Mobiln├ę Spr├ívy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Saudsk├í Ar├íbia, ktor├í sa podie─ża na hackovan├ş Amazon Telef├│n CEO Jeffa Bezosa, spr├íva OSN s tipom

Dvaja ├║radn├şci OSN v stredu ozn├ímia, ┼że existuje dostatok d├┤kazov o tom, ┼że Saudsk├í Ar├íbia bola hacknut├í Amazon Telef├│n zakladate─ża Jeffa Bezosa, ako aj kr├í─żovstvo a Spojen├ę ┼ít├íty by mali vy┼íetri┼ą, uviedla osoba, ktor├í je s touto z├íle┼żitos┼ąou obozn├ímen├í.

├Üradn├şci OSN pl├ínuj├║ verejn├ę vyhl├ísenie, v ktorom tvrdia, ┼że pova┼żuj├║ za d├┤veryhodn├║ forenzn├║ spr├ívu zadan├║ bezpe─Źnostn├Żm t├şmom Bezosu, ktor├í dospela k z├íveru, ┼że jeho telef├│n bol pravdepodobne napadnut├Ż nakazen├Żm videom zaslan├Żm z ├║─Źtu WhatsApp patriaceho saudsk├ęmu korunova─Źn├ęmu princovi Mohammedovi bin Salmanovi.

Spr├íva spolo─Źnosti FTI Consulting dospela k z├íveru, ┼że obrovsk├ę mno┼żstvo ├║dajov za─Źalo op├║┼í┼ąa┼ą Bezosov telef├│n asi mesiac po zdie─żan├ş videa v polovici roku 2018, uviedla osoba. Pod─ża citlivosti subjektu sa v┼íak ned├í identifikova┼ą.

Extern├ş odborn├şci, s ktor├Żmi konzultovala OSN, sa zhodli na tom, ┼że hoci pr├şpad nebol nepriepustn├Ż, d├┤kazy boli dostato─Źne siln├ę na to, aby bolo mo┼żn├ę d├┤kladnej┼íie vy┼íetri┼ą.

Cie─żom spr├ívy je zhor┼íi┼ą vz┼ąahy medzi najbohat┼í├şm ─Źlovekom na svete a kr├í─żovstvom, ktor├ę sa kyslo po zavra┼żden├ş saudskoarabsk├ęho novin├íra Jamala Khashoggiho v roku 2018, ktor├Ż bol tie┼ż publicistom pre Washingtonsk├║ po┼ítu vo vlastn├şctve Bezosu.

Str├í┼żca prv├Żkr├ít nahl├ísil ├║dajn├ę zapojenie korunn├ęho princa. Uv├ídza sa, ┼że ┼íifrovan├í spr├íva z ─Ź├şsla, ktor├ę pou┼ż├şva korunn├Ż princ, obsahuje ┼íkodliv├Ż s├║bor, ktor├Ż prenikol do telef├│nu, ktor├Ż pou┼żil Bezos, a extrahoval ve─żk├ę mno┼żstvo ├║dajov.

Ve─żvyslanectvo USA v Saudskej Ar├íbii t├║to spr├ívu zamietlo.

ÔÇ×Posledn├ę spr├ívy z m├ędi├ş, ktor├ę nazna─Źuj├║, ┼że kr├í─żovstvo stoj├ş za hackovan├şm telef├│nu p├ína Jeffa Bezosa, s├║ absurdn├ę. Vyz├Żvame na vy┼íetrenie t├Żchto tvrden├ş, aby sme mohli ma┼ą v┼íetky fakty,ÔÇť uviedla v spr├íve uverejnenej na Twitter,

Vyhl├ísenie OSN pr├şde od Agnes Callemardovej, osobitnej spravodajkyne pre mimos├║dne zab├şjanie, a Davida Kayeho, osobitn├ęho spravodajcu pre slobodu prejavu.

Buduj├║ smerom k ├║plnej┼íej spr├íve, ktor├║ pod─ża OSN o─Źak├ívaj├║ v j├║ni. Povedali Twitter pr├şspevky, ktor├ę v stredu zverejnia vyhl├ísenie t├Żkaj├║ce sa spr├ívy Guardian.

Amazon odmietol komentova┼ą.

Vz┼ąah medzi Amazon v├Żkonn├Ż riadite─ż a saudsk├í vl├ída kysleli od za─Źiatku minul├ęho roka potom, ─Źo sa zmienil o ne┼í┼ąast├ş Saudskej Ar├íbie, ktor├ę Washingtonsk├í po┼íta venovala vra┼żde Khashoggiho.

Ved├║ci bezpe─Źnosti Bezosu v tom ─Źase povedal, ┼że Saudsk├Ż ─żud m├í pr├şstup k svojmu telef├│nu a z├şskal od neho s├║kromn├ę ÔÇőÔÇőinform├ície t├Żkaj├║ce sa textov├Żch spr├ív medzi n├şm a b├Żvalou telev├şznou kotvou.

Saudsko povedal, ┼że nem├í ni─Ź spolo─Źn├ę s pod├ívan├şm spr├ív.

┬ę Thomson Reuters 2020