Mobiln├ę Spr├ívy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Soci├ílny obchod: 64 % pou┼ż├şvate─żov uskuto─Źnilo n├íkup cez soci├ílne siete v roku 2021

Najnov┼íia ┼ít├║dia publikovan├í poradenskou firmou Accenture dokazuje rast├║ci v├Żznam soci├ílneho obchodu vo svete. Spr├íva je zalo┼żen├í na prieskume medzi 10 053 pou┼ż├şvate─żmi soci├ílnych m├ędi├ş v ─î├şne, Indii, Braz├şlii, Spojen├Żch ┼ít├ítoch a Spojenom kr├í─żovstve od augusta do septembra 2021.

Soci├ílne platformy, bud├║ce eldor├ído elektronick├ęho obchodu

Soci├ílny obchod, ktor├Ż pozost├íva z pou┼ż├şvania soci├ílnych siet├ş ako predajn├ęho kan├íla, za┼ż├şva skuto─Źn├Ż ├║spech. V s├║─Źasnosti sa transakcie na soci├ílnych platform├ích celosvetovo odhaduj├║ na viac ako 492 mili├írd dol├írov. Pod─ża ┼ít├║die 64 % op├Żtan├Żch pou┼ż├şvate─żov soci├ílnych m├ędi├ş uviedlo, ┼że v roku 2021 uskuto─Źnili n├íkup prostredn├şctvom soci├ílneho obchodu, ─Źo by pod─ża poradenskej spolo─Źnosti predstavovalo 2 miliardy kupuj├║cich na celom svete.

Accenture tie┼ż predpoved├í exponenci├ílny rast, pri─Źom sa o─Źak├íva, ┼że tr┼żby sa do roku 2025 strojn├ísobia, ─Źo bude ma┼ą za n├ísledok 1 200 mili├írd dol├írov. Z├írove┼ł sa niektor├ę krajiny u┼ż ujali vedenia, ako napr├şklad ─î├şna, kde si soci├ílne obchodovanie osvojilo viac ako 80 % pou┼ż├şvate─żov soci├ílnych siet├ş.

Soci├ílny obchod: 64 % pou┼ż├şvate─żov uskuto─Źnilo n├íkup cez soci├ílne siete v roku 2021 1Rast vyn├ísoben├Ż 3. ┬ę Accenture

A soci├ílne platformy pochopili svoju rast├║cu ├║lohu v online obchode a probl├ęmy, ktor├ę z toho vypl├Żvaj├║. t├Żm Twitter, FacebookTIK tak, Instagram alebo Pinterest pon├║kaj├║ st├íle viac funkci├ş venovan├Żch soci├ílnemu obchodu: virtu├ílny obchod, ┼żiv├ę nakupovanie, odpor├║─Źan├ę produkty at─Ć.

Trend soci├ílneho obchodu by mohol ovplyvni┼ą najm├Ą nov├ę gener├ície. O─Źak├íva sa, ┼że do roku 2025 bud├║ mileni├íli a gener├ícia Z zodpovedn├ş za 62 % celosvetov├Żch v├Żdavkov na elektronick├Ż obchod na soci├ílnych platform├ích.

Soci├ílny obchod: 64 % pou┼ż├şvate─żov uskuto─Źnilo n├íkup cez soci├ílne siete v roku 2021 2Mileni├íli a gener├ícia Z bud├║ ─Źastej┼íie nakupova┼ą prostredn├şctvom soci├ílneho obchodu. ┬ę Accenture

Najv├Ą─Ź┼íie v├Żdavky zo soci├ílneho obchodu by mali smerova┼ą na:

oble─Źenie, s viac ako 18 % celosvetov├Żch v├Żdavkov, spotrebn├í elektronika, s 13 % v├Żdavkov, bytov├ę dekor├ície, s 7 % v├Żdavkov.

Upozor┼łujeme, ┼że kateg├│ria ÔÇ×kr├ísa a osobn├í starostlivos┼ąÔÇť bude do roku 2025 tie┼ż zauj├şma┼ą d├┤le┼żit├ę miesto s celkov├Żm podielom 40 % online v├Żdavkov, aj ke─Ć celkov├ę pr├şjmy bud├║ ni┼ż┼íie.

Neust├íle zvy┼íovanie ─Źasu str├íven├ęho na soci├ílnych m├ędi├ích odr├í┼ża z├íkladn├║ povahu t├Żchto platforiem v na┼íom ka┼żdodennom ┼żivote. Pretv├íraj├║ sp├┤sob, ak├Żm ─żudia nakupuj├║ a pred├ívaj├║, d├ívaj├║ platform├ím a zna─Źk├ím nov├ę pr├şle┼żitosti pre pou┼ż├şvate─żsk├ę sk├║senosti a zdroje pr├şjmov, povedal Robin Murdoch, glob├ílny riadite─ż softv├ęru a platforiem v Accenture.

Skuto─Źn├í pr├şle┼żitos┼ą pre mal├ę podniky

Soci├ílny obchod m├í t├║ v├Żhodu, ┼że drasticky zni┼żuje n├íklady a prek├í┼żky vstupu na trh elektronick├ęho obchodu. Skuto─Źne, samotn├í pr├ştomnos┼ą spolo─Źnosti na soci├ílnej sieti sta─Ź├ş na otvorenie virtu├ílneho obchodu alebo spustenie ┼żiv├ęho nakupovania. Nez├ívisl├ş tvorcovia, VSE a MSP sa tak m├┤┼żu ─żah┼íie zapoji┼ą do soci├ílneho obchodu. ┼át├║dia navy┼íe odhalila, ┼że 59 % respondentov by s v├Ą─Ź┼íou pravdepodobnos┼ąou podporovalo mal├ę a stredn├ę podniky prostredn├şctvom soci├ílneho obchodu, a nie prostredn├şctvom tradi─Źn├Żch str├ínok elektronick├ęho obchodu. 63 % z nich tie┼ż potvrdilo, ┼że by u tohto predajcu s v├Ą─Ź┼íou pravdepodobnos┼ąou nak├║pili znova. Zd├í sa teda, ┼że soci├ílny obchod zaru─Źuje ur─Źit├║ ├║rove┼ł lojality spotrebite─żov.

Soci├ílny obchod je vyrovn├ívacou silou, ktor├í je poh├í┼łan├í kreativitou, vynaliezavos┼ąou a silou ─żud├ş. Posil┼łuje mal├ę zna─Źky a jednotlivcov a n├║ti ve─żk├ę zna─Źky prehodnocova┼ą svoju relevantnos┼ą na mili├│novom trhu, povedal Oliver Wright, glob├ílny ┼í├ęf spotrebn├ęho tovaru a slu┼żieb v Accenture.

Olivier Wright tie┼ż vysvet─żuje, ┼że je potrebn├ę vytvori┼ą synergiu medzi tvorcami, predajcami a zna─Źkami, aby sa produkty a slu┼żby dostali tam, kde s├║ spotrebitelia, prostredn├şctvom ÔÇ×dynamick├ęho ekosyst├ęmu platforiem, trhov├şsk, soci├ílnych m├ędi├ş a influencerovÔÇť.

Sociálny obchod stále vyvoláva pochybnosti

Rovnako ako tradi─Źn├Ż elektronick├Ż obchod v plienkach, soci├ílny obchod st├íle vyvol├íva ur─Źit├ę obavy medzi pou┼ż├şvate─żmi soci├ílnych platforiem. V skuto─Źnosti 50 % respondentov uviedlo, ┼że sa ob├ívaj├║ nedostato─Źnej ochrany kupuj├║cich, ako aj medzier v pravidl├ích vr├ítenia pe┼łaz├ş za zak├║pen├Ż tovar. Glob├ílny ved├║ci oddelenia spotrebn├ęho tovaru a slu┼żieb v spolo─Źnosti Accenture vysvetlil: ÔÇ×D├┤vera je probl├ęm, ktor├ęho prekonanie bude chv├ş─żu trva┼ą, ale predajcovia, ktor├ş sa zameriavaj├║ na tieto oblasti, bud├║ ma┼ą lep┼íiu poz├şciu na zv├Ż┼íenie podielu na trhu. ┬╗

T├ş, ktor├ş e┼íte nepou┼ż├şvaj├║ soci├ílny obchod, tvrdia, ┼że jedn├Żm z d├┤vodov, pre─Źo s├║ zdr┼żiavan├ş, je ich nedostatok d├┤very v autentickos┼ą soci├ílnych predajcov, zatia─ż ─Źo akt├şvni pou┼ż├şvatelia poukazuj├║ na zl├ę politiky vr├ítenia, vr├ítenia pe┼łaz├ş a v├Żmen, potvrdil.

Table of Contents