Štvornohý robot je vybavený presnou puškou

Niekomu sa môžu zdať štvornohé roboty, ktoré vyzerajú ako bezhlavý pes, roztomilé, no mnohým pripadajú viac než trochu strašidelné. Ak patríte k tým, ktorým robot pri pohybe po prostredí pripadá strašidelný, nový ozbrojený robot od Sword Defense Systems vám v noci nepomôže lepšie spať. Platformou je robot Ghost Robotics vybavený ostreľovacou puškou s názvom Vision 60.

Ozbrojený robot sa predvádza na výstave NDIA Future Force Capabilities Expo v Georgii. Zbraňovým systémom na zadnej strane robota je puška s nábojovou komorou 6.5 Creedmoor. Podľa výrobcu je schopný zasiahnuť cieľ vzdialený až tri štvrtiny míle. Oficiálny názov pušky je Special Purpose Unmanned Rifle alebo SPUR.

Samotná puška sa dá namontovať na rôzne roboty, ale v tomto prípade váži 17 libier a puška je vybavená aj termokamerou FLIR Boson, ktorá má 30-násobný optický zoom. Tento kamerový systém dokáže detekovať ciele vo dne aj v noci. Puška môže strieľať oboje 6.5mm Creedmoor alebo 762 x 51 mm náboje NATO a má zásobník na 10 nábojov.

Puška je tiež potiahnutá keramickým materiálom, ktorý ju pomáha skryť pred systémami nočného videnia. Diaľkovo ovládané zbraňové systémy sú určite niečo, o čo by americkú armádu mala záujem. Je tiež možné, že špeciálne policajné sily po celom svete budú chcieť podobný zbraňový systém.

V tomto bode nič nenaznačuje, že robot je autonómny. Autonómne zbraňové systémy, ktoré rozhodujú o tom, na aké ciele zaútočia, je niečo, o čom by len málokto chcel premýšľať. Platformy, ako je táto, sú však v podstate podobné dronom, ktoré prevádzkuje americká armáda a ktoré sú vybavené zbraňami a ovládajú ich na diaľku ľudia. Ghost Robotics hovorí, že puška SPUR je jedným z niekoľkých užitočných zaťažení, ktorými môže byť robot vybavený.