Mobiln├ę Spr├ívy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Spr├ívy: Blippar prin├í┼ía mo┼żnosti navig├ície AR v interi├ęri

Spr├ívy: Blippar prin├í┼ía mo┼żnosti navig├ície AR v interi├ęri 1

Spolo─Źnos┼ą Blippar s po─Ź├şta─Źov├Żm viden├şm sa u┼ż za─Źala venova┼ą vonkaj┼íej AR navig├ícii, ale teraz chce ─żu─Ćom u─żah─Źi┼ą cestu vn├║torn├Żmi priestormi s roz┼í├şrenou realitou.

Vo ┼ítvrtok spolo─Źnos┼ą predstavila svoju platformu Indoor Visual Positioning pre AR navig├íciu. Indoor Visual Positioning pomocou vizu├ílnych orienta─Źn├Żch bodov orientuje polohu pou┼ż├şvate─żov a vedie ich do konkr├ętnych destin├íci├ş alebo ich upozor┼łuje na in├ę body z├íujmu.

Blippar prin├í┼ía svoje mo┼żnosti navig├ície AR v interi├ęri

Obrázok Blippar/YouTube

Platforma funguje podobne ako vizu├ílny polohovac├ş syst├ęm spolo─Źnosti, ktor├Ż sa pou┼ż├şva na vonkaj┼íiu navig├íciu, ako je uveden├ę v jeho aplik├ícii AR City.

ÔÇ×Od uvedenia AR City, ktor├ę je ─Źiasto─Źne poh├í┼łan├ę na┼í├şm mestsk├Żm vizu├ílnym pozi─Źn├Żm syst├ęmom, sme z├şskali ve─żk├Ż z├íujem o aplik├íciu tejto technol├│gie v interi├ęri,ÔÇť uviedol vo vyhl├ísen├ş Ambarish Mitra, spoluzakladate─ż a gener├ílny riadite─ż spolo─Źnosti Blippar. ÔÇ×Som ve─żmi hrd├Ż na to, ─Źo t├şm dosiahol s na┼í├şm vn├║torn├Żm vizu├ílnym pozi─Źn├Żm syst├ęmom. Je to ─Ćal┼í├ş krok k realiz├ícii transforma─Źn├ęho potenci├ílu roz┼í├şrenej reality a po─Ź├şta─Źov├ęho videnia a predstavuje u┼żito─Źnej┼íie sp├┤soby, ak├Żmi tieto technol├│gie zlep┼íia n├í┼í ka┼żdodenn├Ż ┼żivot.ÔÇť “

Blippar prin├í┼ía svoje mo┼żnosti navig├ície AR v interi├ęri

Obrázok Blippar/YouTube

Vn├║torn├í navig├ícia AR namiesto mapovania cel├ęho sveta umo┼ż┼łuje Blipparu uspokoji┼ą potreby firemn├Żch z├íkazn├şkov, ktor├ş chc├║ zlep┼íi┼ą z├í┼żitok svojich z├íkazn├şkov vo svojich zariadeniach. Uk├í┼żkov├ę video ukazuje, ako m├┤┼że slu┼żba spolo─Źnostiam pom├┤c┼ą orientova┼ą nov├Żch zamestnancov na nov├ę pracovisko, a to pomocou vizu├ílnych indik├ítorov otvoren├Żch a obsaden├Żch kancel├íri├ş, vybavenia a tich├Żch z├│n. Video tie┼ż nazna─Źuje, ako m├┤┼żu spolo─Źnosti vyu┼żi┼ą platformu na vlo┼żenie trocha z├íbavy do z├í┼żitku, preto┼że 3D postavy sa pohybuj├║ a hry AR s├║ k dispoz├şcii na odreagovanie.

Pr├şpady pou┼żitia sa roz┼í├şria takmer na ka┼żd├Ż kamenn├Ż scen├ír. Obchodn├ę centr├í m├┤┼żu t├║to slu┼żbu vyu┼żi┼ą na navig├íciu z├íkazn├şkov do obchodov, potravinov├Żch kurtov, toaliet a parkov├şsk. Obchody m├┤┼żu integrova┼ą vizu├ílne ur─Źovanie polohy v interi├ęri, aby z├íkazn├şkom pomohli n├íjs┼ą konkr├ętne polo┼żky alebo ich posun├║┼ą smerom k v├Żhodn├Żm ponuk├ím. Letisk├í m├┤┼żu cestuj├║cim pom├┤c┼ą pri h─żadan├ş odletovej br├íny alebo obchodu, ktor├Ż m├┤┼że nahradi┼ą cestovn├ę nab├şja─Źky, ktor├ę zanechali.

Navig├ícia nie je jedinou funkciou platformy. Vn├║torn├ę vizu├ílne polohovanie tie┼ż pon├║ka vytrvalos┼ą. To m├┤┼że m├║ze├ím umo┼żni┼ą, aby mohli n├ív┼ítevn├şci vykon├íva┼ą prehliadky s vlastn├Żm sprievodcom s informa─Źn├Żmi prekrytiami obrazov a s├┤ch a zvukov├Żm sprievodom v r├ímci ur─Źit├Żch expon├ítov. ┼áportov├ę akcie m├┤┼żu po─Źas prestojov nasadi┼ą virtu├ílne tabule s inform├íciami o hr├í─Źovi a z├íbavu. Platforma m├┤┼że by┼ą tie┼ż z├íkladom pre niektor├ę formy hrania na mieste, ako napr├şklad lov mrcho┼żr├║tov.

Platforma je ÔÇ×komplexn├Żm rie┼íen├şmÔÇť, pri─Źom Blippar poskytuje svojim klientom slu┼żby modelovania fyzick├ęho priestoru a trval├ę publikovanie obsahu. Platforma sa l├ş┼íi od svojho vonkaj┼íieho bratranca umiestnen├şm. Namiesto pou┼żitia technol├│gi├ş vizu├ílneho mapovania, ako je SLAM, na umiestnenie pou┼ż├şvate─żov, Blippar pou┼ż├şva architektonick├ę CAD modely alebo p├┤dorysy s vizu├ílnymi orienta─Źn├Żmi bodmi, ako s├║ plag├íty, obrazy alebo zna─Źenie, na ur─Źenie, kde sa pou┼ż├şvate─ż nach├ídza vo vn├║tornom zariaden├ş. Odtia─ż syst├ęm pomocou vizu├ílnej inerci├ílnej odometrie (VIO) sleduje pohyb pou┼ż├şvate─żov zariaden├şm.

Obrázky cez Blippar

Blippar v┼íak nie je jedinou softv├ęrovou spolo─Źnos┼ąou, ktor├í l├íme maticu navig├ície v re├ílnom ─Źase AR. Google vyvinul vn├║torn├║ naviga─Źn├║ platformu pre Tango a pren├í┼ía ju do M├íp Google na pe┼íiu navig├íciu. Mapbox, slu┼żba stojaca za SnapMaps Snapchatu, m├í tie┼ż platformu pre navig├íciu AR a mnoho rie┼íen├ş AR Cloud s─żubuje podobn├ę rie┼íenia.

Praktick├ę pr├şklady sme u┼ż videli v re├ílnom svete, napr├şklad naviga─Źn├║ aplik├íciu AR pou┼ż├şvan├║ na zimn├Żch olympijsk├Żch hr├ích 2018, aplik├íciu Hotstepper (ktor├í je tie┼ż zalo┼żen├í na platforme Mapboxu) a aplik├íciu Yahoo Japan Maps.

Ticho sa AR navig├ícia ukazuje ako jedna z vra┼żedn├Żch aplik├íci├ş bud├║cnosti pre roz┼í├şren├║ realitu, ktor├║ pou┼ż├şvaj├║ spolo─Źnosti ako Vuzix a WaveOptics, aby uk├ízali, ─Źo je mo┼żn├ę s inteligentn├Żmi okuliarmi AR.

Navig├ícia AR je v┼íak zatia─ż provinciou mobiln├Żch aplik├íci├ş. Aj ke─Ć dr┼żanie smartf├│nu pred tv├írou m├┤┼że v kr├ítkodobom horizonte obmedzi┼ą prijatie navig├ície AR, je zrejm├ę, ┼że softv├ęr je na ├ęru inteligentn├Żch okuliarov takmer pripraven├Ż.

Nenechajte si ujs┼ą: Blippar prid├íva do svojej ta┼íky trikov AR uznanie za medzn├şk