Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Skrytý význam najpoužívanejších emotikonov generácie Z

Emojis: univerzálny jazyk? Nie pre Gen Z

Emoji a priori uľahčujú vyjadrenie našich emócií alebo nápadov, keď posielame textové správy. Takže vložíme plačúce smejúce sa emoji 😂 na vyjadrenie vtipnej anekdoty, palec hore 👍 na prejavenie súhlasu alebo pridáme emoji červeného srdca ❤️ na vyjadrenie našej náklonnosti. Okrem toho sa správa odoslaná bez emoji môže zdať chladná, dokonca v určitých kontextoch nepríjemná!

No v poslednej dobe sa na strane generácie Z (ľudia narodení v rokoch 1997 až 2010) objavuje nový fenomén. V skutočnosti sa zdá, že mladšie generácie používajú tieto symboly kruhovým spôsobom, niekedy s väčším sarkazmom alebo iróniou ako predchádzajúce generácie. Už neprichádza do úvahy používanie emotikonu smejúceho sa plaču 😂 na prvom stupni bez toho, aby ste riskovali, že budete pôsobiť staromódne, alebo že pridáte usmievavý emotikon 🙂, aby ste prejavili sympatie, zatiaľ čo tento je u najmladších vnímaný ako sarkastický .

Fenomén, ktorý možno vysvetliť najmä túžbou po obnove výmen a hľadaní nových identít pre emoji, pričom generácia Y (populácia narodená v rokoch 1984 až 1996) už tieto symboly nadužívala.

V dôsledku toho sa objavujú nové použitia a vytvárajú sa nové kódy. Zatiaľ čo emotikony mali uľahčovať výmenu, teraz pravdepodobne povedú k nesprávnej interpretácii, najmä počas výmeny medzi dvoma rôznymi generáciami!

Skrytý význam najpoužívanejších emotikonov generácie Z

V súčasnosti bolo veľa emotikonov unesených a majú dvojaký význam. Nižšie nájdete zoznam hlavných použitých piktogramov a ich skrytý význam!

Plačúci emoji 😭

Nie, tento symbol nemusí nutne znamenať, že ste smutný. Naopak, najmladší ho vo väčšine prípadov využívajú na vyjadrenie mimoriadne vtipnej situácie. Všimnite si tiež, že emotikony 🤣 sa považujú za staromódne!

Usmiata tvár 🙂

Na prvý pohľad si vieme predstaviť, že táto usmiata tvár vydáva pozitívnu správu. Naopak, tento emoji čoraz častejšie používa Gen Z ironickým spôsobom, aby ukázal, že situácia je absurdná, alebo aby vyjadril pohŕdanie. Ďalší variant na vyjadrenie sarkazmu: tvár hore nohami 🙃.

Emoji lebky 💀

Toto jediné emoji ponúka 3 rôzne významy: smrť, preklad „smrť smiechu“, na vyjadrenie, že situácia je veľmi zábavná, alebo na demonštráciu, že situácia je absurdná.

Iskry✨

Tu sú dva rôzne významy: na jednej strane iskry pomáhajú prejaviť vzrušenie a radosť a na druhej strane tento emoji pomáha dodať nádych ✨sarkazmu✨.

Červená a horúca tvár 🥵

Tento emotikon sa používa v 3 rôzne situácie zo strany najmladších: vyjadrenie vysokých teplôt, ukazovanie, že je človek v rozpakoch alebo v rozpakoch, alebo dokonca s niekým flirtuje.

Prosebná tvár 🥺

Tento emoji môže znamenať, že sme dojatí nejakou situáciou, alebo že niekoho prosíme. Všimnite si, že tento symbol bol v poslednej dobe skutočným úspechom a dostal sa na 3. miesto medzi najpoužívanejšími emotikonmi na Twitter na celom svete v roku 2021.

Emojis: 140-ročná história

Používame ich neustále a vidíme ich všade: v priebehu rokov sa emotikony stali súčasťou nášho každodenného jazyka na webe. Ale v skutočnosti, odkiaľ pochádzajú? História týchto piktogramov sa začala v roku 1881, keď sa zrodili textové emotikony, publikované v čísle amerického časopisu Puck.

O viac ako storočie neskôr, v roku 1997, sa spoločnosť SoftBank zasa pustila do tvorby 90 čiernobielych piktogramov. Napokon vzostup týchto piktogramov začal v roku 1999, keď japonský telefónny operátor NTT DOCOMO vyzval dizajnéra Shigetaka Kurita, aby vytvoril nové emotikony. Cieľ? Uľahčiť výmenu a prenos informácií stručným spôsobom. Tieto emotikony, ktoré sa často považujú za prvé skutočné emotikony, sa stali tak populárnymi, že ich získalo Múzeum moderného umenia (MoMA)!

moma-emojisThe Original Emoji, od Kurita. © MoMA

Od roku 2010 sa emotikony stanú nevyhnutnými v našich spôsoboch komunikácie s ich integráciou do štandardného jazyka Unicode, ale najmä s pridaním klávesnice Unicode emoji na zariadeniach. Applez roku 2011.

evolúcie-emojisEmojis podľa SoftBank, DOCOMO a Apple. © Emojipedia

Odvtedy sa emotikony stali neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Neustále ich používame v našich správach, na sociálnych sieťach, ale aj v profesionálnom kontexte. Značky pridávajú piktogramy na humanizáciu svojich správ a už nie je nezvyčajné vidieť emotikony pri výmene e-mailov medzi zamestnancami.

Nakoniec je možné za každým emoji nájsť jeden (alebo viacero) skrytých významov. Navyše sa časom vyvíja a niekedy sa mení v závislosti od osoby, s ktorou hovoríte, alebo sociálnej platformy, ktorú používate. Ak má obrázok hodnotu tisíc slov, emotikon má hodnotu tisíc významov 🙃!