Spr├íva opatrovn├şka o uniknut├Żch dokumentoch ukazuje boles┼ą Facebook podnikne kroky na boj proti z├íkonom o ochrane s├║kromia

Pod─ża ned├ívnej spr├ívy The Guardian zalo┼żenej na intern├Żch dokumentoch, ktor├ę unikli zo s├║dneho konania v Kalifornii, Facebook lobuje a tla─Ź├ş z├ístupcov a politikov z viac ako 35 kraj├şn v ich ├║sil├ş bojova┼ą proti z├íkonom o ochrane s├║kromia. Zd├í sa to dos┼ą zrejm├ę, ale podrobnosti odhalen├ę v t├Żchto dokumentoch znamenaj├║ vy┼í┼íiu mieru spolupr├íce, ako by ste mohli o─Źak├íva┼ą, a potenci├ílne pro-politick├ę kroky politikov.

Pozn├ímka nap├şsan├í pou┼ż├şvate─żom Facebook Zamestnanky┼ła Marne Levine od roku 2013, ktor├í je s├║─Źas┼ąou dokumentov, ├║dajne zverej┼łuje spr├ívy zah┼Ľ┼łaj├║ce spolupr├ícu medzi vtedaj┼í├şm ├şrskym premi├ęrom Endou Kenney a Facebook, ktor├í ukazuje, ┼że Facebook sa pok├║┼ía z├şska┼ą pomoc proti ÔÇ×horskej bitkeÔÇť v ÔÇ×d├ítovej a s├║kromnej fronteÔÇť pre nadch├ídzaj├║ce ÔÇ×pr├şli┼í predpisuj├║ce nov├ę z├íkonyÔÇť. V pozn├ímke sa tie┼ż uv├ídza, ┼że Kenney je ÔÇ×priate─żom FacebookÔÇ×Oce┼łuje rozhodnutie spolo─Źnosti premiestni┼ą svoje s├şdlo do Dublinu a ┼że ├Źrsko je schopn├ę ovplyvni┼ą rozhodnutie E├Ü prostredn├şctvom svojho predsedu Rady v roku 2013. Dokonca sa v ┼łom hovor├ş aj:ÔÇ× Predseda vl├ídy sa zaviazal vyu┼żi┼ą svoje predsedn├şctvo E├Ü na dosiahnutie pozit├şvneho v├Żsledku v├Żsledky smernice, ÔÇť─Źo znamen├í predpoklad├íme Eur├│psku smernicu o ochrane ├║dajov, z ktorej vych├ídzal GDPR.

V spr├íve sa tie┼ż uv├ídzaj├║ men├í desiatok ─Ćal┼í├şch politikov v USA, E├Ü, Ve─żkej Brit├ínii a Indii, hoci kontext nie je jasn├Ż. Zahrnut├ę bolo najm├Ą meno britsk├ęho politika Georga Osborna spolu so ┼żiados┼ąou jedn├ęho Facebook aby bol ÔÇ×e┼íte akt├şvnej┼í├ş a akt├şvnej┼í├ş v diskusii o eur├│pskej smernici o ├║dajoch a skuto─Źne pomohol pri formovan├ş n├ívrhovÔÇť, o ktorej sa hovor├ş, ┼że je v├Żmenou za ÔÇ×presk├║manieÔÇť potenci├ílnych invest├şci├ş Facebooku do iniciat├şvy Tech Tech v Spojenom kr├í─żovstve.

TL; DR (aj ke─Ć by ste si mali pre─Ź├şta┼ą cel├║ spr├ívu): Spr├íva The Guardians o obsahu pozn├ímky a ─Ćal┼í├şch dokumentov, ktor├ę videl on a Computer Weekly, silne znamen├í, ┼że lobovanie z tejto ─Źasti Facebook mohli prejs┼ą k bodu priamej manipul├ície a nezrovnalosti. Spr├íva Guardian ide tak ─Ćaleko, ┼że vy┼żaduje vl├ídne kroky Facebook ÔÇ×VassageÔÇť, medzi in├Żmi podrobnos┼ąami, ktor├ę sp├┤sobuj├║, ┼że ├║silie spolo─Źnosti znie ako zl├Ż ─Źlovek v modernom ┼ípion├í┼żnom pr├şbehu.

Hovorca pre Facebook po t├Żchto ├║nikoch vydal Guardianovi v pozn├ímke Guardian pseudo-obranu. Aj ke─Ć by na ne neodpovedala podrobne, preto┼że boli zape─Źaten├ę, tvrdili, ┼że ├║niky pon├║kali ne├║pln├Ż obraz o ─Źinnosti spolo─Źnosti. ÔÇ×Rovnako ako ostatn├ę dokumenty, ktor├ę cherry vybral a vydal v rozpore s rozhodnut├şm s├║du v minulom roku, z├ímerne rozpr├ívaj├║ jednu stranu pr├şbehu a vynech├ívaj├║ d├┤le┼żit├Ż kontext.ÔÇť

Sk├║ste postupova┼ą