Stále s navigačným panelom? Používajte gestá na akomkoľvek systéme Android…

ako používať gestá na navigáciu v akomkoľvek systéme Android bez root

Používanie zariadenia so systémom Android s navigačnou lištou je veľmi pohodlné a jednoduché: na dosah ruky máte tri tlačidlá, ktoré vám umožňujú pohybovať sa v zariadení, ako len chcete. Jedinou nevýhodou tohto navigačného systému je, že zaberá značnú časť obrazovky. V porovnaní s navigáciou gestami, ktorá sa objavila v posledných rokoch, navigácia dotykom tlačidiel nie je príliš intuitívna. Preto niet pochýb, že gestá sú navigačným systémom Android budúcnosti, ktorý sa udomácňuje už aj v súčasnosti.

V súčasnosti existuje veľa zariadení so systémom Android (najmä tých, ktoré boli vydané po ére iPhone X), ktoré štandardne ponúkajú gestá na navigáciu. V skutočnosti je jednou z hlavných noviniek Androidu 10 zahrnutie týchto gest. Aj tak, existuje veľa zariadení s Androidom, ktoré ešte nedostali navigáciu gestami a určite ho nikdy nedostanú prostredníctvom oficiálnej aktualizácie. Ak si myslíte, že váš mobil patrí do tejto skupiny nešťastníkov, nebojte sa, pretože tu vám prinášame riešenie. V nasledujúcich riadkoch vás naučíme, ako používať gestá na akomkoľvek Androide s jednoduchou aplikáciou.

Ako sa pohybovať pomocou gest na akomkoľvek systéme Android (bez root) pomocou navigačných gest

prvé kroky v navigačných gestách

Priatelia XDA-Developers majú aplikáciu s názvom Navigačné gestá, ktorá vám to umožňuje nastaviť gestá na akomkoľvek zariadení (so systémom Android 5.0 Minimálne) jednoducho a s mnohými možnosťami prispôsobenia. Ďalej vám zanecháme stručného sprievodcu, ako používať túto aplikáciu, aby ste mohli urobiť prvé kroky pridaním gest do svojho mobilu alebo tabletu:

 • Po prvé nainštalovať navigačné gestá od Google Play Store. Jeho APK si môžete stiahnuť aj z GitHubu.

[Discontinued] Navigačné gestá – ovládacie prvky potiahnutím prstom

 • Po inštalácii otvorte aplikáciu a udeľte jej povolenia, ktoré požaduje. Konkrétne: prekrytie aplikácií a dostupnosť služieb.
 • Pre určité funkcie (ako je skrytie navigačnej lišty a zrušenie optimalizácie batérie) vyžadujú navigačné gestá, aby ste spustili príkaz ADB WRITE_SECURE_SETTINGS na svojom mobile. Neviete ako na to? V ďalšej časti tohto článku si to vysvetlíme, pretože je potrebné vykonať niekoľko krokov.
 • Tiež zakázať optimalizáciu batérie pre aplikáciu na požiadanie.

nastaviť gestá na ľubovoľnom systéme Android s navigačnými gestami

Pripravený! Týmto spôsobom sa dostanete do hlavného rozhrania aplikácie, kde môžete aktivovať rôzne typy gest. Konkrétne hovoríme o nasledujúcom:

 • Gestová tabletka: Tento prepínač aktivuje malú “pilulku” v spodnej časti obrazovky, ktorá napodobňuje tlačidlá typického navigačného panela. Ak ho posuniete doprava, otvoríte multi-tasking. Ak ho posuniete doľava, idete dozadu. A ak sa ho dotknete, prejdete na domovskú obrazovku vášho Androidu.
 • Gesto ľavej strany: potiahnutím ľavého okraja obrazovky smerom do stredu vykonáte konkrétnu akciu. V predvolenom nastavení to neurobí nič.
 • Gesto na pravej strane: potiahnutím pravého okraja obrazovky smerom do stredu vykonáte konkrétnu akciu. V predvolenom nastavení to neurobí nič.

Môžete nakonfigurovať konkrétnu akciu, z ktorej sa majú gestá okrajov vykonávať Nastavenia (ozubené koliesko v pravom hornom rohu)> Gestá> Bočné gestá. V rovnakej konfigurácii môžete tiež zmeniť gestá “tabletky” a dokonca upraviť jej farbu a veľkosť. Nakoniec nemôžeme zabudnúť na možnosť Skryť navigačnú lištu, ktorá vám umožňuje skryť navigačnú lištu Androidu, ale aby ste ju mohli využiť, musíte najskôr postupovať podľa nasledujúceho návodu.

Ako skryť navigačný panel v systéme Android bez root?

aktivácia a deaktivácia navigačnej lišty Android s navigačnými gestami

Ak ste už začali používať navigačné gestá, navigačná lišta vášho Androidu už bude zbytočná a nepríjemnosť. Preto musíte urobiť nasledovné, aby ste ho zakázali (v prípade, že nemáte oprávnenia root):

 • Nainštalujte ADB do počítača pomocou Windows alebo s Mac OS.

 • Ďalej povoľte ladenie USB v systéme Android.
 • Pripojte svoj mobil k PC s USB káblom.
 • Otvorte príkazové okno v priečinku ADB na vašom PC.
 • Zadajte príkaz «adb zariadenia«. Sériové číslo vášho zariadenia by sa teda malo objaviť, ak ste urobili všetko až sem. Ak nie, zopakujte proces a overte, či ste neurobili chybu.
 • Po overení spustite tento príkaz: adb shell pm grant com.xda.nobar android.permission.WRITE_SECURE_SETTINGS.

adb príkaz na okulár android navigačný panel s navigačnými gestami

 • Systému potrvá niekoľko sekúnd, kým udelí povolenie. Po dokončení môžete odpojte mobil od PC.
 • Teraz otvorte aplikáciu Navigačné gestá.
 • Aktivujte možnosť Skryť navigačný panel.

To je všetko! Navigačná lišta vášho Androidu tak ako mávnutím čarovného prútika zmizne a teraz môžete gestá používať bez nepohodlia a čisto. Na záver je našou povinnosťou pripomenúť vám, že ak jedného dňa aplikáciu odinštalujete, nezabudnite na to najprv deaktivujte možnosť Skryť navigačný panel, aby sa navigačný panel znova objavil. V opačnom prípade bude váš Android bez navigačného systému. V takom prípade vám odporúčame znova nainštalovať aplikáciu, aby ste problém vyriešili a v prípade potreby ovládať svoj Android z počítača.