Mobiln├ę Spr├ívy, Gadgety, Blogy's Secenziami

SZO varuje pred po─Ź├şta─Źov├Żmi zlo─Źincami, ktor├ş pou┼ż├şvaj├║ podvodn├şkov proti podvodom

Autor: Tech Desk | Na├ş Dill├ş |

Publikovan├ę: marec 3, 2020 2: 43: 28 hod

koronav├şrus, ktor├Ż, koronav├şrus, ktor├Ż, koronav├şrusov├Ż podvod, koronav├şrusov├Ż phishing, podvod typu 19, ┼íkodliv├Ż koronav├şrusov├Ż odkaz Juhok├│rejsk├ş vojaci, ktor├ş nosia ochrann├ę vybavenie, chodia sprejova┼ą dezinfek─Źn├Ż prostriedok ako prevent├şvne opatrenie proti nov├ęmu koronav├şrusu v k├│rejskom Soule. (AP Foto / Lee Jin-man)

Svetov├í zdravotn├şcka organiz├ícia vydala upozornenie, ktor├ę upozor┼łuje ─żud├ş na kybernetick├Żch zlo─Źincov, ktor├ş zastupuj├║ ich predstavite─żov a sna┼żia sa ─żud├ş prin├║ti┼ą ─żud├ş, aby stiahli ┼íkodliv├Ż softv├ęr alebo ukradli prihlasovacie ├║daje. Po─Ź├şta─Źov├ş zlo─Źinci tvrdia, ┼że pon├║kaj├║ bezpe─Źnostn├ę opatrenia proti Coronavirus prostredn├şctvom e-mailov, telefonick├Żch hovorov, textov├Żch spr├ív, falo┼ín├Żch webov├Żch str├ínok s cie─żom ukradn├║┼ą pou┼ż├şvate─żom citliv├ę inform├ície v s├║lade s ozn├ímen├şm WHO.

Coronavirus si vy┼żiadal celkom 3, 117 ┼żije na celom svete a s dvoma ─Źerstvo nahl├ísen├Żmi pr├şpadmi v Indii m├í roz┼í├şren├í choroba na celom svete viac ako 90 000 potvrden├Żch pr├şpadov. Svetov├í zdravotn├şcka organiz├ícia klasifikovala COVID-19 ako glob├ílnu n├║dzov├║ situ├íciu. V minulosti spolo─Źnos┼ą Check Point Research a Quick Heal varovali pred pou┼żit├şm vystra┼íenia koronav├şrusom na odosielanie ┼íkodliv├Żch odkazov pou┼ż├şvate─żom.

─Äal┼íia spr├íva bezpe─Źnostnej spolo─Źnosti Mimecast zd├┤raz┼łuje, ako podvodn├şci posielaj├║ phishingov├ę e-maily ─żu─Ćom pou┼ż├şvaj├║cim podobn├ę taktiky.

WHO varuje pred po─Ź├şta─Źov├Żmi hrozbami Coronavirus

SZO vydala ozn├ímenie, v ktorom informovala ─żud├ş o pokra─Źuj├║com odcudzen├ş identity pomocou koronav├şrusu ako n├ívnady. ÔÇ×Zlo─Źinci sa maskuj├║ ako WHO, aby ukradli peniaze alebo citliv├ę inform├ície,ÔÇť uviedla. ÔÇ×Ak v├ís kontaktuje osoba alebo organiz├ícia, ktor├í pod─ża v┼íetk├ęho poch├ídza z WHO, pred odpove─Ćou si overte ich pravos┼ą.ÔÇť

Express Tech je teraz na telegrame. Kliknut├şm sem sa pripoj├şte k n├í┼ímu kan├ílu (@expresstechie) a budete informovan├ş o najnov┼í├şch technick├Żch spr├ívach

WHO uviedla, ┼że u┼ż nikdy nebude vy┼żadova┼ą, aby sa pou┼ż├şvatelia prihl├ísili, aby si mohli zobrazi┼ą bezpe─Źnostn├ę inform├ície, alebo posla┼ą e-mailov├║ pr├şlohu, ktor├║ v prvom rade ne┼żiadali. Pou┼ż├şvatelia s├║ varovan├ş pred n├ív┼ítevou ak├Żchko─żvek in├Żch odkazov, ako s├║ ofici├ílne str├ínky http://www.who.int.

Kto nevykon├íva lot├ęrie, ne├║─Źtuje peniaze za ┼żiados┼ą o pr├ícu, registr├íciu na referenciu alebo rezervovanie hotela. Organiz├ícia tie┼ż nepo┼żaduje od pou┼ż├şvate─żov, aby priamo prispievali na pl├íny reakcie na n├║dzov├ę situ├ície alebo v├Żzvy na financovanie. Toto je ─Ćal┼í├ş tropick├Ż trestn├Ż ─Źin, ktor├Ż by mohli po─Ź├şta─Źov├ş zlo─Źinci pou┼żi┼ą vzh─żadom na ned├ívny zdravotn├Ż stav.

V pr├şpade, ┼że dostanete e-mail, telefon├ít, textov├║ spr├ívu alebo faxov├║ spr├ívu, ktor├í tvrd├ş, ┼że je od WHO, m├┤┼żete priamo kontaktova┼ą organiz├íciu a overi┼ą, ─Źi je komunik├ícia legit├şmna.

M├┤┼żete tie┼ż prejs┼ą priamo na tento odkaz a nahl├ísi┼ą podozrenie z podvodu. Spolu so s┼ąa┼żnos┼ąou budete musie┼ą zada┼ą svoje meno, krajinu a e-mail.

Varovanie WHO proti e-mailom s neopr├ívnen├Żm z├şskavan├şm ├║dajov

Organiz├ícia tie┼ż vydala nieko─żko krokov, ktor├ę treba ma┼ą na pam├Ąti pri rie┼íen├ş podozriv├Żch e-mailov, ktor├ę tvrdia, ┼że pon├║kaj├║ pomoc alebo bezpe─Źnostn├ę tipy t├Żkaj├║ce sa nov├ęho koronav├şrusu z roku 2019. Glob├ílne vypuknutie choroby povzbudzuje podvodn├şkov, aby posielali e-maily s neopr├ívnen├Żm z├şskavan├şm ├║dajov, kde sa sna┼żia prin├║ti┼ą pou┼ż├şvate─żov, aby sa vzdali d├┤le┼żit├Żch inform├íci├ş.

E-mail, ktor├Ż tvrd├ş, ┼że poch├ídza od WHO, bude vy┼żadova┼ą citliv├ę inform├ície, ako s├║ pou┼ż├şvate─żsk├ę men├í alebo hesl├í. Alebo by to mohlo nasmerova┼ą pou┼ż├şvate─żov, aby klikli na ┼íkodliv├Ż odkaz alebo otvorili ┼íkodliv├║ pr├şlohu. Aby sa zabr├ínilo phishingu, pou┼ż├şvatelia by mali overi┼ą e-mailov├║ adresu odosielate─ża.

E-maily od WHO maj├║ e-mailov├║ adresu s n├ízvom ÔÇ×[email protected]ÔÇť ─îoko─żvek in├ę ako ÔÇ×who.intÔÇť za symbolom ÔÇ×@ÔÇť znamen├í, ┼że odosielate─ż nepoch├ídza od WHO. Ofici├ílna organiz├ícia neposiela e-maily z adries kon─Źiacich na ÔÇ×@ who.comÔÇť, ÔÇ×@ who.orgÔÇť alebo ÔÇ×@ who-safety.orgÔÇť.

┼Żiada tie┼ż pou┼ż├şvate─żov, aby namiesto klikania na odkazy v e-mailoch alebo spr├ívach nav┼ít├şvili priamo webov├║ str├ínku WHO.

­čôú Indian Express je teraz na telegrame. Kliknut├şm sem sa pripoj├şte k n├í┼ímu kan├ílu (@indianexpress) a budete informovan├ş o najnov┼í├şch titulkoch

Pre v┼íetky najnov┼íie technologick├ę novinky si stiahnite aplik├íciu Indian Express.

┬ę IE Online medi├ílne slu┼żby Pvt Ltd