Stanovisko: Aplik├ície pre Android nie s├║ pre Chromebooky ─Ćal┼íou cestou

Ke─Ć bol syst├ęm Chrome OS prv├Żkr├ít predstaven├Ż v roku 2011, predbehol svoj ─Źas. To neznamen├í, ┼że syst├ęm Chrome OS bol revolu─Źn├Ż prielom, podobn├Ż p├┤vodn├ęmu iPhone, ale sk├┤r to, ┼że bol postaven├Ż pre bud├║cnos┼ą, ktor├í tam e┼íte nebola. Webov├ę aplik├ície boli be┼żn├ę v roku 2011, ale dok├ízali vytvori┼ą iba mal├║ ─Źas┼ą z toho, ─Źo tradi─Źn├ę stoln├ę aplik├ície dok├ízali. Mnoho skor├Żch Chromebookov malo obmedzen├ę mno┼żstvo bezplatn├Żch ├║dajov 4G, aby kompenzovalo slab├║ podporu offline vo webov├Żch aplik├íci├ích.

R├Żchly posun vpred o nieko─żko rokov a Chromebooky za─Źali ma┼ą v├Ą─Ź┼í├ş zmysel. Verejn├ę Wi-Fi sa stalo dostupnej┼í├şm (prinajmen┼íom v USA), nieko─żko webov├Żch aplik├íci├ş mohlo fungova┼ą v re┼żime offline a r├Żchly v├Żvojov├Ż cyklus prehliada─Źa Chrome postupne posunul web vpred ako platforma. Chromebookom v┼íak nesta─Źilo za─Źa┼ą lieta┼ą z reg├ílov.

Chrome, stla─Źte Android

Prv├Żm rie┼íen├şm spolo─Źnosti Google na roz┼í├şrenie softv├ęrovej kni┼żnice Chrome OS bola technol├│gia s n├ízvom ARC, ktor├í umo┼ż┼łovala spustenie niektor├Żch aplik├íci├ş pre Android v prehliada─Źi Chrome. Hrs┼ą t├Żchto experiment├ílnych aplik├íci├ş bola vydan├í v Internetovom obchode Chrome, ale t├íto technol├│gia ani z─Ćaleka nebola dokonal├í. ARC bol zalo┼żen├Ż na star┼íej Dalvik runtime z Androidu (nie ART, predstaven├Ż v Lollipope), ve─ża API nefungovalo, OpenGL nebolo k dispoz├şcii a tak ─Ćalej.

V roku 2015 sa obchod Chrome za─Źal roz┼íirova┼ą do Chromebookov.

V roku 2015 bol syst├ęm ARC pre syst├ęm Chrome OS prestavan├Ż na pln├║ runtime platformu Android. Bola to upraven├í verzia syst├ęmu Android, ktor├í be┼żala na Chromebookoch, doplnen├í o Obchod Play. Bola to strieborn├í strela spolo─Źnosti Google k probl├ęmu so softv├ęrom, ktor├Ż m├í opera─Źn├Ż syst├ęm Chrome od za─Źiatku. Mnoho ch├Żbaj├║cich aplik├íci├ş, ktor├ę boli opakovane uv├ídzan├ę ako nev├Żhody vlastn├şctva Chromebooku – Word, Excel, PowerPoint, Skype, a in├ş – sa n├íhle stali dostupn├Żmi.

Odvtedy spolo─Źnos┼ą Google neust├íle vylep┼íuje aplik├ície pre Android v syst├ęme Chrome OS. V├Żkon je lep┼í├ş, bolo opraven├Żch nespo─Źet ch├Żb a v├Ą─Ź┼íina aplik├íci├ş teraz funguje. Aplik├ície pre Android na Chromebookoch s├║ st├íle k dispoz├şcii ─Ćaleko z dobrej sk├║senosti.

Okrúhla palica v štvorcovej diere

Aplik├ície pre Android bud├║ ma┼ą v syst├ęme Chrome OS v┼żdy podivn├ę chyby a vtipky. Funguj├║ nielen v samostatnom prostred├ş, ktor├ę zav├ídza obmedzenia, ale v├Ą─Ź┼íina z nich je navrhnut├í pre ├║plne odli┼ín├Ż tvarov├Ż faktor. Aj ke─Ć je pravda, ┼że tablety so syst├ęmom Chrome OS existuj├║, ve─żk├í v├Ą─Ź┼íina Chromebookov pou┼ż├şva kl├ívesnicu a my┼í / touchpad. Niektor├ę zariadenia, napr├şklad Chromeboxy a rozpo─Źty Chromebookov, nemaj├║ ani dotykov├ę obrazovky.

Pou┼ż├şvanie aplik├íci├ş navrhnut├Żch pre a 6-inch dotykov├í obrazovka na 13-palcovom notebooku nie je dobr├Ż z├í┼żitok.

Vo v├Ą─Ź┼íine pr├şpadov sa pok├║site pou┼żi┼ą aplik├ície, ktor├ę s├║ ur─Źen├ę pre jednu 6-inch dotykov├í obrazovka na 13-palcovom notebooku nie je dobr├Ż z├í┼żitok. Aplik├ície technicky pr├íca, ale pou┼żite─żnos┼ą je v├Żrazne ni┼ż┼íia ako webov├ę aplik├ície. Aplik├ície pre Android s├║ navrhnut├ę pre prsty, nie pre kl├ívesnice a my┼íi. Mnoho aplik├íci├ş, ako je Instagram alebo ├Ülohy Google, odmieta pracova┼ą ├║plne na ┼í├şrku.

Asi najnaliehavej┼í├şm probl├ęmom s aplik├íciami pre Android je to, ┼że v├Ą─Ź┼íina v├Żvoj├írov sa nestar├í o ich optimaliz├íciu pre ve─żk├ę obrazovky. Bolo to ve─żmi kr├ítke obdobie, ke─Ć v├Ą─Ź┼íina hlavn├Żch aplik├íci├ş pre Android mala rozhranie tabletu – okolo uvedenia syst├ęmu Android na trh 3,0 Honeycomb 2011 – ale ten ─Źas u┼ż d├ívno uplynul.

Google tie┼ż rob├ş hrozn├║ pr├ícu ved├║ceho pr├şkladom. S pozoruhodnou v├Żnimkou aplik├ície Gmail, ktor├í m├í rozhranie s viacer├Żmi st─║pcami a skratky, vyzer├í v├Ą─Ź┼íina firemn├Żch aplik├íci├ş na Chromebookoch hrozne – dokonca aj v obchode Play. Ak sa spolo─Źnosti Google nezauj├şmaj├║ v├Żhody ve─żk├Żch obrazoviek Chromebookov, pre─Źo by mali v├Żvoj├íri tret├şch str├ín?

Stanovisko: Aplik├ície pre Android nie s├║ pre Chromebooky ─Ćal┼íou cestou 1

Obchod Play na Chromebooku Inspiron 14

Stanovisko: Aplik├ície pre Android nie s├║ pre Chromebooky ─Ćal┼íou cestou 2

Disk Google na Chromebooku Inspiron 14

Stanovisko: Aplik├ície pre Android nie s├║ pre Chromebooky ─Ćal┼íou cestou 3

Domovská stránka Google na Chromebooku Inspiron 14

Stanovisko: Aplik├ície pre Android nie s├║ pre Chromebooky ─Ćal┼íou cestou 4

Údaje Google na Chromebooku Inspiron 14

Rie┼íenie, na ktor├ę v├Ą─Ź┼íina majite─żov Chromebookov poukazuje, je ÔÇ×nesp├║┼í┼ąa┼ą aplik├ície pre Android v re┼żime celej obrazovkyÔÇť. Je pravda, ┼że Chrome OS umo┼ż┼łuje v├Ą─Ź┼íine aplik├íci├ş sp├║┼í┼ąa┼ą okn├í – ale iba ob─Źas. Ke─Ć jeden 2-in-1 prenosn├Ż po─Ź├şta─Ź sa prepne na tablet alebo ak pou┼ż├şvate skuto─Źn├Ż tablet s OS Chrome (napr├şklad Pixel Slate), je aktu├ílna aplik├ícia n├║ten├í prepn├║┼ą na cel├║ obrazovku.

Existuje viac pr├şpadov, ktor├ę s┼ąa┼żuj├║ aplik├ície pre Android v syst├ęme Chrome OS. A┼ż doned├ívna ste nemohli pristupova┼ą k ├║dajom z aplik├íci├ş pre Android v aplik├ícii Files – museli ste si stiahnu┼ą spr├ívcu s├║borov z Obchodu Play a kop├şrova┼ą s├║bory do prie─Źinka Android Downloads (ktor├Ż sa synchronizuje v syst├ęme Chrome OS a Android).

Google pred nieko─żk├Żmi mesiacmi do aplik├ície Files pridal mo┼żnos┼ą ÔÇ×Prehra┼ą s├║boryÔÇť, s├║ v┼íak k dispoz├şcii iba tri prie─Źinky – filmy, obr├ízky a hudba. Ak pou┼ż├şvate aplik├íciu, ktor├í uklad├í s├║bory kdeko─żvek okrem prie─Źinkov (napr├şklad emul├ítory alebo aplik├ície na ├║pravu fotografi├ş / videa), mus├şte si st├íle stiahnu┼ą aplik├íciu na spr├ívu s├║borov. Nie som si ist├Ż, pre─Źo spolo─Źnos┼ą Google nedok├ízala zobrazi┼ą cel├Ż obsah prie─Źinka / sdcard v s├║boroch, ─Źo v┼íak niektor├ę aplik├ície s┼ąa┼żuje. Aktualiz├ícia: Martin v koment├íroch komentoval, ┼że si m├┤┼żete prezrie┼ą v┼íetky s├║bory syst├ęmu Android tak, ┼że v ponuke prete─Źenia zvol├şte mo┼żnos┼ą ÔÇ×Zobrazi┼ą v┼íetky prehr├ívacie s├║boryÔÇť.

Stanovisko: Aplik├ície pre Android nie s├║ pre Chromebooky ─Ćal┼íou cestou 5

Ak potrebujete vymaza┼ą ├║daje v aplik├ícii pre Android alebo odblokova┼ą upozornenia, mus├şte tak urobi┼ą v aplik├ícii Nastavenia syst├ęmu Android. To v skuto─Źnosti nie je k dispoz├şcii v sp├║┼í┼ąa─Źi aplik├íci├ş – mus├şte otvori┼ą nastavenia prehliada─Źa Chrome, n├íjs┼ą ponuku Obchod Play a potom klikn├║┼ą na polo┼żku Spravova┼ą nastavenia syst├ęmu Android.

Mohol by som pokra─Źova┼ą s mnoh├Żmi ─Ćal┼í├şmi pr├şkladmi, ale mysl├şm si, ┼że to ch├ípete.

Webov├ę aplik├ície ako prv├ę, aplik├ície pre Android ako druh├ę

Ak ste Chromebook nikdy predt├Żm nepou┼ż├şvali, mo┼żno si pomysl├şte: ÔÇ×P├íni, kto by si k├║pil jednu z t├Żchto vec├ş?ÔÇť Jednoduch├í odpove─Ć znie: v├Ą─Ź┼íina sa nestar├í. Chromebooky s├║ lacn├ę, funguj├║ a s├║ st├íle r├Żchlej┼íie ako Windows prenosn├ę po─Ź├şta─Źe v rovnak├Żch cenov├Żch p├ísmach (a┼ż k├Żm sa nedostanete na 500 USD). V porovnan├ş so star┼í├şm dumpsterfire to je Windows 10, alebo drah├║ murovan├║ z├íhradu, ktor├í je MacOS, je OS Chrome ur─Źite pr├ş┼ąa┼żlivou mo┼żnos┼ąou pre mnoho ─żud├ş – aj ke─Ć iba ako sekund├írny opera─Źn├Ż syst├ęm.

Ke─Ć som mal Chromebook ako jedin├Ż laptop, pou┼ż├şval som aplik├ície Android ako rezervu pre pr├şpad, ke─Ć slu┼żba alebo n├ístroj nemal porovnate─żn├Ż webov├Ż ekvivalent. Napr├şklad webov├í aplik├ícia Slack neposkytuje upozornenia, tak┼że som nain┼ítaloval verziu syst├ęmu Android. Toto je najlep┼í├ş sp├┤sob, ako pou┼ż├şva┼ą Chrome OS – najprv vysk├║┼íajte webov├║ aplik├íciu a ak to nie je dobr├ę (alebo na prvom mieste nie je), prejdite na aplik├íciu pre Android.

Google ─Źoraz viac povzbudzuje ─żud├ş, aby v prvom rade pou┼ż├şvali aplik├ície pre Android.

Spolo─Źnos┼ą Google v┼íak nab├ída ─Źoraz viac ─żud├ş, aby v prvom rade pou┼ż├şvali aplik├ície pre Android. Pri prvom nastaven├ş Chromebooku nie je Internetov├Ż obchod Chrome v doku, ale v Obchode Play je. Aj ke─Ć syst├ęm Chrome OS z├şskal aktualiz├íciu po aktualiz├ícii so zameran├şm na vylep┼íenia podpory aplik├íci├ş pre Android, jej integr├ícia s progres├şvnymi webov├Żmi aplik├íciami je rovnak├í ako v prehliada─Źi Chrome Windows/ Mac / Linux.

Spolo─Źnos┼ą Google m├í op├Ą┼ą probl├ęm s pr├şkladom. Niektor├ę webov├ę aplik├ície spolo─Źnosti boli aktualizovan├ę tak, aby fungovali ako progres├şvne webov├ę aplik├ície (ako napr├şklad zasielanie spr├ív v syst├ęme Android a Fotografie Google), nevyu┼ż├şvaj├║ v┼íak ┼żiadne nov├ę webov├ę funkcie. V├Ą─Ź┼íina z nich nepracuje offline alebo neodosiela spr├ívy na pozad├ş.

T├íto strat├ęgia je zrejm├í aj vtedy, ke─Ć spolo─Źnos┼ą Google vypln├ş medzery v softv├ęri v syst├ęme Chrome OS. Namiesto vytvorenia webov├ęho editora fotografi├ş, napr├şklad ako doplnok k Fotk├ím Google, Google presved─Źil spolo─Źnos┼ą Adobe, aby pridala podporu tabletu pre Lightroom pre Android. Ak chcete uskuto─Ź┼łova┼ą videohovory, odpor├║─Źa sa Duo pre Android (teraz, ke─Ć u┼ż ─Źoskoro bude Hangouts pre─Ź). Ak chcete upravova┼ą s├║bory PDF, z├şskajte Adobe Acrobat pre Android.

Spolo─Źnos┼ą Google sa ─Źoraz viac prikl├í┼ła k aplik├íci├ím pre syst├ęm Android na v├Żrobu notebookov Chromebook. Aj ke─Ć to rob├ş z OS Chrome univerz├ílnej┼í├ş opera─Źn├Ż syst├ęm, znamen├í to tie┼ż, ┼że priemern├í sk├║senos┼ą pou┼ż├şvate─żov sa nezlep┼íuje.

Cesta vpred

Jednou z najbe┼żnej┼í├şch obchodn├Żch strat├ęgi├ş spolo─Źnosti Google je v├Żvoj dvoch konkuren─Źn├Żch produktov a zistenie, kto nakoniec vyhr├í – progres├şvne webov├ę aplik├ície a okam┼żit├ę aplik├ície, spr├ívy Allo a Android at─Ć. ─Äal┼í├şm pr├şkladom s├║ zjavne dve prostredia na vytv├íranie aplik├íci├ş v syst├ęmoch Chrome OS, Android a Web. Dosahuj├║ rovnak├Ż cie─ż, ale vyd├ívaj├║ sa r├┤znymi cestami. Google chce prisp├┤sobi┼ą webov├ę aplik├ície pre stoln├ę po─Ź├şta─Źe tak, aby pracovali na dotykov├Żch obrazovk├ích, a z├írove┼ł prisp├┤sobova┼ą aplik├ície pre Android pre smartf├│ny / tablety tak, aby pracovali na pracovn├Żch ploch├ích.

U┼ż sme sa zaoberali t├Żm, ako sa progres├şvne webov├ę aplik├ície st├ívaj├║ st├íle silnej┼í├şmi. M├┤┼żu pracova┼ą v re┼żime offline, maj├║ r├┤zne rozhrania pre r├┤zne ve─żkosti obrazovky, odosiela┼ą spr├ívy, synchronizova┼ą d├íta na pozad├ş at─Ć. Spr├ívne navrhnut├í PWA funguje v syst├ęme Chrome OS podstatne lep┼íie ako rovnak├í aplik├ícia nap├şsan├í pre Android – viete, ─Źo t├Żm mysl├şm, ak ste to vysk├║┼íali Twitter Trochu namiesto toho Twitter Aplik├ícia pre Android.

Ak sa t├şm opera─Źn├ęho syst├ęmu Chrome OS naklonil o PWA trochu ┼ąa┼ż┼íie, v├Żhody pre pou┼ż├şvate─żov aj v├Żvoj├írov by mohli by┼ą obrovsk├ę. Internetov├Ż obchod Chrome by sa mal renovova┼ą s d├┤razom na zv├Żraznenie modern├Żch webov├Żch aplik├íci├ş. Google m├┤┼że do obchodu automaticky prid├íva┼ą popul├írne aplik├ície a webov├ę str├ínky, rovnako ako spolo─Źnos┼ą Microsoft Windows Store. Namiesto toho, aby i┼ílo o kni┼żnicu opusten├Żch aplik├íci├ş balen├Żch v prehliada─Źi Chrome, mala by to by┼ą v├Żstava s najlep┼í├şmi PWA na webe – s ka┼żd├Żm tla─Źidlom in┼ítal├ície.

Chromebooky ┼żiaria najjasnej┼íie, ke─Ć sa pou┼ż├şvaj├║ na p├┤vodn├Ż ├║─Źel – surfovanie po webe a pou┼ż├şvanie cloudov├Żch aplik├íci├ş. Som r├íd, ┼że obchod Play je k dispoz├şcii, preto┼że s─żuby o bud├║cnosti online e┼íte nie s├║ ├║plne tu, ale mysl├şm si, ┼że spolo─Źnos┼ą Google by mohla urobi┼ą nie─Źo pre to, aby sa t├íto bud├║cnos┼ą stala.