Mobiln├ę Spr├ívy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Smart Home: Z-Wave sa tie┼ż st├íva otvoren├Żm rozhlasov├Żm ┼ítandardom

Smart Home: Z-Wave sa tie┼ż st├íva otvoren├Żm rozhlasov├Żm ┼ítandardom

po Amazon, Apple a Google spolu s alianciou Zigbee Alliance ozn├ímili v├Żvoj otvoren├ęho, ÔÇőÔÇőbezplatn├ęho komunika─Źn├ęho ┼ítandardu pre inteligentn├ę dom├íce zariadenia a Apple HomeKit sa otvoril o nie─Źo ─Ćalej, trh sa pohybuje: Z-Wave sa tie┼ż st├íva otvoren├Żm ┼ítandardom.

Z-Wave nebol s├║─Źas┼ąou ozn├ímenia technick├Żmi gigantmi a doteraz bol vyl├║─Źen├Ż z nov├ęho otvoren├ęho ┼ítandardu s n├ízvom ÔÇ×Connected Home over IPÔÇť. Z-Wave sa pou┼ż├şva v mnoh├Żch inteligentn├Żch dom├ícich syst├ęmoch ako komunika─Źn├Ż ┼ítandard a teoreticky umo┼ż┼łuje komunik├íciu a interoperabilitu medzi dod├ívate─żmi, ak sa pou┼żije ┼ítandard Z-Wave, ktor├Ż sa m├í zabezpe─Źi┼ą certifik├íciou od Z-Wave Alliance. , V praxi v┼żdy existuj├║ probl├ęmy s jednotliv├Żmi funkciami komponentov, ke─Ć sa pou┼ż├şvaj├║ medzi v├Żrobcami, preto┼że nie ka┼żd├Ż inteligentn├Ż dom├íci syst├ęm umo┼ż┼łuje pr├şstup ku v┼íetk├Żm parametrom.

Na r├ídiov├ę ─Źipy neexistuje monopol

Doteraz v┼íak mohli r├ídiov├ę ─Źipy Z-Wave vyr├íba┼ą iba spolo─Źnosti Silicon Labs, ktor├ę br├ínili hospod├írskej s├║┼ąa┼żi a cenov├Żm vojn├ím. To sa teraz men├ş a spolo─Źnos┼ą Silicon Labs tie┼ż umo┼ż┼łuje in├Żm v├Żrobcom vyv├şja┼ą a vyr├íba┼ą r├ídiov├ę ─Źipy s technol├│giou Z-Wave. T├Żm sa eliminuje najv├Ą─Ź┼íia kritika odvetvia, pokia─ż ide o teoreticky otvoren├Ż ┼ítandard, preto┼że spolo─Źnos┼ą Silicon Labs bola schopn├í riadi┼ą ekosyst├ęm u┼ż roky exkluz├şvnym predajom ─Źipov. Otvorenie normy by malo by┼ą v roku 2007 2, ┼átvr┼ąrok 2020.

Aliancia Z-Wave sa stáva nezávislou

Z-Wave Alliance, ktor├í bude v bud├║cnosti zodpovedn├í za certifik├íciu a ─Ćal┼í├ş rozvoj tohto ┼ítandardu, sa tie┼ż zo spolo─Źnosti Silicon Labs stane samostatnou spolo─Źnos┼ąou. Podrobnosti o tejto skuto─Źnosti bud├║ ozn├ímen├ę v najbli┼ż┼í├şch mesiacoch. Softv├ęrov├ę ÔÇőÔÇőspolo─Źnosti a v├Żrobcovia ─Źipov sa preto bud├║ v bud├║cnosti podie─ża┼ą na ─Ćal┼íom v├Żvoji normy.

Roz┼í├şrenej┼íie, namiesto vytl├í─Źania

Otvoren├şm Z-Wave spolo─Źnos┼ą Silicon Labs d├║fa, ┼że sa r├ídiov├Ż ┼ítandard roz┼í├şri a t├Żm sa postav├ş proti nadch├ídzaj├║cemu ┼ítandardu ÔÇ×Connected Home over IPÔÇť Amazon, Apple a spolo─Źnos┼ą Google si m├┤┼że uplatni┼ą n├írok. Okrem toho sa v├Żrobcovia z d├┤vodu vysok├ęho rizika neochotne spoliehaj├║ na normu, ktorej komponenty je mo┼żn├ę k├║pi┼ą iba od jedn├ęho dod├ívate─ża. Silicon Labs d├║fa, ┼że otvor├ş svoje vlastn├ę r├ídiov├ę ─Źipy, napriek konkurencii in├Żch v├Żrobcov, otvoren├şm a zv├Ż┼íen├şm svojho prenikania na trh.

Silicon Labs nie je ├║plne z├ívisl├Ż od Z-Wave, preto┼że ─Źipy sa vyr├íbaj├║ aj pre in├ę ┼ítandardy, tak┼że sa v├Żrobca pou┼ż├şva napr├şklad v inteligentn├Żch dom├ícich zariadeniach, ako s├║ Amazon Echos, Philips Hue, Rings kamery a Ikea's Tradfri.

Table of Contents