Spravovanie etických nezhôd s vašimi dizajnovými klientmi

Niekedy môžete získať zákazníka, ktorý chce, aby ste urobili niečo, s čím sa jednoducho necítite dobre. Všetci chceme potešiť našich zákazníkov, ale ako potešíte zákazníka, ktorý napríklad chce, aby ste priamo skopírovali logo inej spoločnosti alebo kópiu predaja? Alebo kto chce, aby ste urobili niečo škodlivé pre konkurenčnú online reputáciu, hodnotenie Google atď.

Nezáleží na tom, čo je neetické alebo váš dôvod, prečo to nechcete robiť; Vždy je bolesť zaobchádzať a zaobchádzať profesionálnym a zdvorilým spôsobom. Našťastie existuje spoľahlivý proces, ktorý mnohí nezávislí môžu použiť na to, aby zabránili špirálovitosti týchto typov klientov a často sa v prvom rade vyhýbali etickým problémom.

Vyberte si ísť von

Po prvé, je dôležité pamätať na to, že najlepšou možnosťou v takýchto situáciách je jednoducho mať viac možností a úplne sa vyhnúť takýmto typom projektov. Klienti, ktorí sú pochmúrní, majú takmer vždy viac problémov, než si zaslúžia, a ak sa dá neetická aktivita vysledovať späť k vám akýmkoľvek spôsobom, stretnete sa s väčšími problémami, ako ste kedy chceli.

Ak máte iných potenciálnych zákazníkov, s ktorými môžete pracovať, môžete tieto zhnité jablká vystreliť a poslať ich (zdvorilo) na cestu, veci začnú byť plesnivé. Ako však zistíte, kto je na úrovni pred začatím projektu?

Zafarbite červené vlajky

Často môžete použiť svoju prirodzenú intuíciu na zistenie, či klient predloží etické dilemy skôr, ako s nimi začne pracovať. Môže to byť rovnako jednoduché ako „vibrácia“, len zvláštny pocit, ktorý pochádza z ich rozhovoru alebo nespoľahlivého spôsobu, akým odpovedajú na ich otázky.

Predtým, ako som odmietol prácu klientov, ktorí o nich mali čudnosť, ktorú som nedokázal vysvetliť. Nevedel som, prečo ma trápili; jednoducho to urobili a nechceli mať nič spoločné s ich projektom. Vo viac ako jednom prípade som neskôr zistil, že v skutočnosti sú k ničomu. nezávislý: 1, katastrofa: 0,

Inokedy to môže byť typ úlohy, ktorú zákazník požaduje, aby ste spustili výstrahy. Správa povesti, radikálny redizajn značky alebo zníženie konfliktov s tretími stranami, ako sú napríklad hnevní zákazníci alebo hroziaci konkurenti, môžu byť znakmi toho, že váš zákazník by mohol chcieť vyriešiť tieto problémy spôsobom, ktorý je sám osebe nešťastný. nie sú úplne nezvyčajné.

Pri rozhodovaní, ktoré projekty sa majú uskutočniť, používajte svoj úsudok a počúvajte svoje inštinkty. Môže sa zdať hlúpe odmietnuť zákazníka len pre sentiment, ale môže vám to ušetriť roky bolesti hlavy a právne ťažkosti. Plus, je to múdre: Tieto typy zákazníkov často poskytujú najväčšie problémy, pokiaľ ide o platby.

červená vlajka búrlivé more

Pamätajte, že ste odborník

Žiadosť o niečo neetické môže niekedy prísť z ničoho nič. Všetko je v poriadku, potom vám zrazu klient pošle prehnitú žiadosť, o ktorej si nie ste istí, ako s ňou zaobchádzať.

V týchto situáciách je pravdepodobnosť, že váš klient bude menej zločincom, s väčšou pravdepodobnosťou jednoducho nesprávny v smere, ktorým by sa mal projekt uberať. Vidia, čo pracuje pre ich konkurentov, a rozhodujú sa, že to, čo je jednoznačne výherným vzorcom, nestojí za zmenu. Inými slovami, majú správny všeobecný nápad, ale potrebujú pomoc, aby ju mohli pôvodne realizovať.

Je dôležité pripomenúť týmto typom klientov a vám, že ste boli prijatí, aby ste využili svoje profesionálne skúsenosti na vyriešenie svojich obchodných problémov. Nebojte sa spochybniť predpoklady svojich zákazníkov o tom, čo bude skutočne efektívne a prečo.

Povedzte im o výsledkoch, ktoré ste dosiahli v minulosti a ktoré vám ukážu, že existuje mnoho spôsobov, ako riešiť dilemu, ktorá neporušuje práva duševného vlastníctva nikoho iného. Neposielajte im iba nové kolá kompilov alebo revízií, venujte čas vysvetleniu toho, čo funguje, čo nie a čo vám pomôže vyhnúť sa súdnemu konaniu.

skutočný odborník kniha typografia citát

Hovorím: „Povedal som ti to“

Ó áno. Sláva Nie je to už len pre školákov. Ak ste urobili maximum pre to, aby ste presvedčili zákazníka, aby urobil správnu vec, a napriek tomu odmietnete pochopiť dôvod, je nevyhnutné, aby sme sa mohli zbaviť zodpovednosti, ak sa niečo stane veľmi zle. Tu je užitočné mať záznam o všetkých komunikáciách.

Aj keď k väčšej výmene klientov dôjde osobne a telefonicky, vždy si vytvorte prepisované kópie vašich odporúčaní, žiadostí a upozornení a požiadajte klienta, aby sa odhlásil alebo overil e-mailom.

Sledujte všetky rady, ktoré poskytujete, a odošlite kópiu svojmu zákazníkovi, aj keď ho úplne ignoruje. Ak váš nápad nešťastne zlyhá, môžete si vytiahnuť poznámky a ukázať im, že ste ich varovali. Okrem uspokojenia s malou pomstou tvrdohlavému zákazníkovi znemožňuje zákazníkovi, aby vás bral na zodpovednosť za svoje správanie.

Dúfajme, že to ich presvedčí, že je vždy lepšie robiť veci správnym spôsobom, ako sa obracať na práva niekoho iného, ​​ale ak nie, môžete aspoň odísť s čistým svedomím a upozorniť ostatných nezávislých pracovníkov, ktorým sa chcete vyhnúť. zákazník vôbec. Náklady.