T-Mobile prizn├íva, ┼że viac ako 40 MILI├ôNOV z├íkazn├şkov je postihnut├Żch ÔÇ×obrovsk├Żm naru┼íen├şm ├║dajovÔÇť, ktor├ę ukradlo ─Ź├şsla soci├ílneho zabezpe─Źenia

Spolo─Źnos┼ą T-MOBILE pripustila, ┼że viac ako 40 mili├│nov jej z├íkazn├şkov bolo zasiahnut├Żch poru┼íen├şm ochrany osobn├Żch ├║dajov v USA.

P├┤vodne bolo ozn├ímen├ę, ┼że poru┼íenie ├║dajov zah┼Ľ┼łalo ─Ź├şsla soci├ílneho zabezpe─Źenia, telef├│nne ─Ź├şsla, men├í, fyzick├ę adresy, jedine─Źn├ę ─Ź├şsla IMEI a inform├ície o vodi─Źskom preukaze.

Predpoklad├í sa, ┼że poru┼íenie bolo ovplyvnen├ę v okol├ş 7.8 mili├│nov be┼żn├Żch z├íkazn├şckych ├║─Źtov T-Mobile a viac ako 40 mili├│nov z├íznamov o b├Żval├Żch alebo potenci├ílnych z├íkazn├şkoch.

Spolo─Źnos┼ą T-Mobile bola na poru┼íenie z├íkona najsk├┤r upozornen├í pr├şspevkom na f├│re od hackera, ktor├Ż tvrdil, ┼że pred├íva obrovsk├ę mno┼żstvo osobn├Żch ├║dajov.

Pr├şspevok neuviedol konkr├ętne T-Mobile, ale pri kontakte so spolo─Źnos┼ąou VICE predajca tvrdil, ┼że ├║daje boli stiahnut├ę zo serverov T-Mobile.

ÔÇ×T-Mobile USA. ├Üpln├ę inform├ície o z├íkazn├şkovi,ÔÇť povedal predajca predajni a tvrdil, ┼że inform├ície o 100 mili├│noch z├íkazn├şkov boli ohrozen├ę.

├Üdajn├Ż detekt├şv ┼żiadal ┼íes┼ą bitcoinov – alebo zhruba 260 000 dol├írov – v├Żmenou za podmno┼żinu ├║dajov, ktor├ę obsahuj├║ 30 mili├│nov ─Ź├şsel soci├ílneho zabezpe─Źenia a vodi─Źsk├ę preukazy, informovala agent├║ra VICE.

Predajca navrhol, ┼że T-Mobile na poru┼íenie u┼ż reagoval a dodal: ÔÇ×Mysl├şm, ┼że to u┼ż zistili, preto┼że sme stratili pr├şstup k serverom so zadn├Żmi vr├ítkami.ÔÇť

Aj ke─Ć bol hacker odstr├ínen├Ż z napadnut├ęho servera, tvrdia, ┼że ├║daje u┼ż stiahli lok├ílne.

ÔÇ×Je to z├ílohovan├ę na viacer├Żch miestach,ÔÇť povedali pre VICE v programe Motherboard vertical.

V ned├ívnom vyhl├ísen├ş T-Mobile uviedol, ┼że bol informovan├Ż o tvrdeniach hackera a ÔÇ×akt├şvne vy┼íetruje ich platnos┼ąÔÇť.

ÔÇ×V tejto chv├şli nem├íme k dispoz├şcii ┼żiadne ─Ćal┼íie inform├ície, ktor├ę by sme mohli zdie─ża┼ą,ÔÇť dodala spolo─Źnos┼ą a odmietla komentova┼ą rozsah hacku.

Spolo─Źnos┼ą v┼íak teraz priznala, ┼że i┼ílo o ÔÇ×vysoko sofistikovan├Ż kybernetick├Ż ├║tokÔÇť, ktor├Ż zasiahol viac ako 40 mili├│nov ─żud├ş.

Uv├ídza sa v ┼łom, ┼że ÔÇ×podnikaj├║ okam┼żit├ę opatrenia na ochranu v┼íetk├Żch os├┤b, ktor├ę m├┤┼żu by┼ą t├Żmto kyber├║tokom ohrozen├ęÔÇť.

Osobn├ę inform├ície boli odcudzen├ę, ale ├║dajne neunikli ┼żiadne finan─Źn├ę inform├ície.

V Brit├ínii bol T-Mobile UK v roku 2012 premenovan├Ż na EE.

Nemysl├şme si, ┼że by boli postihnut├ş nejak├ş z├íkazn├şci z Ve─żkej Brit├ínie.

Nebola pon├║knut├í ┼żiadna finan─Źn├í kompenz├ícia, ale T-Mobile poskytuje ka┼żd├ęmu dotknut├ęmu z├íkazn├şkovi dvojro─Źn├ę predplatn├ę slu┼żby McAfee ID Theft Protection Service.

V├Żstraha bola vydan├í Facebook a podvod s telef├│nom Google ako inform├ítor hovor├ş

V ─Ćal┼í├şch novink├ích, Twitter mus├ş vykona┼ą zmeny vo svojom redizajne aplik├ície po tom, ako sa pou┼ż├şvatelia s┼ąa┼żuj├║ na bolesti hlavy a migr├ęny.

Rodi─Źom det├ş s iPhone alebo iPad, ktor├ş odosielaj├║ alebo dost├ívaj├║ explicitn├ę obr├ízky, bud├║ zasielan├ę varovania pred sexom.

A pod─ża najnov┼í├şch klebiet bude ─Ćal┼í├ş iPhone v novej ru┼żovej farbe a bude za─Ź├şna┼ą na necel├Żch 800 libr├ích.

Plat├şme za va┼íe pr├şbehy! M├íte pr├şbeh pre Na┼í├şm cie─żom je by┼ą va┼í├şm t├şm techniky a vedy? Po┼ílite n├ím e-mail na adresu