Správca DeepDotWeb sa priznáva k obvineniam z prania špinavých peňazí

Americké ministerstvo spravodlivosti (DoJ) v stredu uviedlo, že izraelský občan sa priznal k svojej úlohe „správcu“ portálu tzv. DeepDotWeb (DDW), „spravodajská“ webová stránka, ktorá „slúžila ako vstupná brána do mnohých temných webových trhovísk“.

Podľa nezapečatených súdnych dokumentov Tal Prihar, 37, izraelský občan s bydliskom v Brazílii, prevádzkoval DDW spolu Michael Phan34, Izrael, počnúc októbrom 2013, za čo dostali provízie od prevádzkovateľov trhovísk vo forme virtuálnej meny vo výške 8,155 bitcoinov (v hodnote $8.4 miliónov v čase transakcií).

V snahe utajiť nezákonné platby vraj Prihar previedol peniaze na iné bitcoinové účty a na bankové účty pod jeho kontrolou v mene fiktívnych spoločností.

„Tal Prihar slúžil ako sprostredkovateľ nelegálnych trhovísk Darknet – pomáhal takýmto trhoviskám nájsť zákazníkov fentanylu, strelných zbraní a iného nebezpečného pašovaného tovaru – a profitoval z nezákonného obchodu, ktorý nasledoval,“ povedal zastupujúci zástupca generálneho prokurátora Nicholas L. McQuaid z kriminálneho úradu DoJ. divízie.

„Toto trestné stíhanie, zabavenie webovej stránky makléra a prepadnutie veci vysielajú jasný signál, že stíhame nielen správcov darknetových trhovísk, ktoré ponúkajú nelegálny tovar a služby, ale postavíme pred súd aj tých, ktorých cieľom je ich uľahčenie a zisk. “

DDW zadržali federálne orgány v apríli 2019 ako súčasť spoločnej operácie na presadzovanie práva, do ktorej sa zapojilo Európske centrum pre počítačovú kriminalitu Europolu, Francúzsko, Nemecko, Brazília, Izrael, Holandsko, Spojené kráľovstvo a USA, pričom webová stránka bola nedostupná po upozornení na zabavenie domény. .

Odkazy na sprostredkovanie zahŕňali zoznamy podzemných trhovísk, ako sú AlphaBay, Agora, Abraxas, Dream a Valhalla, ktoré obchodovali s nelegálnymi strelnými zbraňami, malvérom a hackerskými nástrojmi, ukradnutými finančnými údajmi, heroínom a fentanylom a iným pašovaním.

Okrem priznania viny zo sprisahania s cieľom prania špinavých peňazí, Prihar tiež súhlasil so stratou celého výnosu z každého nákupu nelegálneho tovaru uskutočneného na tmavom webovom trhu prepojenom so stránkou DDW. Rozsudok je naplánovaný na august 2, a hrozí mu maximálny trest 20 rokov väzenia.