ale vybrala si prisp├┤soben├║ cestu rodinn├ęho podnikania. Akhtar n├íhodou narazil na Sudhakar v miestnom recit├íli po├ęzie, kde jeho fascin├íciu umeleckou formou zdie─żaj├║ jeho man┼żelka Mumtaz (Sheeba Chadha). Zanech├íva to gitarov├í mil├í ┼íkol├í─Źka Sunaina Garg (Vasundhara Rajput), ktor├í je v l├íske chlapca star┼íieho ako on. Sunaina a Sudhir s├║ s├║─Źas┼ąou rovnakej hudobnej triedy v ┼íkole.

Taj Mahal 1989 vyu┼ż├şva ┼ítvrt├ę zlomy stien, aby sa od za─Źiatku pohol vpred, pri─Źom takmer ka┼żd├Ż znak sa zameriava na fotoapar├ít. Pou┼ż├şva sa ako expozi─Źn├ę zariadenie, kde ┼ítekaj├║ svoje z├ízemie, motiv├ície a hodnotov├ę syst├ęmy, alebo ako koment├ír, ─Źi u┼ż ide o akcie in├Żch post├ív alebo o anachronistick├ę vtipy. Ten obsahuje odkaz na Tinder, ─Źo sp├┤sobuje, ┼że autori sa ob├ívaj├║, ┼że ─Źas┼ą ich cie─żov├ęho publika sa nemus├ş ─Źasom identifikova┼ą. ┼átvrt├ę zlomy stien tie┼ż nie s├║ ├║plne g├ęlov├ę s inak ├║primn├Żm t├│nom s├ęrie.

Ale ove─ża v├Ą─Ź┼íia ot├ízka, prinajmen┼íom v dvoch epiz├│dach, ktor├ę boli pre kritikov prehliadan├ę – spolu ich je sedem – je to, ako sa zd├í, ┼że Taj Mahal 1989 bol zrekon┼ítruovan├Ż v redakcii. Je to zrejm├ę z toho, ako sa dvakr├ít predstav├ş rovnak├í postava, ako sa nevysvetlite─żne preskakuje z jedn├ęho okamihu do druh├ęho, z nedostatku toku do toho, ako jedna sc├ęna nasleduje do druhej, a zo sp├┤sobu, ak├Żm ur─Źit├ę sc├ęny kon─Źia prudk├Żm blednut├şm na ─Źiernu. To v┼íetko signalizuje probl├ęmy v postprodukcii. K dispoz├şcii je tie┼ż nadmern├ę pou┼ż├şvanie zbyto─Źne vkladaj├║cich a zakladaj├║cich z├íberov, ktor├ę nie s├║ ani jedno, ani druh├ę, a sprostredkuj├║ m├ílo, okrem re┼żis├ęrovej nostalgie.

Z Brooklynu Dev├Ą┼ą-Dev├Ą┼ą do Narcosu: Mexiko, telev├şzne programy sa bud├║ sledova┼ą vo febru├íri

Z mnoh├Żch hercov s├║ Kabi, Kulkarni a Chadha okam┼żite vo svojich ├║loh├ích uverite─żn├ş, hoci posledn├Ż z nich nie je dostato─Źn├Ż na to, aspo┼ł v prv├Żch dvoch epiz├│dach. Husain dostal pr├ícu by┼ą m├║drym starcom, preto┼że sa st├íva m├ędiom, prostredn├şctvom ktor├ęho Taj Mahal 1989 vysiela svoje n├ízory. Medzi mlad┼í├şmi patr├ş Dhaka, ktor├Ż dostal najatrakt├şvnej┼íie l├şnie, ale niektor├ę z nich s├║ vo svojej k├ízni pr├şli┼í na ─Źele, vr├ítane odvol├ívania sa na vrcholn├║ cit├íciu z vplyvn├ęho sci-fi rom├ínu Kurta Vonneguta The The Sir├ęny Titanu.

S├ęria Netflix je lep┼íia, ke─Ć je prirodzene tkan├í, ako je to v pr├şpade, ke─Ć Akhtar vyvol├í Faiz Ahmad Faiz Nazm ÔÇťMujh Se Pehli Si Mohabbat Mere Mehboob Na MaangÔÇŁ na ve─Źere so Sudhakarom a ich man┼żelkami. Sarita, ktor├í sa nemohla stara┼ą o po├ęziu menej, je nedotknut├í nedostatkom romantiky v nej. Mumtaz zazvon├ş, aby poznamenal, ┼że to nebolo nap├şsan├ę pre milenca, ale revol├║ciu. V ─Źase, ke─Ć sa krajn├í pravica pok├║sila ma─żova┼ą Faizove slov├í ako komun├ílne, st├íva sa ticho mocn├Żm okamihom. Je to zriedkav├Ż politick├Ż vp├íd – koniec koncov, aj napriek tomu je n├íhodn├Ż – hoci Taj Mahal 1989, vzh─żadom na jeho nastavenie, mohol urobi┼ą viac pre to, aby zmie┼íal osobne a politicky ─Źastej┼íie, ako bol Faiz sl├ívny.

Taj Mahal 1989 je v piatok na Netflixe po celom svete.