ÔÇ×Superr├Żchly glob├ílny internetÔÇť Elona Muska vytvoren├Ż vesm├şrnymi sondami Starlink sa chyst├í zapn├║┼ą – a m├┤┼żete sa zaregistrova┼ą

ÔÇ×Superr├Żchly glob├ílny internetÔÇť Elona Muska vytvoren├Ż vesm├şrnymi sondami Starlink sa chyst├í zapn├║┼ą - a m├┤┼żete sa zaregistrova┼ą 1

SPACEX sa chyst├í na verejn├Ż test svojej satelitnej internetovej slu┼żby Starlink.

Minulot├Ż┼żd┼łov├í misia Starlink priniesla do siete ─Ćal┼í├şch 60 satelitov, ─Źo znamen├í, ┼że na n├şzkej obe┼żnej dr├íhe Zeme je teraz viac ako 700.

Musk minul├Ż t├Ż┼żde┼ł na twitteri uviedol: ÔÇ×Hne─Ć ako tieto satelity dosiahnu svoju cie─żov├║ poz├şciu, budeme m├┤c┼ą zavies┼ą pomerne ┼íirok├║ verejn├║ beta verziu v severn├Żch USA a d├║fajme, ┼że aj v ju┼żnej Kanade.

ÔÇ×Ostatn├ę krajiny bud├║ nasledova┼ą hne─Ć, ako z├şskame s├║hlas regula─Źn├Żch org├ínov.ÔÇť

Musk neuviedol presne, ako dlho bude satelitom trva┼ą, k├Żm dosiahnu cie─żov├║ poz├şciu, ale o─Źak├íva sa, ┼że bud├║ dos┼ą r├Żchle.

Satelity testovala ned├ívno verejnos┼ą a z├íchran├íri v meste Malden vo Washingtone po─Źas ni─Źiv├Żch po┼żiarov.

SpaceX poskytla miestnym obyvate─żom v oblasti postihnutej lesn├Żmi po┼żiarmi slu┼żby Wi-Fi v ┼ípeci├ílnom pr├şpade, aby sa pok├║sili pom├┤c┼ą svojej situ├ícii.

Za─Źiatkom tohto roka spolo─Źnos┼ą po┼żiadala ─żud├ş, ktor├ş predt├Żm prejavili z├íujem o ┼íirokop├ísmov├Ż internet, o ich adresy.

Potenci├ílni testeri, ktor├ş sa prihl├ísili pre z├şskanie ─Ćal┼í├şch inform├íci├ş, dostali e -mail SpaceX so ┼żiados┼ąou o ich konkr├ętne umiestnenie.

Predt├Żm sa od nich ┼żiadalo iba ich PS─î/PS─î.

Spolo─Źnos┼ą to potrebuje, aby zistila, kto bude vhodn├Ż pre testovac├ş proces.

Ako povedal Musk, testy sa za─Źn├║ rozvetvova┼ą v severn├Żch USA a ju┼żnej Kanade.

Na Starlink.com sa m├┤┼żete st├íle prihl├ísi┼ą na odber inform├íci├ş o Starlinku.

Nov├ę prihl├ísen├ş bud├║ tie┼ż po┼żiadan├ş o ich adresu, aby mohli by┼ą informovan├ş, ak sa v ich oblasti chyst├í test.

Od testerov sa najsk├┤r neo─Źak├íva, ┼że bud├║ ma┼ą bezprobl├ęmov├Ż internet, preto┼że to bude len sk├║┼íobn├í verzia a ├║dajne nebud├║ m├┤c┼ą verejne informova┼ą ─żud├ş o teste.

Nebud├║ v┼íak plati┼ą za vysk├║┼íanie internetu okrem ve─żmi mal├ęho poplatku za testovanie faktura─Źn├ęho syst├ęmu.

Dostan├║ tie┼ż v┼íetok potrebn├Ż hardv├ęr.

Satelity Starlink poskytuj├║ internet v ─Źastiach severn├Żch USA od j├║la, ale je to s├║─Źas┼ą s├║kromn├ęho beta testu.

Web Starlink tvrd├ş: ÔÇ×S v├Żkonom, ktor├Ż vysoko prevy┼íuje tradi─Źn├Ż satelitn├Ż internet, a glob├ílnou sie┼ąou, ktor├í nie je ohrani─Źen├í obmedzeniami pozemnej infra┼ítrukt├║ry, bude Starlink poskytova┼ą vysokor├Żchlostn├Ż ┼íirokop├ísmov├Ż internet do miest, kde bol pr├şstup nespo─żahliv├Ż, drah├Ż alebo ├║plne nedostupn├Ż.ÔÇť

─îo je to Starlink?

Starlink je kontroverzn├í sch├ęma, ktorej cie─żom je pren├í┼ía┼ą Wi-Fi na ─żud├ş z vesm├şru pomocou ÔÇ×mega kon┼ítel├ícieÔÇť tis├şcov satelitov.

“S v├Żkonom, ktor├Ż vysoko prevy┼íuje tradi─Źn├Ż satelitn├Ż internet … Starlink bude poskytova┼ą vysokor├Żchlostn├Ż ┼íirokop├ísmov├Ż internet do miest, kde bol pr├şstup nespo─żahliv├Ż, drah├Ż alebo ├║plne nedostupn├Ż,” vysvet─żuje ofici├ílny web.

Projekt m├í na svedom├ş technologick├Ż miliard├ír Elon Musk, ktor├ęho kalifornsk├í raketov├í spolo─Źnos┼ą SpaceX stavia a prev├ídzkuje satelity.

Doteraz bolo spusten├Żch viac ako 420 zariaden├ş, pri─Źom sie┼ą by mala dosiahnu┼ą 12 000, v bud├║cnosti sa zv├Ż┼íi a┼ż na 42 000.

SpaceX odosiela svoje satelity v s├ęri├ích po 60 naraz. Ka┼żd├í skupina je vypusten├í na vrchol bezpilotn├ęho sokola 9 raketa vyroben├í spolo─Źnos┼ąou SpaceX.

Technol├│gia poh├í┼łan├í slne─Źnou energiou obvykle obieha okolo 340 m├ş─ż nad Zemou.

SpaceX vypust├ş 60 satelitov Starlink do vesm├şru nieko─żko dn├ş po prvom lete s pos├ídkou

V in├Żch vesm├şrnych spr├ívach Tesla Roadster Elona Muska pr├íve pre┼íiel Marsom po tom, ako ho v roku 2018 odp├ílil do vesm├şru.

Starovek├Ż asteroid Bennu obsahuje pod─ża odborn├şkov z NASA pr├şsady do ┼żivota.

A Musk chce posla┼ą ─żud├ş na Mars u┼ż v roku 2024 na palubu jednej z obrovsk├Żch rakiet.

Ak├Ż je v├í┼í n├ízor na Starlink? Dajte n├ím vedie┼ą v koment├íroch …

Plat├şme za va┼íe pr├şbehy! M├íte pr├şbeh pre Na┼í├şm cie─żom je by┼ą va┼í├şm t├şm techniky a vedy? Po┼ílite n├ím e-mail na adresu