Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

SEO: Najdôležitejšie aktualizácie Google od roku 2011

Najmenší otras v SERP spoločnosti Google (stránky s výsledkami vyhľadávania) môže spôsobiť otrasy sveta SEO. Môže to byť signál nasadenia novej aktualizácie od Google. Pre vyhľadávač je cieľom odpovedať na dopyty používateľov so stále presnejšími výsledkami. Ale pre SEO manažéra to môže potenciálne spochybniť prácu na niekoľko mesiacov alebo dokonca rokov.

Slávny vyhľadávací nástroj sa skladá z niekoľkých algoritmov s tak očarujúcimi menami ako Penguin, Panda alebo Colibri. Ale malá aktualizácia jedného z týchto vzorcov môže mať veľký vplyv na SERP a v konečnom dôsledku na návštevnosť webovej stránky.

Berieme do úvahy hlavné aktualizácie algoritmu.

1.Google Panda – február 2011

Algoritmus Google Panda je vyhľadávací filter, ktorý sa zameriava na obsah stránok. Cieľom spoločnosti Google je vyzdvihnúť jedinečný a kvalitný obsah vo svojich výsledkoch.

Konkrétnejšie, Google Panda vylučuje:

Duplikovať obsah interne (stránka, ktorá opakuje presný obsah inej stránky v rámci toho istého názvu domény) alebo externe (stránka webovej lokality, ktorá opakuje presný obsah inej stránky inej webovej lokality) Otáčanie obsahu: metóda automatického generovania obsahu pomocou prevzatím textu a nahradením určitých slov synonymami. Spam v komentároch: identické texty publikované automaticky s cieľom generovať odkazy na inú stránku.

Aby sa vyhli penalizácii zo strany Google Panda, webové stránky musia ponúkať jedinečný a užitočný obsah, teda obsah, ktorý odpovedá na otázku používateľa. Od januára 2016 už nie sú v službe Google Panda k dispozícii žiadne aktualizácie. Algoritmus bol skutočne integrovaný do samotného jadra hlavného algoritmu Google. Tieto hodnotiace kritériá sú teda samotným základom fungovania vyhľadávača.

2. Google Penguin – apríl 2012

Toto je ďalší algoritmus filtrovania vyhľadávania Google, ale tentoraz útočí na sieťové prepojenie. Podobne ako Google Panda sa stal pre motor taký dôležitý, že bol v septembri 2016 integrovaný do srdca algoritmu, čím sa stal základným kritériom prirodzeného odkazovania.

Google Penguin má za cieľ penalizovať nekvalitné spätné odkazy, najmä útokmi:

K spamdexingu: pre Google ide jednoznačne o podvod v indexe motora. Je to vtedy, keď je sieťové prepojenie stránky vybudované umelo, najčastejšie pomocou odkazových fariem alebo adresárov. Externý odkaz vzniká nákupom odkazov. Veľmi často pochádzajú z URL, ktoré nesúvisia s témou, alebo z nekvalitných stránok z pohľadu SEO. Prílišná optimalizácia kotviacich prvkov odkazov: keď je kotva interných alebo externých odkazov smerujúcich na rovnakú stránku rovnaká.

Pre Google je cieľom vytvoriť čo najčistejšiu a najprirodzenejšiu sieť prepájania medzi stránkami, najmä vyhnúť sa kupovaniu odkazov.

3. Doména presnej zhody (EMD) – september 2012

Tento algoritmus bol nasadený, aby zaplnil medzeru v systéme: zabrániť tomu, aby sa stránky nízkej kvality zobrazovali na 1. pozícii v SERP len preto, že ich názov domény sa zhoduje s dopytom.

4. Kolibrík (Colibri) – september 2013

Tento algoritmus spôsobil revolúciu v spôsobe vyhľadávania v Google. Vyhľadávač je od svojho nasadenia schopný porozumieť tomu, čo SEO experti nazývajú konverzačný výskum, teda vetu ako celok alebo dokonca otázku, a už nie postupnosť kľúčových slov.

5. Rankbrain – začiatok roka 2015

Rankbrain je súčasťou Hummingbird. Google uviedol, že do svojho algoritmu zabudoval zručnosti strojového učenia, aby mohol pochopiť potrebu dopytu, čo odborníci nazývajú zámer vyhľadávania. Napríklad pochopí, že na otázku „tréner francúzskeho tímu“ je relevantné navrhnúť odpovede týkajúce sa „Didier Deschamps“, aj keď meno nie je formulované vo vyhľadávaní. Vychádza teda z celého fenoménu dlhého chvosta.

Spoločnosť Google odvtedy oznámila, že RankBrain bude 3. prirodzeným referenčným kritériom pre stránku (po obsahu a sieťovom prepojení).

6. Mobile Friendly – ​​apríl 2015

Tento algoritmus tak rozrušil web SEO na celom svete, že ho nazvali Mobilegeddon! Ide o to, aby sme postupne uprednostňovali webové stránky, ktoré majú rozhranie prispôsobené navigácii v mobile. Mobile Friendly je predchodcom Mobile First Index, nového indexovania webových stránok, ktorý je založený na ich mobilnej verzii a nie na verzii pre počítače.

7. Holub – jún 2015

Google Pigeon je algoritmus, ktorý má posilniť miestne vyhľadávanie. V závislosti od typu dopytu tak užívateľovi internetu ponúka odpovede blízke jeho pozícii a v konkrétnych obchodoch.

8. Hlavná aktualizácia „Medic“ – 2018

Rok 2018 bol pre SEO hektickým rokom. Google spustil mnoho veľmi dôležitých aktualizácií. Kým engine nič neoznámil, čo je zvykom, SEO experti po celom svete zaznamenali zmeny, ktoré ovplyvnili indexovanie stránok YMYL (You Money Your Life), teda tých, ktoré sa zaoberajú hlavne zdravím, ale aj financiami a e- obchodu. Vzhľadom na citlivosť týchto tém chce Google, aby kvalita ponúkaného obsahu bola bezchybná. Tieto kritériá sa potom zovšeobecnili na všetky stránky (čo potvrdil aj Google).

Aktualizácie algoritmov tohto typu sa nazývajú základné aktualizácie, pretože súvisia so základným algoritmom spoločnosti Google a nie so žiadnou konkrétnou metódou indexovania alebo kritériami SEO.

9. Základná aktualizácia – 2019

Google spustil veľkú novú aktualizáciu. Tentoraz vyhľadávací nástroj zavádza nové technické kritériá kvality na stránky, na ktoré sa má dobre odkazovať:

Dôležitosť rýchlosti načítania stránky, ktorá musí byť čo najnižšia Prejdite na HTTPS, aby ste zabezpečili dáta prechádzajúce cez stránku (platba, osobné údaje a pod.) Význam UX s plne responzívnym dizajnom

10. Aktualizácia diverzity stránok – 2019

Táto aktualizácia, ktorá bola spustená takmer súčasne s predchádzajúcou aktualizáciou, chce ponúknuť väčšiu rozmanitosť v SERP. Google už v skutočnosti nechce otvárať niekoľko stránok z tej istej lokality, ale ponúkať niekoľko názvov domén ako odpoveď na požiadavku.

11. BERT – 2019

Google BERT bol ohlásený ako najdôležitejšia aktualizácia v roku 5 rokov a je v súlade s Rankbrainom.

Odkiaľ pochádza toto malé meno? Toto je pre “Obojsmerné reprezentácie kódovača od Transformers”. Ide o nasadenie určitej formy umelej inteligencie v algoritme, aby sme vždy lepšie pochopili požiadavky používateľov internetu. Google chce preto vylepšiť konverzačné vyhľadávanie, ale predovšetkým aj hlasové vyhľadávanie v kontexte ústnych požiadaviek na pripojených reproduktorov. Nástroj tak bude analyzovať vetu ako celok a už nie ako postupnosť kľúčových slov. Do svojej analýzy začlení aj spojovacie slová.

12. Základná aktualizácia – 2020

V roku 2020 nie menej ako 3 Základné aktualizácie, ktoré zaviedla spoločnosť Google. Vyhľadávač sa zameral na 4 prvky, ktoré musia mať pre web SEO prvoradý význam: kvalitný obsah, výkonné stránky, premyslená stromová štruktúra a plynulý používateľský zážitok.

13. Základná aktualizácia – 2021

V roku 2021 budú SERP opäť panikáriť: Google už spustil Core Update a počas leta oznámil druhú. Nástroj špecifikuje, že cieľom je „vždy sa zamerať na kvalitu obsahu“ a že vplyvy možno pocítiť v kanáli Objaviť, ktorý je dostupný v mobilných verziách prehliadača Google Chrome.

14. Skúsenosti so stránkou Google – 2021

Dátum nasadenia tejto novej aktualizácie Google niekoľkokrát odložil. V júni je to konečne online. Cieľ vyhľadávacieho nástroja je vždy rovnaký: zabezpečiť, aby stránky ponúkané používateľom internetu boli vždy relevantnejšie a efektívnejšie. Do úvahy sa však berie aj používateľská skúsenosť.

Pri indexovaní stránok sa Google Page Experience spolieha na mnohé kritériá, ako je kompatibilita s mobilmi, bezpečné prehliadanie alebo absencia rušivých intersticiálnych reklám. ale 3 prevládajú kritériá. Dostali názov „Core Web Vitals“:

LCP : Farba s najväčším obsahom. Tento indikátor sa týka času načítania webovej stránky. Hlavné prvky sa musia objaviť za menej ako 2,5 sekúnd podľa Google.
FID : Oneskorenie prvého vstupu. Je to čas medzi kliknutím používateľa na zobrazenie stránky a reakciou prehliadača. Pre Google by FID nemalo byť väčšie ako 100 milisekúnd.
CLS : Kumulatívna zmena rozloženia. Meria vizuálnu stabilitu stránky počas načítania.

SEO: Ako sa pripraviť na aktualizáciu skúseností so stránkou Google