Mobiln├ę Spr├ívy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Spolo─Źnosti v oblasti soci├ílnych m├ędi├ş m├┤┼żu by┼ą po┼żiadan├ę, aby udr┼żiavali akt├şvne datab├ízy mobiln├Żch ─Ź├şsel svojich pou┼ż├şvate─żov

Ministerstvo informa─Źn├Żch technol├│gi├ş (IT) navrhlo, aby v├Żznamn├ę spolo─Źnosti v oblasti soci├ílnych m├ędi├ş udr┼żiavali datab├ízu akt├şvnych mobiln├Żch ─Ź├şsel v┼íetk├Żch svojich pou┼ż├şvate─żov na ├║─Źely overenia pod─ża revidovan├ęho s├║boru pravidiel pod─ża zdroja.

N├ívrh – zameran├Ż na rie┼íenie ot├ízok t├Żkaj├║cich sa anonymity pou┼ż├şvate─żov v r├Żchlo rast├║com soci├ílnom medi├ílnom priestore – sa prv├Żkr├ít objavil ako s├║─Źas┼ą zmien a doplnen├ş, ktor├ę pravdepodobne bud├║ vykonan├ę v existuj├║cich pravidl├ích sprostredkovania IT, uviedol zdroj. ,

Spolo─Źnosti p├┤sobiace v oblasti soci├ílnych m├ędi├ş s viac ako 50 u┼ż├şvate─żmi jaziev v Indii bud├║ zaraden├ę medzi v├Żznamn├Żch sprostredkovate─żov v oblasti soci├ílnych m├ędi├ş. Tieto spolo─Źnosti bud├║ tie┼ż musie┼ą splni┼ą pr├şsnej┼íie povinnosti vr├ítane sledovate─żnosti pou┼ż├şvate─żov pod─ża revidovan├Żch pravidiel, uviedol zdroj.

Ministerstvo poslalo n├ívrh revidovan├Żch pravidiel ministerstvu pr├íva na preverenie. Pod─ża zdroja sa revidovan├ę pravidl├í tie┼ż sna┼żia rozli┼íova┼ą medzi povinnos┼ąami a po┼żiadavkami ÔÇ×v├Żznamn├Żch spolo─Źnost├ş v oblasti soci├ílnych m├ędi├şÔÇť, ako aj v┼íetk├Żch ostatn├Żch sprostredkovate─żov a platforiem.

V├Żznamn├ş sprostredkovatelia v oblasti soci├ílnych m├ędi├ş by mali overova┼ą a udr┼żiava┼ą datab├ízu akt├şvnych mobiln├Żch ─Ź├şsel v┼íetk├Żch svojich pou┼ż├şvate─żov, informoval zdroj PTI. Ak by sa tak├íto po┼żiadavka ustanovila, pravidl├í sprostredkovania IT by boli tie┼ż v s├║lade s ustanoveniami z├íkona o ochrane osobn├Żch ├║dajov.

Posledne menovan├Ż m├í ustanovenie o overovan├ş pou┼ż├şvate─żov soci├ílnych m├ędi├ş, hoci na dobrovo─żnom z├íklade. ÔÇ×Ak sa pozriete na probl├ęmy, ako je sledovate─żnos┼ą alebo anonymita na platform├ích soci├ílnych m├ędi├ş, probl├ęm spo─Ź├şva v tom, ┼że sa vo ve─żkej miere obmedzuje na v├Żznamn├Żch hr├í─Źov soci├ílnych m├ędi├ş a nie na v┼íetky druhy sprostredkovate─żov.

ÔÇ×Navrhlo sa teda, ┼że bud├║ existova┼ą ur─Źit├ę pravidl├í, ktor├ę sa bud├║ vz┼ąahova┼ą na v┼íetky platformy, a niektor├ę ─Ćal┼íie povinnosti len pre v├Żznamn├Żch sprostredkovate─żov soci├ílnych m├ędi├ş,ÔÇť uviedol zdroj.

P├┤vodn├Ż n├ívrh pravidiel IT nespomenul po┼żiadavku na udr┼żiavanie akt├şvneho ─Ź├şsla mobiln├ęho telef├│nu v┼íetk├Żch pou┼ż├şvate─żov v├Żznamn├Żmi spolo─Źnos┼ąami v oblasti soci├ílnych m├ędi├ş. V p├┤vodnom n├ívrhu sa uv├ídza, ┼że od sprostredkovate─żov sa bude vy┼żadova┼ą, aby nasadili automatizovan├ę n├ístroje zalo┼żen├ę na technol├│gi├ích na akt├şvnu identifik├íciu a odstr├ínenie alebo zak├ízanie pr├şstupu verejnosti k nez├íkonn├Żm inform├íci├ím alebo obsahu, zatia─ż ─Źo navrhovan├ę zmeny m├┤┼żu teraz obmedzi┼ą potrebu automatizovan├Żch n├ístrojov na zis┼ąovanie materi├ílu obsahuj├║ceho pohlavn├ę zneu┼ż├şvanie det├ş. ,

O─Źak├íva sa, ┼że zmeny navrhnut├ę vl├ídou v pravidl├ích pre sprostredkovate─żov v oblasti IT (zmena a doplnenie) pom├┤┼żu zv├Ż┼íi┼ą zodpovednos┼ą ve─żk├Żch spolo─Źnost├ş v oblasti soci├ílnych m├ędi├ş v kontexte ┼í├şrenia falo┼ín├Żch spr├ív prostredn├şctvom t├Żchto platforiem. P├┤vodn├Ż n├ívrh navrhovan├Żch zmien a doplnen├ş pravidiel bol zverejnen├Ż v decembri 2018 na pripomienkovanie zainteresovan├Żch str├ín. Nesk├┤r sa v r├ímci ministerstva IT uskuto─Źnilo nieko─żko k├┤l diskusi├ş o rev├şzii pravidiel.