Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Svetový deň hesiel: dôležité je malé pripomenutie osvedčených postupov


Tento štvrtok 6 Máj je Medzinárodný deň hesiel, bezpečnostná funkcia, ktorá slúži ako ideálna brána pre kyberzločincov k obetiam.

Heslo už v posledných rokoch zaberá veľkú časť noviniek v sekcii IT bezpečnosti. Treba povedať, že hesiel „123456“, „000000“ alebo „azerty“ je stále veľa, keďže ešte v roku 2020 patrili medzi najpoužívanejšie heslá na svete. A keďže zvyky ťažko umierajú, hackeri sa bavia a vždy úžasne využívajú toto otvorené porušenie, ktoré im ponúka veľa prístupov a príležitostí. Takže tento štvrtok 6 Máj, Svetový deň hesiel 2021 je správny. Tu je návod, ako to osláviť bez strachu.

Prečítajte si tiež:
Belgicko zasiahol rozsiahly kybernetický útok

Francúzi, masívne zasiahnutí pirátstvom

Posledné čísla sú jasné. V roku 2020 sa viac ako 18 miliónov Francúzov stalo obeťami počítačovej kriminality s priemernou stratou 995 eur na osobu. Kolosálne údaje, ktoré možno čiastočne vysvetliť prevratom v používaní a explóziou práce na diaľku, ktorá má tendenciu znižovať intenzitu dohľadu.

K poklesu ostražitosti pridajme príliš slabé zabezpečenie heslom. 17 % Francúzov používa dve alebo tri rôzne heslá na ochranu všetkých svojich používateľských účtov a 12 % tvrdí, že dokonca všade používajú rovnaké heslo bez ohľadu na úroveň jeho spoľahlivosti. “, hovorí nám vedúci konverzačnej AI Nuance v nedávnej štúdii. Uvedomme si tiež, že sme 30 % (3 z 10!) priznať, že sme aspoň raz za mesiac zabudli heslo alebo PIN kód. Aké hlavy sme vo vzduchu!

Na kompenzáciu nedostatku kreativity, priveľkej nedôvery či priveľkého sebavedomia s pečaťou „to sa stáva len iným“ existujú rôzne jednoduché riešenia. Sú takmer vždy zadarmo a nevyžadujú žiadne špeciálne počítačové zručnosti.

Prečítajte si tiež:
V dôsledku Spectre, novej zraniteľnosti ovplyvňujúcej… všetky počítače na svete (alebo takmer)

Osvedčené postupy týkajúce sa hesiel

> Používajte jedinečné a zložité heslá:

Toto je prvý reflex. Pre každú používanú aplikáciu alebo službu si zvoľte iné heslo. A vaše heslá by mali byť dlhé. Musia tiež obsahovať rôzne typy písmen a znakov: veľké, malé písmená, čísla a podľa možnosti špeciálne znaky.

Samozrejme, môžete to urobiť ručne. Existuje však aj veľa správcov hesiel, ktorí sa o všetko postarajú za vás umiestnením kurzora myši na kartu zabezpečenia. Niektoré sú bezplatné, ako napríklad Google, iné sú platené a poskytujú mnoho rôznych funkcií, ako napríklad Dashlane alebo 1Password.

> Nikdy sa nezaobídete bez viacfaktorového overenia:

Aj tu je to nevyhnutný reflex. Dvojfaktorová autentifikácia (napríklad SMS a heslo alebo jednorazový token) môže vážne zvýšiť bezpečnosť rôznych online účtov a služieb, ako nám pripomína McAfee.

> Chráňte svoje zariadenia:

Treba myslieť aj na podporu. Keď kupujete webovú kameru, router, pripojený objekt, nezabudnite vždy zmeniť heslo a pôvodné používateľské meno zariadenia. Továrenské ID sú kyberzločincom očividne často známe. ” Niekedy je tiež potrebné deaktivovať nepoužívané funkcie, ako je napríklad vzdialený prístup, ktorý by mohli využívať kyberzločinci dodáva McAfee.

Posledným veľkým odporúčaním, ktoré by sme vám mohli dať, je systematické vykonávanie najnovších aktualizácií softvéru. Medzi objavením zraniteľnosti a jej záplatou je vždy latencia, ktorá však má svoju firmvéru neustále aktualizované značne obmedzujú zobrazovaciu plochu. Ak môžete povoliť automatické aktualizácie, potom ešte lepšie.