Spotify vs Tidal: Ktorá služba streamovania hudby je pre vás najlepšia?

Výber najlepšej služby streamovania hudby pre vaše potreby môže byť trochu zložitejší; Zatiaľ čo streamovanie je stále relatívne nové vo veľkej schéme počúvania hudby, existuje v súčasnosti toľko platforiem, z ktorých dve sú najväčšie Spotify a Tidal.

Spotify je v súčasnosti najobľúbenejšou streamovacou službou na svete, ktorá v októbri minulého roka zasiahla 113 miliónov predplatiteľov a naďalej rastie; a to aj napriek narastajúcej konkurencii zo strany podobných Apple Music.

Spotify však nie je dokonalá služba a jej stratené zvukové toky spôsobili, že audiofily túžia po troške vernosti – to je miesto, kde príde Tidal.

So zameraním na poskytovanie Hi-Res Audio na úrovni kvality CD, platformu získala v roku 2015 hip-hopová hviezda Jay-Z, ktorá sa stala prvou hlavnou hudobnou službou, ktorú vlastnia samotní umelci. Tidal preto tvrdí, že umelcom a skladateľom zaplatí vyššie licenčné poplatky ako jeho konkurenti.

Nejde však len o etiku a kvalitu zvuku; Spotify aj Tidal ponúkajú rôzne užívateľské skúsenosti, cenové štruktúry a hudobné katalógy. Výber toho najlepšieho pre vaše potreby môže byť prinajmenšom mätúci.

Preto sme pripravili tohto praktického sprievodcu oboma službami, aby ste ich mohli porovnať na jednom jednoduchom mieste a dúfajme, že zistíte, či je služba Spotify alebo Tidal tou najlepšou streamingovou službou pre vás.

  • Prečítajte si našu recenziu aplikácie Spotify.
  • … a nenechajte si ujsť ani našu prílivovú recenziu

Cena a dostupnosť

Spotify aj Tidal ponúkajú množstvo rôznych úrovní predplatného – ale iba služba Spotify ponúka bezplatný program (hoci je podporovaný reklamou a skladby nemôžete počúvať v požadovanom poradí).

Najlacnejším plateným programom Spotify je Spotify Premium, ktoré stojí $90,99 / GBP90,99 / AU $ 11,99 mesačne a poskytuje vám neobmedzený prístup k jeho 30 miliónom plus knižnici skladieb na vašom notebooku, telefóne a tablete. Aplikácia Spotify Premium vám tiež umožňuje sťahovať skladby naraz na tri zariadenia na offline prehrávanie.

Zľavy sú k dispozícii pre študentov a dokonca môžete získať prémiu a prístup k aplikáciám všímavosti v rámci jedného zľavneného plánu. Študenti dostanú prístup do Headspace ako súčasť svojho prémiového balíka.

Ak je vo vašej domácnosti niekoľko ľudí, ktorí chcú používať službu Spotify, môžete ušetriť peniaze zaregistrovaním sa na účet Spotify Premium for Family, ktorý umožňuje pripojenie šiestich osôb naraz k službe Spotify (ak sa to pokúsite urobiť) s bežným účtom dostanete službu hneď po tom, čo iný používateľ prehrá skladbu). Táto úroveň stojí 14,99 USD / 14,99 GBP / AU 17,99 USD a vyžaduje, aby všetci členovia žili pod rovnakou strechou.

Tidal ponúka dva predplatné, z ktorých najlacnejšie je Tidal Premium, ktoré stojí $90,99 / GBP90,99 / AU $ 11,99 a ponúka toky dát pri bitrate 320 kb / s – rovnaká kvalita zvuku ako Spotify.

Ak ide o Hi-Res Audio, ktorý musíte sledovať, budete musieť pre Tidal HiFi zaplatiť 19,99 $ / 19,99 USD / 23,99 USD mesačne. Preto spoločnosť Spotify ponúka lacnejšie plány predplatného, ​​ale neposkytuje vyššiu vernosť pre audiofily, ako je napríklad Tidal.

Spotify

Používateľské rozhranie

Jedným z dôvodov, prečo je Spotify tak populárny, je jeho ľahko použiteľné rozhranie. Keď aplikáciu otvoríte, nájdete niekoľko prispôsobených zoznamov skladieb – vaše „denné mixy“ – ktoré spoločnosť Spotify spravovala na základe vašich zvykov pri počúvaní, spolu s vašimi najlepšími interpretmi, najlepšími zoznamami skladieb a novými vydaniami.

To je vec, ktorú si treba všimnúť o Spotify; existuje veľa zoznamov skladieb. Môže to znieť skľučujúco, je to však stratégia, ktorá svojimi algoritmami nakoniec aplikáciu prispôsobí každému používateľovi.

Všetko je usporiadané v farebných dlaždiciach, ktoré sa objavujú na tmavom pozadí Spotify. Dlaždičkový systém je dosť malý na to, aby uľahčil výber nových albumov a zoznamov skladieb, zatiaľ čo sa dá veľa na časovej osi obsahu, ktorý je nakoniec zameraný na to, čo ste počúvali a na čo by ste mohli chcieť skočiť ďalej.

V aplikácii pre stolné počítače a webovom prehrávači je na ľavej strane obrazovky bočný panel, ktorý vám umožňuje navigovať nové hudobné vydania, rozhlasové stanice, ako aj vašu knižnicu, zoznamy skladieb, nedávno prehrávané skladby a ďalšie. V mobilnej aplikácii sú tieto sekcie trochu viac skryté, aby sa šetrilo miesto, a stojí za zmienku, že rozloženie pracovnej plochy a mobilných platforiem sú trochu odlišné.

Vyhľadávanie je veľmi intuitívne a aj keď napíšete nesprávne meno interpreta, Spotify spravidla nájde to, čo hľadáte.

Tidal (vyššie) používa podobné rozhranie založené na dlaždiciach ako Spotify.

Tidal používa podobné rozhranie založené na dlaždiciach na tmavom pozadí a na domovskej obrazovke nájdete zoznamy skladieb, odporúčané albumy a grafy. Kliknutím na bočný panel sa dostanete do oblasti „Moja hudba“, kde nájdete všetky uložené skladby a prehliadanie je vo všeobecnosti veľmi jednoduché.

Na rozdiel od Spotify nemôžete vyhľadávať podľa žánru, čo je hanba platformy zameranej na skutočných milovníkov hudby. Vyhľadávanie vo všeobecnosti nie je strašne chytré – nesprávne napíšete meno albumu alebo interpreta ani podľa jednej postavy alebo jednej interpunkcie a nezostanú vám žiadne výsledky. Trochu optimalizácie by vás to nijako neublížilo, ale ak budete opatrní, nebudete s tým mať žiadne problémy.

To hovorí, že sa prílivový pýši jednou vynikajúcou funkciou, ktorú Spotify nemá; audio-vyhľadávanie je v podstate ako zabudovanie Shazamu priamo do aplikácie. Stlačte toto tlačidlo a vypočujete si akúkoľvek skladbu, ktorú môže vyzdvihnúť vo vašom prostredí, identifikovať ju a umožní vám ju uložiť do svojej vlastnej prílivovej knižnice.

Spotify

kompatibilita

Aplikáciu Spotify môžete získať na zariadeniach s Androidom, iOS a Windows Telefónne zariadenia. Ak používate notebook alebo stolný počítač, Spotify podporuje aj OS X a Windows Windowsa existuje aj webový prehrávač založený na formáte Flash.

Podpora pre Tidal je do značnej miery rovnaká, takže ju môžete získať na zariadeniach so systémom iOS 11 a novším, Android 5 a vyššie, MacOS a Windows, Obidve vysielacie platformy sú podporované aj množstvom ďalších miniaplikácií v ľavom poli vrátane AV prijímačov, televízorov a dokonca aj automobilov.

Hudobný katalóg a objav

Spotify sa v súčasnosti môže pochváliť viac ako 50 miliónmi skladieb, zatiaľ čo Tidal tvrdí, že vo svojom katalógu má 60 miliónov skladieb.

Silný príliv tratí Spotify mu pomohol vzlietnuť v prvých dňoch a so zaznamenanými priemerne 40 000 tratí každý deň – a nevykazuje žiadne známky spomalenia.

Streamujúci gigant sa intenzívne zameriava na propagáciu nových skladieb a prielomových umelcov, a to prostredníctvom kurátorských zoznamov skladieb, ako je New Music Friday, ktoré pôsobia ako odrazový mostík pre začínajúcich umelcov, aby sa dostali do veľkého času.

Nasýtené zoznamy skladieb sú takmer vždy prvou vecou, ​​ktorú vidíte pri načítaní akejkoľvek verzie aplikácie. Služba navrhuje zdanlivo zoznamy skladieb pre takmer každý hudobný podžáner. Tieto sú tiež neustále aktualizované, takže vaše obľúbené nikdy nie sú v poriadku po dlhodobom používaní.

Ako sme už spomenuli, nájdete aj prispôsobené zoznamy skladieb na základe vašich zvyklostí počúvania, čo je fantastický spôsob, ako objaviť novú hudbu, ako aj revízia niektorých vašich obľúbených skladieb.

Spotify má vo svojom hudobnom katalógu určité do očí bijúce opomenutia, do značnej miery však len pre umelcov, ktorí nechcú sprístupniť svoju hudbu na streamovanie kdekoľvek alebo pre umelcov, ktorí nemajú radi platby autorských honorárov spoločnosti Spotify.

Na Spotify nenájdete umelcov, ako sú Joanna Newsom a Garth Brooks, a až donedávna ste nemohli ani počúvať The Beatles – aj keď v súčasnosti nájdete celú svoju diskografiu na streamovacej platforme (vďaka bohu).

Spotify vs Tidal: Ktorá služba streamovania hudby je pre vás najlepšia? 1

Niektorí umelci, ktorí nie sú súčasťou Spotify, majú úzke väzby na Jay-Z, a preto uprednostňujú jeho platformu Tidal. Napríklad album Beyoncé Lemonade debutoval výlučne na Tidal.

To znamená, že katalóg Tidal sa môže cítiť trochu vychýlený smerom k hip-hopovým a rapovým umelcom, hoci je možné, že to spadá pod redakčnú stopu platformy.

Ako už bolo povedané, Tidal odvádza dobrú prácu pri kurátoroch hudobných zoznamov skladieb na základe vašich zvyklostí počúvania a zistíte, že iba pár týždňov používania poskytne svojim algoritmom dostatok informácií, aby vám slúžili skutočne vzrušujúcim odporúčaniam.

Okrem týchto personalizovaných odporúčaní Tidal tiež upozorňuje na najobľúbenejšie zoznamy skladieb a správy o svojej službe, ako aj zoznamy skladieb podľa nálady a sekciu prílivového vzostupu, ktorá pláva pod vlajkou nových talentov.

Obe platformy ponúkajú aj podcasty, aj keď sa zdá, že Spotify berie túto oblasť o niečo vážnejšie, keď v roku 2019 vynaložil na akvizíciu dvoch spoločností na výrobu podcastov viac ako 200 miliónov dolárov.

Spotify

Kvalita zvuku

Ak si predplatíte službu Spotify Premium, môžete si vybrať medzi tromi úrovňami kvality zvuku: normálna, vysoká a extrémna. Pri používaní mobilných a stolných aplikácií používa Spotify Ogg Vorbis. Bol to polopopulárny formát pred desiatimi rokmi a Spotify ho naďalej používa, pretože je to otvorený zdroj. Spotify zaň nemusí platiť licenčný poplatok.

Pri štandardnom nastavení hudba streamuje rýchlosťou 96 kb / s, čo znie oveľa lepšie ako MP3 pri 129 kb / s. Switch až po nastavenie vysokej kvality a dátový tok narastá až do 160 kb / s. Extrémne nastavenie používa 320 kb / s, čo je vnímateľne takmer bezstratové. Spotify neponúka žiadne bezstratové alebo Hi-Res streamingy, čo je jeden z dôvodov, prečo by audiofily mohli chcieť zvážiť inú službu.

Ak ste na najvyššej možnej úrovni kvality zvuku, potom je Tidal najlepšia stávka. Preto budete potrebovať predplatné služby Tidal HiFi, ktoré vám umožní streamovať bezstratové 16-bitové zvukové súbory FLAC a ALAC – aj keď existujú aj tisíce súborov TIDAL Masters, ktoré sa vysielajú 24-bitovým prúdom.

prílivu

Aj keď sa rozhodnete pre Tidal Premium, jeho katalóg je stále k dispozícii na streamovanie rýchlosťou 320 kb / s, v rovnakej kvalite ako najvyššie nastavenie Spotify – a dokonca zistíte, že Tidalove stopy znejú trochu bohatšie pri tomto nastavení.

Prečo sa teda obťažovať bezstratovým streamingom? Kodeky Hi-Res Audio dokážu reprodukovať celú škálu zvuku z nahrávok, ktoré boli ovládané z hudobných zdrojov s lepšou kvalitou ako CD, čo je zvuk, ktorý úzko kopíruje kvalitu, s ktorou hudobníci a inžinieri pracovali v štúdiu v čase záznamu.

Zvýšená bitová hĺbka HRA zlepšuje dynamický rozsah, v podstate vám dáva väčšiu šírku vecí, ktoré sa skutočne dajú počuť z nahrávania, vďaka čomu skladby znejú podrobnejšie a jasnejšie.

Je to trochu ako rozdiel medzi televízormi SD a HD; prvý funguje dobre, ale ak vykonáte inováciu na zvuk s vyšším rozlíšením, všimnete si skutočný rozdiel v kvalite.

  • Všetko, čo potrebujete vedieť o Hi-Res Audio

stánok s jedlom

Výber medzi bodovým a prílivovým prúdom závisí predovšetkým od toho, či vám záleží na Hi-Res Audio; ak tak urobíte, nenájdete ho v Spotify a mali by ste sa rozhodne rozhodnúť pre Tidal.

Tiež by ste mali zvážiť Tidal, ak ste nadšeným fanúšikom konkrétnych umelcov, ako sú Jay-Z, Beyoncé, Kanye West a ďalší – títo umelci pravdepodobne vydajú hudbu výlučne na Tidal, aspoň na začiatok, s vydaním, ktoré steká po Spotify mesiace neskôr.

Napriek týmto málo opomenutiam sú Spotify a Tidal z hľadiska hudobného katalógu a objavovania na rovnakej úrovni a najlacnejšie úrovne predplatného oboch platforiem sú rovnaké (služba Spotify však ponúka bezplatnú službu).

Spotify vyhrá, pokiaľ ide o jeho rozhranie; Aj keď sú obe platformy v tomto ohľade dosť podobné, funkcia vyhľadávania Spotify je omnoho lepšia ako funkcia prílivu a je jednoduchšie navigovať sa ako platforma.

  • Nenechajte si ujsť: Apple Hudba vs Spotify: streamingové titány smerujú k sebe