Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Šťastný 10., iPad: Steven Sinofsky odráža perspektívu spoločnosti Microsoft

Táto stránka môže získavať provízie za provízie z odkazov na tejto stránke. Podmienky používania. Šťastný 10., iPad: Steven Sinofsky odráža perspektívu spoločnosti Microsoft 1

Dnes je 10. výročie odhalenia AppleIPad a začiatok masívneho posunu v oblasti osobných počítačov. IPhone už mal obrovský vplyv – rok 2010 bol podľa môjho názoru hlavným teritoriálnym teritóriom „Existuje nejaká aplikácia“, ale neovplyvnil to predaj počítačov. Bývalý šéf spoločnosti Microsoft Windows vývoj, Steven Sinofsky, napísal dlho Twitter vlákno diskutovať o tom, ako Microsoft myslel na trhu s tabletmi, a prečo bol iPad taký skrutka z modrej.

Boli to tablety smartphones, ktorá kanibalizovala trh s počítačmi, ako ukazuje nasledujúci graf:

Šťastný 10., iPad: Steven Sinofsky odráža perspektívu spoločnosti Microsoft 2

Pred iPhone bol rast smartfónov poháňaný spoločnosťami ako RIM. Do konca roka 2009 boli systémy iOS a Android na trhu a rýchlo rástli a trh s počítačmi rástol hneď vedľa nich. Aj v hĺbke Veľkej recesie trh s počítačmi stále rástol 6 percenta. Samotný rok 2010 bol pre priemysel veľkým rokom rastu, čiastočne aj vďaka veľmi silnému prijatiu Windows 7, Do roku 2011 však rast klesol na anemickú 4%. Od roku 2012 do roku 2018 sa tento priemysel každoročne zmenšoval a v roku 2019 len mierne vzrástol.

Prečo teda Microsoft v tomto priestore kriticky chýba? Pretože hľadala inšpiráciu na nesprávnych miestach. Úsilie spoločnosti Microsoft týkajúce sa počítačov v štýle tabletu siaha už desaťročia, ale z pohľadu odvetvia počítačov si každý myslel, že tieto počítače musia byť produktívne, s klávesnicami alebo stylusmi a používateľským rozhraním navrhnutým na zachovanie týchto schopností. V rokoch 2009 – 2010 spoločnosť Intel hovorila o budúcnosti počítačov ako MID – Mobile Internet Devices. Keď novinári premýšľali o čom Apple ktoré museli urobiť, aby napadli netbooky, predstavili si Mac netbook.

Steve Jobs mal na mysli niečo iné.

Zlyhanie MIDmarketu

Problém s Atom netbookmi bol v tom, že Intel naozaj nie chcieť aby ich urobili. Niektorí z vás si možno pamätajú, že spoločnosť sa po spustení prepravy spoločnosti Atom skutočne dostala do nedostatku výroby, pretože nepridelila dostatok výrobného priestoru na uspokojenie dopytu. Dôvodom, prečo sa Intel neochotne živil netbookovou šelmou, bolo to, že netbooky nikdy neboli na prvom mieste Atom. Atóm bol procesor, ktorý spoločnosť Intel použila pre MIDy budúcej generácie, nie pre ultra-low-end notebooky. Úspech trhu s netbookmi bol omylom. Sinofsky to tiež pripúšťa:

Toto je príklad toho, ako sa priemysel PC stal obeťou kolektívneho skupinového myslenia bez toho, aby si to uvedomil. Rovnako ako mnoho iných odborníkov a novinárov som odmietol myšlienku, že iPad by ohrozil trh s PC. Aj keď som veril, že tablety by absolútne nadobudli určitý podiel na trhu, myslel som si, že budú existovať popri počítačoch bez toho, aby sa výrazne znížil trh PC. Keď som sa pozrel na tablet, uvidel som notebook s najužitočnejšou časťou nasekanou. MID ešte neboli dostatočne výkonní alebo schopní na to, aby boli atraktívni, a spoločnosť Intel jednoznačne bojovala, aby ich dostala z terénu prostredníctvom projektov ako Moblin a MeeGo.

Tí z nás, ktorí používajú notebooky na výrobu obsahu, sa zamerali na to, čo iPad nedokázal. Zákazníci sa zamerali na to, čo môžu robiť – a ukázalo sa, že zatiaľ čo iPad nedokázal veľa urobiť, urobil to, čo sa mu zatraceně darilo. Ľudia sa to páčilo. Do dnešného dňa, Apple má oveľa väčšiu časť trhu s tabletami (v percentuálnom vyjadrení) ako trh s telefónom – medzi 30 – 38 percentami v tabletách, v závislosti od štvrťroku, v porovnaní so 14 – 18 percentami v prípade telefónov. Na rozdiel od telefónov, v ktorých niekoľko spoločností stále bojuje o začatie špičkových konkurentov so systémom Android, o týchto prémiových tabletoch pre Android sa dnes už veľa nedozviete.

Keby som si musel vybrať, ktoré Apple produkt mal najväčší vplyv na celé odvetvie, povedal by som, že iPhone. Keby som si musel vybrať, ktorý z nich mal väčší vplyv na počítače, konkrétne by to bol iPad, ruky nadol. Neexistujú dôkazy o tom, že by ľudia kupovali nové notebooky za smartphones, ale veľká časť trhu určite nahradila notebooky tabletmi. Apple zatiaľ nedokázal presvedčiť trh všeobecne, že iPad Pro by sa mal považovať za úplnú náhradu za notebook, ale definitívne vyčerpal desiatky miliónov predaja počítačov do nového segmentu trhu. Vlákno spoločnosti Sinofsky pomáha vysvetliť, prečo sa spoločnosť Microsoft vydala týmto smerom Windows 8, aj keď sa tento smer ukázal ako katastrofa.

Teraz si prečítajte: