Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Štúdia ukazuje, že šalát pestovaný na ISS je rovnako zdravý ako jeho náprotivok pestovaný na Zemi

futurológia: Už v roku 2015 jedli astronauti na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice vôbec prvý šalát pestovaný vo vesmíre. Pre ľudstvo to bol celkom úspech a posilnilo sa v ňom presvedčenie, že ľudia mohli jedného dňa žiť medzi hviezdami. Dnes sme zasiahli ďalší menší míľnik súvisiaci s týmto päťročným úspechom: vedci dospeli k záveru, že šalát pestovaný vo vesmíre je rovnako výživný ako jeho náprotivok pestovaný na Zemi.

Môže sa to zdať ako malý vývoj, ale to dokazuje, že zelenina nemusí mať nevyhnutne prístup k rovnakým podmienkam, aké majú na Zemi, aby mohli prosperovať. Aj bez slnečného žiarenia, čerstvej pôdy a iných prírodných zdrojov mal červený šalát pestovaný v ISS zhruba rovnakú úroveň výživných látok, aké by ste očakávali v produktoch zakúpených v miestnom obchode s potravinami; hoci s niektorými ďalšími mikroorganizmami (ktoré boli úplne bezpečné na konzumáciu).

Toto sú významné správy pre NASA a ďalšie vesmírne organizácie, ktoré dúfajú, že jedného dňa pošlú ľudstvo na Mesiac a Mars. Samozrejme, práve teraz nie je rastúci šalát na ISS taký dôležitý. Kým čerstvé jedlo je pravdepodobne vítaným doplnkom stravy obyvateľov stanice, zásobovacie lety do az ISS sa uskutočňujú dosť často. Obyvatelia ISS preto pravdepodobne nebudú v dohľadnom čase riskovať nízku hladinu vopred balených potravín.

Štúdia ukazuje, že šalát pestovaný na ISS je rovnako zdravý ako jeho náprotivok pestovaný na Zemi 1

Tieto predbalené jedlá sa však môžu ukázať ako menej praktické pre dlhšie misie v kozmickom priestore. Ako autori tejto štúdie (Christina Khodadad a Gioia Massa) vysvetlili Newsweeku, balené jedlo môže časom stratiť svoju výživovú hodnotu. V týchto situáciách by mohol byť zachránený čerstvý šalát (a prípadne aj ďalšia zelenina).

Tešíme sa, že sa táto technológia rastu vesmírnych rastlín bude vyvíjať v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov. Možno, že astronauti jedného dňa budú pestovať rastliny párne viac nutričná hodnota, ako je hodnota, ktorú tu kupujeme na Zemi – ukáže to iba čas.