Spolo─Źnos┼ą Google otv├íra jednu z najv├Żznamnej┼í├şch ÔÇ×v├ŻstavÔÇť jaskynn├Żch malieb na svete v AR a VR

Umelci dnes maj├║ k dispoz├şcii sofistikovan├ę n├ístroje, pomocou ktor├Żch m├┤┼żu svoje umenie vyr├íba┼ą, ale pred 36 000 neexistovali ┼żiadne iPady ani tablety. Pravek├ş ─żudia vyu┼ż├şvali jaskyne na umenie a jasky┼ła Chauvet sa stala jedn├Żm z najd├┤le┼żitej┼í├şch prehistorick├Żch umeleck├Żch miest na svete. Je tie┼ż uzavret├í pre verejnos┼ą, tak┼że sa nem├┤┼żete len prejs┼ą k oddeleniu Ard├Ęche vo Franc├║zsku a nav┼ít├şvi┼ą ho. ─îo v┼íak m├┤┼żete urobi┼ą, je presk├║ma┼ą cel├║ v├Żstavu pomocou roz┼í├şrenej alebo virtu├ílnej reality v─Ćaka projektu Arts & Culture spolo─Źnosti Google.

Spolo─Źnos┼ą Google spolupracovala so spolo─Źnos┼ąou Syndicat Mixte de la Grotte Chauvet s cie─żom o┼żivi┼ą tento projekt na zariadeniach, ktor├ę podporuj├║ funkcie AR a VR, alebo na webe. Zbierka obsahuje pribli┼żne 54 kur├ítorsk├Żch expon├ítov a viac ako 360 digitalizovan├Żch prostriedkov na presk├║manie. Here─Źky Daisy Ridley a C├ęcile de France poskytuj├║ rozpr├ívanie o tejto sk├║senosti v angli─Źtine a franc├║z┼ítine, v ktorej s├║ uveden├ę aj koment├íre odborn├şkov.

Prieskum Chauvet Cave bude ove─ża zauj├şmavej┼í├ş v AR alebo VR, ak m├íte kompatibiln├ę zariadenia, ale s├║ k dispoz├şcii aj na webe. Na in┼ítal├íciu telef├│nu budete potrebova┼ą telef├│n podporuj├║ci AR Vreckov├í gal├ęria aplik├ície alebo VR zariadenia ako Oculus Rift alebo HTC Vive pre verziu VR, ktor├í je k dispoz├şcii v slu┼żbe Steam.

Uk├í┼żka pre cel├Ż z├í┼żitok je uveden├í ni┼ż┼íie, ale m├┤┼żete nav┼ít├şvi┼ą Zozn├ímte sa s na┼íim predkom ─Źas┼ą projektu Umenie a kult├║ra spolo─Źnosti Google. Nezabudnite si pre─Ź├şta┼ą aj ozn├ímenie spolo─Źnosti Google, v ktorom n├íjdete u┼żito─Źn├ę odkazy na niektor├ę z expoz├şci├ş jaskyne, ktor├ę s├║ zabalen├ę do pr├şbehu, ktor├Ż nap├şsala ÔÇ×Anonymn├í jasky┼łaÔÇť.

Spolo─Źnos┼ą Google otv├íra jednu z najv├Żznamnej┼í├şch ÔÇ×v├ŻstavÔÇť jaskynn├Żch malieb na svete v AR a VR 1

Chris Smith za─Źal p├şsa┼ą o miniaplik├íci├ích ako hobby, a predt├Żm ako to vedel, zdie─żal svoje n├ízory na technick├ę veci so ─Źitate─żmi z cel├ęho sveta. Kedyko─żvek nep├ş┼íe o miniaplik├íci├ích, ne┼í┼ąastne sa im nepodar├ş dr┼ża┼ą ─Ćalej, hoci sa z├║falo sna┼ż├ş. Ale to nevyhnutne nie je zl├í vec.