Spravovanie etických nezhôd s vašimi dizajnovými klientmi

Niekedy môžete získať zákazníka, ktorý chce, aby ste urobili niečo, s čím vám nie je príjemné. Všetci chceme potešiť našich zákazníkov, ale ako môžeme potešiť zákazníka, ktorý napríklad chce, aby ste priamo skopírovali logo inej spoločnosti alebo kópiu predaja? Alebo ktokoľvek, kto robíte niečo škodlivé pre konkurenčnú online reputáciu, hodnotenie Google atď.

Nezáleží na tom, čo je neetické alebo prečo to nechcete robiť; Vždy je ťažké zaobchádzať a zaobchádzať profesionálne a zdvorilo. Našťastie existuje spoľahlivý proces, ktorý mnohí nezávislí môžu použiť na to, aby zabránili týmto typom klientov vymknúť sa z rúk a často sa vyhnúť etickým problémom.

Rozhodnite sa odísť

Po prvé, je dôležité pamätať na to, že najlepšou možnosťou v podobných situáciách je jednoducho mať viac možností a úplne sa vyhnúť takýmto typom projektov. Temní zákazníci majú takmer vždy viac problémov, než stojí za to, a ak je možné nejakým spôsobom vysledovať neetickú aktivitu, na vašich rukách nájdete viac problémov, ako ste kedy chceli.

Ak máte iných potenciálov, s ktorými môžete pracovať, jednoducho zastrelte tie zhnité jablká a pošlite ich (zdvorilo) po ceste, veci začnú byť plesnivé. Ako zistíte, kto je na úrovni pred začatím projektu?

diskusia dizajnéra klienta stretnutie čiernobiele

Zafarbené červené vlajky

Svoju prirodzenú intuíciu môžete často použiť na to, aby ste určili, či klient predstaví etické dilemy skôr, ako s nimi začnete pracovať. Môže to byť rovnako jednoduché ako „vibrácia“, len zvláštny pocit, ktorý sa objaví pri rozhovore s nimi, alebo nespoľahlivý spôsob, ako odpovedať na ich otázky.

Predtým, ako som odmietol prácu klientov, ktorí o nich boli čudní, som to nedokázal vysvetliť. Nevedel som, prečo ma trápili; urobili a nechcel mať nič spoločné s ich projektom. Vo viac ako jednom prípade som neskôr zistil, že v skutočnosti sú k ničomu. nezávislý: 1, katastrofa: 0,

Inokedy to môže byť typ úlohy, ktorú zákazník požaduje, aby ste spustili výstrahy. Správa povesti, radikálna zmena značky alebo obmedzovanie konfliktov s tretími stranami, napríklad rozhnevaných zákazníkov alebo hroziacich konkurentov, môže znamenať, že váš zákazník bude pravdepodobne chcieť riešiť tieto problémy spôsobom, ktorý nie je sám osebe. úplne neobvyklé.

Pri rozhodovaní, ktoré projekty sa majú uskutočniť, používajte svoj úsudok a počúvajte svoje inštinkty. Môže sa zdať hlúpe odmietnuť zákazníka iba z pocitu, ale môže ušetriť roky bolesti hlavy a právne problémy. Okrem toho je to rozumné: práve tieto typy zákazníkov ponúkajú najväčšie problémy, pokiaľ ide o platby.

červená búrlivá morská vlajka

Pamätajte, že ste odborník

Žiadosť o niečo neetické môže niekedy prísť odnikiaľ. Všetko je v poriadku a váš zákazník zrazu pošle prehnitú žiadosť, ktorú si nie ste istí, ako s ňou zaobchádzať.

V týchto situáciách je pravdepodobné, že váš klient bude menej zločincom a bude sa jednoducho mýliť v smere, ktorým by mal projekt ísť. Vidia, čo pracuje pre ich konkurentov, a rozhodujú sa, že nemá zmysel meniť jednoznačne výhernú formulu. Inými slovami, majú správny všeobecný nápad, ale potrebujú pomoc, aby ju mohli pôvodne realizovať.

Je dôležité pripomenúť týmto typom klientov a vám, že ste boli prijatí, aby ste využili svoje profesionálne skúsenosti na vyriešenie svojich obchodných problémov. Nebojte sa spochybniť predpoklady svojich zákazníkov o tom, čo bude skutočne efektívne a prečo.

Povedzte im o minulých výsledkoch, ktoré ukážu, že existuje niekoľko spôsobov, ako vyriešiť dilemu, ktorá neporuší práva duševného vlastníctva iných ľudí. Nestačí im poslať nové kolo s kompasmi alebo recenziami, mať čas vysvetliť, čo funguje, čo nie a čo vám pomôže vyhnúť sa súdnym konaniam.

kniha typografia citát od skutočných odborníkov

Hovorí: „Povedal som ti“

Ach áno. Obsah Už to nie je len pre školákov. Ak ste urobili maximum pre to, aby ste presvedčili zákazníka, aby urobil správnu vec, a napriek tomu odmietnete pochopiť prečo, je nevyhnutné, aby sme mohli prepustiť zodpovednosť, ak sa niečo pokazí. Tu je užitočné mať záznam o všetkých komunikáciách.

Aj keď sa väčšina výmen zákazníkov uskutočňuje osobne a telefonicky, vždy si prečítajte kópie vašich odporúčaní, žiadostí a upozornení a požiadajte zákazníka, aby odišiel alebo ich skontroloval e-mailom.

Riaďte sa všetkými poskytnutými radami a odošlite kópiu svojmu zákazníkovi, aj keď vás úplne ignoruje. Ak váš nápad nešťastne zlyhá, môžete si vziať poznámky a ukázať im, že ste ich upozornili. Okrem toho, že je uspokojivý, aby sa dostal späť k tvrdohlavému zákazníkovi, znemožňuje mu to, aby bol zodpovedný za svoje zlé správanie.

Dúfam, že vás to presvedčí, že je vždy lepšie robiť veci správne, ako zasahovať do práv niekoho iného, ​​ale ak nie, môžete ísť aspoň s čistým svedomím a dať ostatným nezávislým pracovníkom, ktorých poznáte, aby sa tomu zabránilo. , zákazník vôbec. Náklady.