Skryt├ę tajomstv├í a tipy na zlep┼íenie hodnotenia aplik├íci├ş v slu┼żbe Google Play

Odpove─Ć na mili├│nov├║ ot├ízku

Pr├íve ste z tejto fantastickej my┼ílienky urobili aplik├íciu pre Android, ─Źo ─Ćalej ?. Aj ke─Ć ste do p├şsania k├│du investovali ve─ża ─Źasu alebo ├║silia, ste ├║spe┼ín├ş iba vtedy, ak s┼ąahujete s├║bory – ve─ża z nich !. Mus├şte sa viac zamera┼ą na umiestnenie aplik├ície v hornej ─Źasti Obchodu Play. A neexistuje ┼żiadny ─żahk├Ż sp├┤sob, ako to dosiahnu┼ą, pokia─ż nem├íte rozpo─Źet na uzatvorenie zmluvy s full-service spolo─Źnos┼ąou pre optimaliz├íciu pre vyh─żad├íva─Źe. V├Ą─Ź┼íina ─żud├ş si mysl├ş, ┼że skuto─Źne potrebujete preda┼ą svoje dve obli─Źky, aby ste si pre svoju pekn├║ aplik├íciu pre Android zaistili najvy┼í┼íie umiestnenie v slu┼żbe Google Play. No nemus├ş to tak by┼ą! Vzh─żadom na jasn├Ż fakt, ┼że ├║spech va┼íej aplik├ície pre Android je mo┼żn├ę mera┼ą po─Źtom stiahnut├ş a po─Źtom ─żud├ş, ktor├ş s├║ spokojn├ş s pou┼ż├şvan├şm, je tu v┼íetko, ─Źo potrebujete vedie┼ą na zlep┼íenie hodnotenia aplik├íci├ş v slu┼żbe Google Play.

Ako Google hodnot├ş aplik├ície?

Predt├Żm, ako za─Źnete dokonca vykon├íva┼ą v┼íetky tieto ┼íialen├ę veci, aby ste si zaistili najvy┼í┼íiu poz├şciu, je d├┤le┼żit├ę pochopi┼ą, ako trh hodnot├ş aplik├ície pre Android. A aj ke─Ć je presn├Ż algoritmus, ktor├Ż spolo─Źnos┼ą Google pou┼ż├şva na riadenie hodnotenia v obchode Play, ve─żmi bezpe─Źn├Żm tajomstvom, dlhoro─Źn├ę sk├║senosti a bystr├ę pozorovanie n├ím umo┼żnili zachyti┼ą najd├┤le┼żitej┼íie faktory, ktor├ę sa vyskytuj├║ pri ur─Źovan├ş poz├şcie aplik├ície v rebr├ş─Źku rebr├şk.

i) Trvanie spustenia

Nov├ę aplik├ície pre Android s├║ hodnoten├ę ove─ża jednoduch┼íie ako star├ę aplik├ície. Pre─Źo? Pou┼ż├şvatelia si chc├║ vysk├║┼ía┼ą aplik├ície, ktor├ę na svojich zariadeniach e┼íte nemaj├║ – nov├ę. Trhovisko v├ím tak pon├║ka mal├║ pr├şle┼żitos┼ą, po─Źas ktorej m├┤┼żete svoju aplik├íciu pre Android ─żahko ohodnoti┼ą, inak je ve─żmi ┼ąa┼żk├ę zaradi┼ą aplik├íciu, ktor├í je na trhu viac ako mesiac.

ii) K─ż├║─Źov├ę slov├í

K─ż├║─Źov├ę slov├í s├║ samozrejme d├┤le┼żit├ę pri ur─Źovan├ş toho, o ─Źom je va┼ía aplik├ícia pre Android, a preto jej pom├íhaj├║ zaradi┼ą sa medzi ten spr├ívny dav.

iii) R├Żchlos┼ą s┼ąahovania

Denne sa zhroma┼ż─Ćuje po─Źet in┼ítal├íci├ş aplik├ície, ktor├ę va┼ía aplik├ícia z├şska. Obvykle za predpokladu, ┼że pou┼ż├şvate─ż u┼ż na┼íiel cestu na va┼íu str├ínku aplik├ície, pom├┤┼że p├┤sobiv├í marketingov├í k├│pia vybaven├í spr├ívnymi k─ż├║─Źov├Żmi slovami a ├║primn├Żm pr├şs─żubom toho, ─Źo by pou┼ż├şvatelia mali o─Źak├íva┼ą, zv├Ż┼íi┼ą po─Źet kliknut├ş a s┼ąahovania (dlh├í veta) . Je ┼ąa┼żk├ę ich sledova┼ą. M├┤┼żeme ich uvies┼ą v odr├í┼żkach?).

iv) Miera retencie

Aj ke─Ć neexistuje ┼żiadny sp├┤sob, ako sa dosta┼ą do vzorca, ktor├Ż spolo─Źnos┼ą Google pou┼ż├şva na v├Żpo─Źet miery udr┼żania, v z├ísade ide o po─Źet pou┼ż├şvate─żov, ktor├ş si stiahnu a udr┼żia va┼íu aplik├íciu pre Android, oproti t├Żm, ktor├ş ju do mesiaca odstr├ínia. Ist├Żm sp├┤sobom, ako zaisti┼ą, aby miera udr┼żania bola vysok├í, je uisti┼ą sa, ┼że v├í┼í popis nie je nadmerne zobrazovan├Ż (mal by jednoducho najlep┼í├şm mo┼żn├Żm sp├┤sobom uvies┼ą, ─Źo by mali pou┼ż├şvatelia od va┼íej aplik├ície pre Android o─Źak├íva┼ą).

v) Recenzie

Aj ke─Ć je vplyv sk├│re recenzi├ş na rebr├ş─Źek aplik├íci├ş pre Android ─Źasto prehnan├Ż, st├íle sa po─Ź├ştaj├║. Pre svoju aplik├íciu pre Android budete chcie┼ą z├şska┼ą ve─żmi pozit├şvne sk├│re recenzi├ş. To samozrejme znamen├í, ┼że sa pou┼ż├şvate─żom p├í─Źi va┼ía aplik├ícia pre Android, ─Źo zase zv├Ż┼íi mieru udr┼żania.

Strat├ęgie na zlep┼íenie hodnotenia aplik├íci├ş na serveri Google Play Store

Poradie aplik├íci├ş pre Android

Tip 1: K─ż├║─Źov├ę slov├í a optimaliz├ícia konverzi├ş

i) K─ż├║─Źov├ę slov├í

K─ż├║─Źov├ę slov├í s├║ k─ż├║─Źom k tomu, aby sa va┼ía aplik├ícia pre Android umiestnila pred spr├ívnym publikom. Pomocou n├ístroja na vyh─żad├ívanie k─ż├║─Źov├Żch slov (Google AdWords) zist├şte, ─Źo ─żudia h─żadaj├║ v s├║vislosti s va┼íou aplik├íciou. Do n├ízvu zahr┼łte hlavn├ę k─ż├║─Źov├ę slovo a najmenej ┼ítyrikr├ít do popisu aplik├ície pre Android. Do popisu aplik├ície ur─Źite zadajte ─Ćal┼íie relevantn├ę k─ż├║─Źov├ę slov├í. Spolo─Źnos┼ą Google tie┼ż neodpor├║─Źa pou┼ż├şva┼ą alternat├şvne n├ízvy aplik├íci├ş pre Android (n├ízvy aplik├íci├ş, ktor├ę s├║ variantmi in├Żch ob─ż├║ben├Żch aplik├íci├ş). S n├ízvom aplik├ície pre Android bu─Ćte kreat├şvni a podrobn├ş. K├Żm si pou┼ż├şvate─ż prezrie popis, n├ízov by mu mal poveda┼ą, o ─Źom t├íto aplik├ícia pre Android bude, aby sa pou┼ż├şvatelia zamilovali na prv├Ż poh─żad.

ii) Optimaliz├ícia konverzi├ş

Samotn├ę pou┼żitie spr├ívnych k─ż├║─Źov├Żch slov nesta─Ź├ş na to, aby ste z├şskali objem s┼ąahovania. Ak si va┼íu aplik├íciu stiahne a nain┼ítaluje iba mal├ę percento pou┼ż├şvate─żov, ktor├ş ju nav┼ít├şvia, m├íte probl├ęm s konverziou. Tu je n├ívod, ako m├┤┼żete zv├Ż┼íi┼ą konverzn├Ż pomer aplik├ície, a t├Żm zlep┼íi┼ą hodnotenie aplik├íci├ş v slu┼żbe Google Play:

Grafika – grafika je rozhoduj├║ca pre povzbudenie pou┼ż├şvate─żov, aby si stiahli va┼íu aplik├íciu pre Android. Pou┼żite spr├ívne obr├ízky (presved─Źiv├ę) a uk├í┼żkov├ę vide├í na to, aby ste v pou┼ż├şvate─żoch vzbudili zvedavos┼ą, aby si mohli stiahnu┼ą aplik├íciu pre Android. M├┤┼żete tie┼ż chcie┼ą ma┼ą a YouTube video propaguj├║ce va┼íu aplik├íciu.
Nech je popis aplik├ície ─Źo najlep┼í├ş – Ako? Pou┼ż├şvajte jednoduch├Ż a ─żahko zrozumite─żn├Ż jazyk. Popis va┼íej aplik├ície by mal prinajmen┼íom a okrem spr├ívnych k─ż├║─Źov├Żch slov prin├║ti┼ą pou┼ż├şvate─żov, aby si stiahli.

Tip 2: Zv├Ż┼íenie po─Źtu stiahnut├ş

Ak ste spr├ívne pochopili ─Źas┼ą k─ż├║─Źov├Żch slov a konverzi├ş, ste u┼ż dva kroky spr├ívnym smerom, pokia─ż ide o zv├Ż┼íenie miery kliknutia na stiahnutie. T├şm z Marketplace pou┼ż├şva ├║daje o s┼ąahovan├ş vo svojom hodnotiacom algoritme a je d├┤le┼żit├ę zaisti┼ą, aby ste urobili v┼íetko pre to, aby ste z├şskali ─Źo najv├Ą─Ź┼í├ş po─Źet stiahnut├ş aplik├íci├ş pre Android. Rozsiahla fragment├ícia syst├ęmu Android m├┤┼że ma┼ą v skuto─Źnosti pozit├şvne d├┤sledky na r├Żchlos┼ą s┼ąahovania aplik├íci├ş pre Android.

Ako?

a) Hardv├ęrov├ę ÔÇőÔÇővyhl├ísenia vo va┼íej aplik├ícii pre Android by mali by┼ą vo va┼íom manifeste uroben├ę volite─żne pomocou syst├ęmu Android. Nevynechajte ani zariadenia, ktor├ę t├║to funkciu nepodporuj├║.

b) Nem├í ve─żk├Ż zmysel ma┼ą r├┤zne form├íty aplik├ície pre Android pre r├┤zne verzie syst├ęmu Android. V┼íetky zariadenia s Androidom (bez oh─żadu na to, ak├║ verziu syst├ęmu Android pou┼ż├şvaj├║) by mali by┼ą obsluhovan├ę z rovnak├ęho s├║boru APK.

c) Rovnak├í z├íklad┼ła k├│dov by mala roz┼í├şri┼ą podporu pre mnoho verzi├ş syst├ęmu Android.

Tip 3: Vylep┼íite recenzie pou┼ż├şvate─żov

Preto┼że pri ur─Źovan├ş toho, kde presne by sa mala va┼ía aplik├ícia pre Android nach├ídza┼ą, figuruje celkov├Ż po─Źet recenzi├ş pou┼ż├şvate─żov, mus├şte urobi┼ą maximum, aby sa po─Źet recenzi├ş aplik├íci├ş pre Android zv├Ż┼íil. Pou┼ż├şvatelia si ─Źasto stiahnu aplik├íciu pre Android, ktor├í m├í viac recenzi├ş (obzvl├í┼í┼ą pozit├şvnych). Z├şskavanie ─Ćal┼í├şch recenzi├ş tak nielen zvy┼íuje va┼íe hodnotenie, ale tie┼ż zvy┼íuje mieru kliknutia a s┼ąahovania. Existuje nieko─żko n├ístrojov, pomocou ktor├Żch m├┤┼żete stava┼ą na recenzi├ích aplik├íci├ş pre Android. Dve naju┼żito─Źnej┼íie aplik├ície s├║ uveden├ę ni┼ż┼íie:

    AppBoy – mobiln├í aplik├ícia Customer Relationship Management pon├║ka integrovan├║ platformu podpory a poskytuje spr├ívne inform├ície o pou┼żit├ş a diagnostike, ktor├ę v├ím pom├┤┼żu str├ívi┼ą sp├Ątn├║ v├Ązbu od pou┼ż├şvate─żov. T├íto aplik├ícia v z├ísade segmentuje pou┼ż├şvate─żov pod─ża ich pou┼żitia a profilu, tak┼że sa na nich m├┤┼żete obr├íti┼ą prostredn├şctvom e-mailu alebo komunika─Źn├Żch kan├ílov v aplik├ícii.
    AppTentive– n├ístroj SDK, ktor├Ż v├ím umo┼ż┼łuje op├Żta┼ą sa pou┼ż├şvate─żov, ─Źi s├║ s aplik├íciou spokojn├ş. Tak z├şskate pre svoju aplik├íciu nielen viac pou┼ż├şvate─żov, ale z├şskate aj jedine─Źn├║ ┼íancu vylep┼íi┼ą svoju aplik├íciu a dosiahnu┼ą tak lep┼í├ş v├Żkon.

Tip 4: Vytvorte si hodnotenie PageRank

Pagerank je pre Google st├íle d├┤le┼żit├Ż a je e┼íte jedna vec, ktor├║ mus├şte vzia┼ą do ├║vahy, aby ste zlep┼íili hodnotenie aplik├íci├ş v slu┼żbe Google Play. V z├ísade v┼íetko, ─Źo potrebujete na zv├Ż┼íenie hodnotenia PageRank, je efekt├şvne a konzistentn├ę SEO zameran├ę na zv├Ż┼íenie po─Źtu a kvality prich├ídzaj├║cich odkazov na str├ínku va┼íej aplik├ície pre Android. Tu je nieko─żko vec├ş, ktor├ę by ste mohli chcie┼ą urobi┼ą:

Odo┼ílite svoju aplik├íciu pre Android na ve─żmi autoritat├şvne str├ínky s recenziami aplik├íci├ş Blog host├ş (alebo po┼żiadajte bloggerov, aby blogovali o va┼íej aplik├ícii pre Android) Odkaz na str├ínku va┼íej aplik├ície z v├í┼ího webu alebo blogov

Tip 5: Kvalita aplikácie

Trh bude posudzova┼ą kvalitu akejko─żvek aplik├ície pre Android na z├íklade frekvencie interakcie pou┼ż├şvate─żov a po─Źtu odin┼ítalovan├ş, ktor├ę va┼ía aplik├ícia z├şskava. Tu je nieko─żko vec├ş, ktor├ę m├┤┼żete urobi┼ą pre neust├íle zvy┼íovanie kvality aplik├íci├ş pre Android a udr┼żanie vysokej miery udr┼żania:

Postarajte sa o chyby, hne─Ć ako si uvedom├şte ich existenciu. Zariadenie na hl├ísenie ch├Żb Google by v├ím malo poskytn├║┼ą dobr├Ż sp├┤sob, ako zbiera┼ą zlyhania aplik├íci├ş a spr├ívy o chyb├ích. Neust├íle zlep┼íujte svoje pou┼ż├şvate─żsk├ę rozhranie – u─Źte sa od nespokojn├Żch pou┼ż├şvate─żov a vykon├ívajte zmeny na zv├Ż┼íenie odozvy pou┼ż├şvate─żsk├ęho rozhrania aplik├ície.

Vo v┼íeobecnosti je mo┼żn├ę kvalitu va┼íej aplik├ície pre Android zlep┼íi┼ą, pokia─ż budete neust├íle po─Ź├║va┼ą a u─Źi┼ą sa od pou┼ż├şvate─żov.

Tip 6: ├Üdr┼żba analytiky pre va┼íu aplik├íciu

├Üdr┼żba analytick├Żch ├║dajov pre va┼íu aplik├íciu pre Android je najlep┼í├ş sp├┤sob, ako ma┼ą otvoren├ę o─Źi nad t├Żm, ─Źo pou┼ż├şvatelia s va┼íou aplik├íciou robia. Hypertextov├Ż odkaz na Google Universal Analytics? je dobr├Żm miestom na za─Źiatok monitorovania v├Żkonu va┼íej aplik├ície pre Android. M├┤┼żete tie┼ż vysk├║┼ía┼ą Flurry Analytics. Pochopen├şm toho, ako pou┼ż├şvatelia pou┼ż├şvaj├║ va┼íu aplik├íciu pre Android, m├┤┼żete vykona┼ą vylep┼íenia dizajnu, opravi┼ą chyby a z├şska┼ą tak viac pozit├şvnych recenzi├ş a vy┼í┼íiu mieru udr┼żania – ─Źo zase zv├Ż┼íi va┼íe hodnotenie v slu┼żbe Google Play.

Z├ívere─Źn├Ż tip:

Prv├í a najd├┤le┼żitej┼íia vec, ktor├║ by ste mali s aplik├íciou pre Android urobi┼ą, je zaisti┼ą jej vysok├║ kvalitu e┼íte predt├Żm, ako sa dostane na trh. K├Żm si prv├Ż pou┼ż├şvate─ż aplik├íciu stiahne, mali by si ju ponecha┼ą a ohodnoti┼ą 5 hviezdy, zapojte sa a e┼íte viac to odporu─Źte svojim priate─żom na platforme. Mechanizmus sp├Ątnej v├Ązby je sp├┤sob, ak├Żm si u┼ż├şvatelia navz├íjom radia, po┼żi─Źiavaj├║ si od popul├írneho marketingov├ęho truizmu.

Ni─Ź nepresved─Ź├ş perspekt├şvu viac ako odpor├║─Źanie d├┤veryhodn├ęho priate─ża

Ke─Ć je va┼ía aplik├ícia pre Android publikovan├í a pripraven├í na s┼ąahovanie, opravte chyby a ria─Ćte sa v┼íetk├Żmi ostatn├Żmi tipmi a strat├ęgiami uveden├Żmi v tomto pr├şspevku. Nemus├ş to by┼ą nevyhnutne jednoduch├ę; pokra─Źujte vo v┼íetkom spr├ívne a nakoniec sa m├┤┼żete umiestni┼ą na ├║plnom vrchu. V z├ísade plat├ş, ┼że ke─Ć sa dostanete do top 10 poz├şcie, takmer v┼żdy v├ím to za jeden de┼ł prinesie viac ako 20 000 stiahnut├ş – a to je cie─ż, na ktor├Ż by ste sa mali zamera┼ą. Ak m├íte nejak├ę ┼ípeci├ílne tipy alebo pr├şstupy, ktor├ę pomohli zlep┼íi┼ą hodnotenie aplik├íci├ş v slu┼żbe Google Play, nev├íhajte prispie┼ą a podeli┼ą sa so zvy┼íkom komunity v sekcii koment├írov ni┼ż┼íie.