Slu┼żba Google Data zd├┤raz┼łuje, ─Źi funguj├║ uz├ívery koronav├şrusov po celom svete

Spolo─Źnos┼ą Google pre abecedu publikovala infografiky, ktor├ę ukazuj├║, ako koronav├şrus zastavil infekciu v Taliansku, ─Źo viedlo k spusteniu obchodu s potravinami po celom svete a prudk├ęmu poklesu v├Żstupu z Mardi Gras na De┼ł sv. Patrika.

Anal├Żza ├║dajov o miliard├ích telef├│nov pou┼ż├şvate─żov spolo─Źnosti Google na webe je najv├Ą─Ź┼í├şm verejn├Żm s├║borom ├║dajov, ktor├Ż m├í zdravotn├şckym org├ínom pom├┤c┼ą pos├║di┼ą, ─Źi ─żudia dodr┼żiavaj├║ pr├şstre┼íie a podobn├ę objedn├ívky vyd├ívan├ę na celom svete na potla─Źenie v├şrusu.

Spolo─Źnos┼ą vydala spr├ívy za 131 kraj├şn s mapami porovn├ívaj├║cimi dopravu od 16. do 29. marca s maloobchodn├Żmi a z├íbavn├Żmi miestami, ┼żelezni─Źn├Żmi stanicami, autobusmi, potravinami a pracoviskami s p├Ą┼ąt├Ż┼żd┼łov├Żm obdob├şm za─Źiatkom tohto roka.

Spolo─Źnos┼ą Google uviedla, ┼że zverejnila spr├ívy, aby sa vyhla nejasnostiam o tom, ─Źo poskytuje org├ínom, vzh─żadom na glob├ílnu kontroverziu, ktor├í vznikla v s├║vislosti s webov├Żmi str├ínkami sleduj├║cimi rozpo─Źet, ktor├ę poru┼íuj├║ s├║kromie, s potrebou zabr├íni┼ą ─Ćal┼íiemu prepuknutiu choroby.

├Üdaje boli ─Źasto spojen├ę so z├íva┼żnos┼ąou prepuknutia choroby a z├íva┼żnos┼ąou a ┼í├şrkou vl├ídnych nariaden├ş.

Taliansko a ┼ápanielsko, dve z najviac postihnut├Żch kraj├şn, zaznamenali n├írast maloobchodn├Żch a z├íbavn├Żch miest, ako s├║ re┼ítaur├ície a kin├í, o 94 percent. Spojen├ę kr├í─żovstvo, Franc├║zsko a Filip├şny zaznamenali pokles o vy┼íe 80 percent, zatia─ż ─Źo India, ktor├í uzavrela n├íhle uzavretie na 21 dn├ş 25. marca, zaznamenala aj 77 percent.

V Spojen├Żch ┼ít├ítoch, kde sa reakcie kraj├şn ve─żmi l├ş┼íia, av Austr├ílii, kde dobr├ę po─Źasie spo─Źiatku sp├┤sobilo, ┼że mnoh├ş ─żudia odi┼íli na breh pred t├Żm, ako sa zv├Ż┼íili soci├ílne vzdialenosti, boli poklesy menej z├íva┼żn├ę pri menej ako 50 percent├ích.

Naopak, v Japonsku a ┼áv├ędsku, kde ├║rady neulo┼żili pr├şsne obmedzenia, nav┼ít├şvili maloobchodn├ę a z├íbavn├ę str├ínky iba asi ┼ítvrtinu. K├Żm v Ju┼żnej K├│rei, ktorej sa podarilo udr┼ża┼ą ┼íirok├║ ┼ík├ílu prostredn├şctvom agres├şvnych testov a sledovania kontaktov, bol pokles iba 19 percent.

├Üdaje tie┼ż zd├┤raz┼łuj├║ niektor├ę z v├Żziev, ktor├Żm ├║rady ─Źelia pri odde─żovan├ş ─żud├ş. N├ív┼ítevy obchodu s potravinami sa zv├Ż┼íili v Singapure, vo Ve─żkej Brit├ínii a na ─Ćal┼í├şch miestach, kde boli zisten├ę cestovn├ę obmedzenia. N├ív┼ítevy parku v marci vzr├ístli v niektor├Żch okresoch San Francisco Bay Area v Kalifornii, ─Źo ich prin├║tilo, aby str├ínky nesk├┤r dostali mimo dosah.

├Üdaje tie┼ż potvrdzuj├║, ako ─żudia na celom svete menia svoju n├íladu. V New Orleans, po─Źas v├Żro─Źn├Żch osl├ív Mardi Gras od 16. do 25. febru├íra, ktor├ę boli kr├ítko nato kritizovan├ę za pomoc pri ┼í├şren├ş v├şrusu, do┼ílo k mimos├║dnemu zv├Ż┼íeniu prem├ívky na stanice verejnej dopravy, parky a podniky.

Po troch t├Ż┼żd┼łoch v Dubline, v srdci osl├ív D┼ła sv├Ąt├ęho Patrika, bola prev├ídzka na maloobchodn├Żch a z├íbavn├Żch miestach n├şzka, preto┼że krajina nariadila zru┼íenie v├Żznamn├Żch udalost├ş.

V jednotliv├Żch krajin├ích boli ve─żk├ę rozdiely v spr├ívan├ş pod─ża regi├│nov. Kalifornia, ktor├í bola prvou v USA s celo┼ít├ítnou odst├ívkou, zn├ş┼żila na polovicu n├ív┼ítevy maloobchodn├Żch a z├íbavn├Żch webov. V ┼ít├íte New York bolo sk─║znutie tak├Żchto n├ív┼ítev postupn├ę, preto┼że ├║radn├şci ─Źakali na pr├şsne obmedzenia, ale nakoniec sa zn├ş┼żili o 62 percent. Naopak, Arkansas, jeden z m├íla ┼ít├ítov, ktor├ę nie s├║ ├║plne uzavret├ę, zaznamenal najni┼ż┼í├ş pokles o 29 percent.

Pod─ża ┼ítatist├şk agent├║ry Reuters, koronav├şrus infikoval viac ako mili├│n ─żud├ş na celom svete a infekcia chorobou d├Żchac├şch ciest, ktor├║ sp├┤sobuje COVID-19, zabila 52 000 ─żud├ş.

Neexistuj├║ ┼żiadne spr├ívy z ─î├şny a Ir├ínu, v ktor├Żch s├║ slu┼żby Google blokovan├ę.

Zostatok ochrany osobn├Żch ├║dajov
├Üdaje v preh─żadoch Google poch├ídzaj├║ od pou┼ż├şvate─żov, ktor├ş na svojich zariadeniach povolili Hist├│riu polohy Google. Spolo─Źnos┼ą uviedla, ┼że prijala technick├ę opatrenia, aby zabezpe─Źila, ┼że prostredn├şctvom nov├Żch spr├ív nebude nikto identifikovan├Ż.

ÔÇ×Tieto spr├ívy boli vyvinut├ę tak, aby boli prospe┼ín├ę pri dodr┼żiavan├ş na┼íich pr├şsnych protokolov a z├ísad ochrany osobn├Żch ├║dajov,ÔÇť nap├şsala Dr. Karen Disalvo, riadite─żka zdravotn├şctva Google a Jane Fitzpatrick, senior viceprezidentka spolo─Źnosti Google Geo.

─î├şna, Singapur, Ju┼żn├í K├│rea a ─Ćal┼íie krajiny po┼żiadali obyvate─żstvo, aby pou┼ż├şvalo ─Ćal┼íie aplik├ície a technol├│gie na sledovanie dodr┼żiavania karant├ęny, ale aktivisti v oblasti ochrany s├║kromia tvrdia, ┼że tak├ęto opatrenia by mohli po┼íkodi┼ą osobn├ę slobody.

┼ápecialisti na infek─Źn├ę choroby tvrdia, ┼że anal├Żza skupinov├Żch ciest pod─ża veku, pr├şjmu a ─Ćal┼í├şch demografick├Żch inform├íci├ş m├┤┼że pom├┤c┼ą pri formovan├ş ozn├ímen├ş o verejnej slu┼żbe.

Spolo─Źnos┼ą Google, ktor├í poskytuje demografick├ę inform├ície o pou┼ż├şvan├ş internetu pou┼ż├şvate─żmi, ako aj niektor├ę ├║daje poskytnut├ę pri registr├ícii do slu┼żieb Google, uviedla, ┼że nenahl├ísila demografick├ę inform├ície. Spolo─Źnos┼ą v┼íak uviedla, ┼że je otvoren├í zahrn├║┼ą ─Ćal┼íie inform├ície a krajiny do n├ísledn├Żch spr├ív.

Google uviedol, ┼że konzult├ície s ├║radn├şkmi v USA a Svetovou zdravotn├şckou organiz├íciou pomohli nahl├ísi┼ą zdie─żan├ę ├║daje.

Spolo─Źnos┼ą odmietla komentova┼ą, ─Źi dostala nejak├ę z├íkonn├ę ┼żiadosti o v├Żmenu podrobnej┼í├şch ├║dajov, aby pomohla pri boji proti epid├ęmii.

Facebook, Ktor├í rovnako ako spolo─Źnos┼ą Google m├í miliardy pou┼ż├şvate─żov, zdie─ża ├║daje o str├ínkach s mimovl├ídnymi v├Żskumn├şkmi, ktor├ş vytv├íraj├║ podobn├ę spr├ívy pre org├íny v mnoh├Żch krajin├ích. Gigant soci├ílnych m├ędi├ş v┼íak nepriniesol ┼żiadne v├Żsledky.

┬ę Thomson Reuters 2020