Mobiln├ę Spr├ívy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Soci├ílny obchod: probl├ęmy a v├Żzvy pre zna─Źky v roku 2022

Vyspovedali sme Adriena Dufrenea, riadite─ża pre maloobchod, e-commerce, cestovanie a predaj kozmetiky v Netino By Webhelp, agent├║re ┼ípecializovanej na ÔÇ×soci├ílnu pou┼ż├şvate─żsk├║ sk├║senos┼ąÔÇť a experta na moderovanie obsahu na soci├ílnych sie┼ąach a na webe. Vysvet─żuje n├ím, pre─Źo je soci├ílny obchod na vzostupe, ale aj ak├ę s├║ o─Źak├ívania spotrebite─żov a d├┤sledky, ktor├ę to m├í na zna─Źky.

─îo konkr├ętne znamen├í pojem ÔÇ×soci├ílny obchodÔÇť?

Pod─ża m├┤jho n├ízoru je soci├ílny obchod roz┼í├şren├şm sk├║senosti s predajom typu one-to-one (skuto─Źn├ęho sveta s predajcom a z├íkazn├şkom) aplikovan├ęho na digit├ílny svet. Na rozdiel od tradi─Źn├ęho obchodu je z├í┼żitok obohaten├Ż prostredn├şctvom n├ízorov in├Żch spotrebite─żov, ale aj prostredn├şctvom pr├şstupu k diskusi├ím o skuto─Źnom pou┼ż├şvan├ş produktu alebo slu┼żby. Viacer├ę mo┼żnosti z├şskania rovnak├ęho produktu od r├┤znych maloobchodn├şkov tie┼ż vytv├íraj├║ v├Ą─Ź┼íiu konkurencieschopnos┼ą ponuky. Pre spotrebite─ża je to ve─żk├Ż krok vpred!

Ako vysvetli┼ą vznik a ├║spech soci├ílneho obchodu? Ak├ę s├║ teraz o─Źak├ívania spotrebite─żov na soci├ílnych sie┼ąach?

Je logick├Żm pokra─Źovan├şm evol├║cie ponuky webov├Żch slu┼żieb. Vedeli by ste si teraz predstavi┼ą produkt, ktor├Ż nie je mo┼żn├ę zak├║pi┼ą online?

Fenom├ęn dokonca u┼ż p├ír rokov vid├şme aj v tradi─Źnom maloobchode. Spotrebitelia, ktor├ş sa nach├ídzaj├║ v kamennom obchode, si overia recenzie na webe a prostredn├şctvom telef├│nu porovnaj├║ ceny v obchode s cenami online. To n├║ti tradi─Źn├ę siete zos├║ladi┼ą svoje fyzick├ę ponuky s digit├ílnymi alebo pon├║ka┼ą doplnkov├║ slu┼żbu ospravedl┼łuj├║cu cenov├║ ÔÇ×medzeruÔÇť.

Spotrebitelia na soci├ílnych m├ędi├ích (v ┼íir┼íom zmysle slova, t. j. soci├ílne siete, online komunity, participat├şvny web at─Ć.) o─Źak├ívaj├║ v├Ą─Ź┼íiu transparentnos┼ą skuto─Źn├Żch mo┼żnost├ş produktu alebo jeho predajnej ceny, najm├Ą s cenov├Żmi porovn├íva─Źmi. Pr├íve tento fenom├ęn navy┼íe prispel k ÔÇ×zabitiuÔÇť tradi─Źn├ęho predaja. Str├ínka ako Dealabs je dokonal├Żm pr├şkladom.

Konkurencia je niekedy pri ur─Źit├Żch produktov├Żch radoch tak├í, ┼że jednoduch├Ż nedostatok inform├íci├ş v produktovom liste m├┤┼że vies┼ą spotrebite─ża (povahou ko─Źovn├ęho) k tomu, aby i┼íiel a nak├║pil od in├ęho elektronick├ęho obchodn├şka, ktor├Ż lep┼íie vypln├ş inform├ície alebo bude ma┼ą pred n├ízormi spotrebite─żov alebo ot├ízky.

Spotrebitelia s├║ skr├ítka n├íro─Źnej┼í├ş, preto┼że maj├║ v├Ą─Ź┼í├ş v├Żber, chc├║ zaplati┼ą spr├ívnu cenu a teraz maj├║ prostriedky na porovnanie. ─îo pred 15 rokmi nebolo, ke─Ć si kupuj├║ci h─żadal produkt v obchode, bol limitovan├Ż ponukou predajcu a ┼íikovnos┼ąou predajcu, ktor├ęho mal pred sebou. Okam┼żit├í dostupnos┼ą produktu je teda tie┼ż povinn├í.

V┼í├şmame si tie┼ż mo┼żnos┼ą zna─Źiek doplni┼ą tradi─Źn├║ ponuku predajcov o D2C (Direct to Consumer), ─Źo je ─Ćal┼í├ş skuto─Źn├Ż v├Żvoj trhu. Zna─Źky skupiny L’Or├ęal alebo Adidas s├║ toho dokonal├Żm pr├şkladom, najm├Ą so zaveden├şm priameho predaja spotrebite─żom prostredn├şctvom Instagram alebo vyhraden├ę str├ínky.

Ako sa vyv├şjaj├║ hlavn├ę soci├ílne platformy na t├║to t├ęmu? Ak├ę funkcie s├║ zaveden├ę na podporu predaja?

Soci├ílne platformy sa museli prisp├┤sobi┼ą nov├Żm po┼żiadavk├ím trhu. Obdobie zadr┼żania ako tak├ę ur├Żchlilo zmenu t├Żm, ┼że don├║tilo cel├║ ─Źas┼ą popul├ície, ktor├í nebola zasv├Ąten├í do tohto typu spr├ívania, n├íjs┼ą oper├íciu, ktor├í mus├ş by┼ą intuit├şvna.

V┼íimli sme si najm├Ą, ┼że existuj├║ ur─Źit├ę ÔÇ×podporn├ęÔÇť polo┼żky predaja, ako napr├şklad pozit├şvna sp├Ątn├í v├Ązba od spotrebite─żov dostupn├í online, recenzie alebo dokonca fotografie/vide├í t├Żchto produktov.

Platformy musia pon├║knu┼ą pr├şstupn├Ż komunika─Źn├Ż priestor pred aktom n├íkupu publiku, ktor├ę bude h─żada┼ą sp├Ątn├║ v├Ązbu, ale aj komunika─Źn├ę priestory so zna─Źkou.

Pre zna─Źky to predstavuje v├Żzvu na umiestnenie medzi povzbudzovan├şm komunity ovplyv┼łovate─żov, aby komunikovala pozit├şvnym sp├┤sobom, a vyjadrovan├şm sa (niekedy riskantne) pomocou modern├Żch k├│dov.

Vydavatelia softv├ęru na po─Ź├║vanie a zapojenie teraz pon├║kaj├║ skuto─Źn├ę mo┼żnosti pre zna─Źky, ktor├ę v t├Żchto t├ęmach dospievaj├║. Napr├şklad Netino By Webhelp pon├║ka svoje odborn├ę znalosti v oblasti soci├ílneho po─Ź├║vania, aby pomohla zna─Źk├ím po─Ź├║va┼ą svojich z├íkazn├şkov a lep┼íie spravova┼ą ich e-poves┼ą.

Vyu┼ż├şvaj├║ zna─Źky naplno p├íky spojen├ę so soci├ílnym obchodom alebo je v tejto oblasti st├íle nedostato─Źn├í zrelos┼ą?

Ka┼żd├Ż hr├í so svojimi zbra┼łami, u niektor├Żch hr├í─Źov vid├şme skuto─Źn├║ t├║┼żbu prisp├┤sobi┼ą sa t├Żmto nov├Żm komunika─Źn├Żm k├│dom, preto┼że ich hlavn├Ż cie─ż je u┼ż ve─żmi digitalizovan├Ż, pre in├Żch je viac naf├║knut├Ż.

U niektor├Żch ─żud├ş vid├şme, ako si zvykaj├║ na nov├ę funkcie pred aj po k├║pe. N├íkupy (v 3 kliknutia) cez Instagram Kde Facebook hlavne, ─Źo predstavuje v├Żznamn├║ inov├íciu a podporuje impulz├şvny n├íkup, ako by sa to stalo pred preh─żadn├Żm rohom pri nepl├ínovanom n├íkupe. Sledovanie, reagovanie a starostlivos┼ą o ich n├ízory je tie┼ż ve─żkou v├Żzvou pre zna─Źku, preto┼że teraz je v┼íetko verejn├ę.

─îasto po─Ź├║vame, ┼że ÔÇ×retail je m┼ĽtvyÔÇť, ja si naopak mysl├şm, ┼że pre┼ż├şva nov├Ż zlat├Ż vek, ale digit├ílnym sp├┤sobom, a ┼że sme svedkami premeny aktu n├íkupu, ktor├Ż sp├íja fyzick├ę a digit├ílne. To men├ş karty a prin├í┼ía v├Żhody hr├í─Źom (zna─Źk├ím alebo maloobchodn├şkom), ktor├ş maj├║ najinovat├şvnej┼íie marketingov├ę oddelenia a s├║ ochotn├ş riskova┼ą.

Netreba zab├║da┼ą, ┼że niekedy je infra┼ítrukt├║ra, ktor├í sa m├í nasadi┼ą, ┼ąa┼żk├í a ┼że niektor├ę za─Ź├şnaj├║ z dia─żky. Ve─żk├║ rolu v me┼íkan├ş niektor├Żch hr├í─Źov zohr├íva neochota niektor├Żch CODIRov pochopi┼ą tieto nov├ę sp├┤soby predaja a v┼íeobecnej┼íie digitaliz├ícia procesov. Dobiehanie zame┼íkania preto za─Ź├şna u top mana┼żmentu pre zna─Źky, ide o politick├║ a strategick├║ v├┤─żu a v├Ą─Ź┼íina zna─Źiek, ktor├ę si na k─ż├║─Źov├ę poz├şcie naverbovali ve─żmi ÔÇ×digit├ílneÔÇť profily, ne─żutuje.

Stalo sa ┼żiv├ę nakupovanie skuto─Źn├Żm trendom?

K├│dexy, ktor├ę si za─Ź├şname osvojova┼ą v z├ípadnom svete, s├║ u┼ż v ├üzii ve─żmi be┼żn├ę, no poznamen├ívame, ┼że ┼żiv├ę n├íkupy si tu u┼ż nach├ídzaj├║ svoje publikum. Op├Ą┼ą to mus├şte sk├║si┼ą (a mo┼żno zlyha┼ą) a v pr├şpade potreby sa obklopi┼ą odborn├şkmi. Treba poznamena┼ą, ┼że Carrefour a Groupe Seb ├║spe┼íne dokon─Źili cvi─Źenie.

Soci├ílny obchod: v├ş┼ąazn├í strat├ęgia na zv├ídzanie Gen Z?

Je l├íkav├ę si myslie┼ą, ┼że je to len pre Gen-Z, v skuto─Źnosti u┼ż maj├║ k├│dy, tak┼że je to pre nich zbyto─Źn├ę. Ale e┼íte nie s├║ gener├íciou s najsilnej┼íou k├║pnou silou, tak┼że strat├ęgia predaja ÔÇ×multigenera─Źn├ŻchÔÇť produktov to mus├ş bra┼ą do ├║vahy.

Cie─żom je by┼ą ove─ża ┼íir┼í├ş a pon├║knu┼ą intuit├şvny z├í┼żitok pre ─Ćal┼íie gener├ície, re┼ípektova┼ą ich k├│dy a potreby a z├írove┼ł zabezpe─Źi┼ą, aby sa ka┼żd├Ż zorientoval.

Ak├ę s├║ pod─ża v├ís najlep┼íie postupy, ktor├ę by ste mali prija┼ą na rozvoj v├í┼ího podnikania na soci├ílnych sie┼ąach?

Medzi osved─Źen├ę postupy, ktor├ę treba prija┼ą:

Postarajte sa o svoj imid┼ż, Pon├║knite uznanie svojej komunite sledovate─żov, Zoh─żadnite n├ízory alebo koment├íre, ktor├ę sa verejne vracaj├║ od v├í┼ího publika, Nev├íhajte a sk├║ste inovova┼ą.

Okrem toho je d├┤le┼żit├ę pam├Ąta┼ą na niektor├ę z├íklady:

Po─Ź├║vajte jej komunitu z├íkazn├şkov a vern├Żch z├íkazn├şkov a sna┼żte sa komunikova┼ą pod─ża ich o─Źak├ívan├ş, odpovedajte jej z├íkazn├şkom a ke─Ć je koment├ír negat├şvny, uk├í┼żte, ┼że ho beriete do ├║vahy, sna┼żte sa ─Źo najlep┼íie nadviaza┼ą kontakt pred aktom a vyzdvihn├║┼ą ├║spe┼ín├ę sk├║senosti s jej produktmi, pou┼ż├şvajte k├│dy nov├Żch siet├ş, aby ste hovorili ako zna─Źka, a rozhodnite sa pre maxim├ílnu personaliz├íciu, aby ste reagovali na va┼íe publikum, konzultujte ┼ípecialistov, aby ste u┼íetrili ─Źas.

Objavte slu┼żby Netino By Webhelp