S├║d: Policajt vystupuj├║ci ako A Facebook Priate─ż nie je ┼ítvrt├Żm poru┼íen├şm dodatku

Pod─ża Najvy┼í┼íieho s├║du v Delaware sa nechal chyti┼ą Facebook verejne uverejnen├ę pr├şspevky nepredstavuj├║ poru┼íenie 4. dodatku, aj ke─Ć skupina ─żud├ş, ktor├ş si m├┤┼żu pozrie┼ą obsah, obsahuje tajn├ęho policajta vystupuj├║ceho ako Facebook priate─ż. Ako u┼ż bolo povedan├ę, verejn├í povaha policajta vystupuj├║ceho ako a Facebook priate─ż nie je probl├ęm a neexistuje ┼żiadne 4. poru┼íenie pozme┼łuj├║ceho a dopl┼łuj├║ceho n├ívrhu. Vyjadrenie s├║du [PDF] podrobne vysvet─żuje situ├íciu.

ÔÇťTu ob┼żalovan├Ż-odvolate─ż Terrance Everett (ÔÇ×EverettÔÇť) prijal ┼żiados┼ą o priate─żstvo od detekt├şva, ktor├Ż pou┼ż├şval fikt├şvny profil. Detekt├şv potom pou┼żil inform├ície z├şskan├ę z tohto monitorovania na z├şskanie pr├şkazu na domov├║ prehliadku v Everettovom dome, kde policajti objavili d├┤kazy, ktor├ę prokur├ítori n├ísledne pou┼żili na jeho usved─Źenie. ÔÇť

Everett, ktor├Ż je ods├║den├Żm zlo─Źincom, nesmie vlastni┼ą ┼żiadne druhy zbran├ş. Pod─ża jeho Facebook feed, existuje obr├ízok, ktor├Ż obsahuje hotovos┼ą a zbrane. Rozhodnutie s├║du zah┼Ľ┼ła aj diskusiu o nastaveniach ochrany osobn├Żch ├║dajov uvedenej soci├ílnej siete, hoci neukazuje ni─Ź presved─Źiv├ę, ─Źo zistil ni┼ż┼í├ş s├║d.

Everett si postavil svoje FacebookObsah, ktor├Ż si v ur─Źitom okamihu m├┤┼żu prezera┼ą iba jeho priatelia (ÔÇ×iba priateliaÔÇť). To sa v┼íak pravdepodobne nestalo, k├Żm policajt fotografie nepou┼żil na z├şskanie pr├şkazu na prehliadku. S├║d rozhodol, ┼że nastavenia s├║kromia v tomto pr├şpade nehrali ┼żiadnu rolu, aspo┼ł pokia─ż ich Everett roz┼í├şril. Napriek tomu policajt vystupuj├║ci ako a Facebook priate─ż st├íle mohol vidie┼ą zverejnen├ę fotografie, preto┼że u┼ż bol ÔÇ×priate─żomÔÇť ods├║den├ęho zlo─Źinca.

Detekt├şv napriek tomu s├║du nikdy nepovedal, ┼że str├ívil tri roky vyd├ívan├şm sa za Everettovho priate─ża Facebook s cie─żom n├íjs┼ą pr├ş─Źinu p├ítrania. V ur─Źitom okamihu to sk├┤r vyzeralo ako plytvanie zdrojmi, preto┼że Everett bol ods├║den├Ż iba za dr┼żanie streln├Żch zbran├ş.

ÔÇťOdmietame tvrdenia Everetta, preto┼że Everett nemal rozumn├ę o─Źak├ívania, ┼że Facebook pr├şspevky, ktor├ę dobrovo─żne zdie─żal s falo┼ín├Żm profilom detekt├şva Landisa a ─Ćal┼í├şmi ÔÇ×priate─żmiÔÇť, nebud├║ zverejnen├ę. V┼íimli sme si, ┼że detekt├şv Landis nepo┼żiadal o fotografiu ani k nej nemal pr├şstup priamo od Facebook, poskytovate─ż slu┼żieb tret├şch str├ín-scen├ír, ktor├Ż tu nemus├şme rie┼íi┼ą. Everett sk├┤r spr├şstupnil fotografiu svojim ÔÇ×priate─żomÔÇť a t├Żm vzal na seba riziko, ┼że jeden z nich m├┤┼że by┼ą vl├ídnym ├║radn├şkom alebo sa podeli┼ą o svoje inform├ície s org├ínmi ─Źinn├Żmi v trestnom konan├ş. ÔÇŁ

To plat├ş pre v┼íetky komunika─Źn├ę platformy, ako aj pre osobn├ę konverz├ície. Osoba, ktor├í dostane spr├ívu/komunik├íciu, m├┤┼że kedyko─żvek naru┼íi┼ą s├║kromie odosielate─ża, napriek tomu, ┼że pr├şjemcom je policajt vystupuj├║ci ako Facebook priate─ż. S├║d tie┼ż dodal, ┼że t├║to situ├íciu nemo┼żno porovn├íva┼ą s odpo─Ź├║van├şm. Detekt├şv ne┼ípehoval Everettovu komunik├íciu, ani nebol medzi Everettom a in├Żmi pr├şjemcami spr├ív. V┼íetko, ─Źo detekt├şv zhroma┼żdil pre zatyka─Ź, u┼ż bolo n├íjden├ę u Everetta Facebook ├║─Źet a bol vidite─żn├Ż pre v┼íetk├Żch Facebook priatelia. Ka┼żd├Ż z t├Żchto priate─żov v┼íak mohol posla┼ą Everettove fotografie pol├şcii bez poru┼íenia jeho s├║kromia alebo poru┼íenia 4. dodatku.

ÔÇ×Ned├í sa rozumne uveri┼ą, ┼że tak├ştoÔÇ× falo┼ín├ş priatelia ÔÇťnezverejnia usved─Źuj├║ce vyhl├ísenia alebo inform├ície org├ínom ─Źinn├Żm v trestnom konan├ş – a konaj├║ pod rizikom, ┼że jedna tak├í osoba m├┤┼że by┼ą v skuto─Źnosti tajn├Żm vl├ídnym agentom. A preto ─Źlovek nem├í rozumn├ę o─Źak├ívania s├║kromia pri usved─Źuj├║cich inform├íci├ích, ktor├ę s nimi zdie─żaj├║, preto┼że to nie je o─Źak├ívanie, ktor├ę Najvy┼í┼í├ş s├║d USA povedal, ┼że spolo─Źnos┼ą je pripraven├í uzna┼ą za rozumn├║.

[ÔÇŽ]

Ak niekto umo┼żn├ş druh├Żm pr├şstup k jeho inform├íci├ím, ktor├ę obsahuj├║ d├┤kazy o krimin├ílnom previnen├ş, potom t├íto osoba preber├í riziko, ┼że by tieto inform├ície mohla odhali┼ą org├ínom ─Źinn├Żm v trestnom konan├ş – alebo m├┤┼żu by┼ą sami tajn├Żmi d├┤stojn├şkmi. Ako uviedol Najvy┼í┼í├ş s├║d USA, ÔÇ×[t]riskuje, ┼że bude. . . zraden├Ż inform├ítorom alebo oklaman├Ż, pokia─ż ide o identitu osoby, s ktorou obchoduje, je pravdepodobne neoddelite─żnou s├║─Źas┼ąou podmienok ─żudskej spolo─Źnosti ÔÇťaÔÇ× je to druh rizika, ktor├ę nevyhnutne podstupujeme v┼żdy, ke─Ć hovor├şme ÔÇť.

Napriek v┼íetk├ęmu bola t├íto komunik├ícia do ur─Źitej miery verejn├í. Vl├ída nem├┤┼że bez po┼żadovan├ęho rozkazu z├şska┼ą r├┤zne rozhovory, ktor├ę niekto viedol s niek├Żm in├Żm. Ni─Ź v┼íak neuv├ídza, ┼że nem├┤┼że existova┼ą policajt vystupuj├║ci ako a Facebook priate─ża, aby verejne zhroma┼żdil inform├ície o z├íruke. Okrem toho uverejnenie pr├şspevkov na Facebook nie je s├║kromn├Żm aktom, aj ke─Ć nastavenie ÔÇ×Iba priateliaÔÇť do ur─Źitej miery obmedzuje jeho vidite─żnos┼ą.

Co si myslis? Ide o 4. poru┼íenie PDN alebo nie? Dajte n├ím vedie┼ą v koment├íroch.