Sankcie USA, výrobca Pegasus NSO Group a 3 Ostatné na predaj spywaru

Americké ministerstvo obchodu v stredu pridalo štyri spoločnosti vrátane špionážnych spoločností so sídlom v Izraeli NSO Group a Candiru, na zoznam subjektov zapojených do „škodlivých kybernetických aktivít“.

Agentúra uviedla, že tieto dve spoločnosti boli pridané do zoznamu na základe dôkazov, že „tieto subjekty vyvinuli a dodali spyware zahraničným vládam, ktoré tieto nástroje použili na zlomyseľné zameranie sa na vládnych úradníkov, novinárov, podnikateľov, aktivistov, akademikov a pracovníkov veľvyslanectiev“.

“Tieto nástroje tiež umožnili zahraničným vládam vykonávať nadnárodnú represiu, čo je prax autoritárskych vlád, ktoré sa zameriavajú na disidentov, novinárov a aktivistov mimo ich suverénnych hraníc, aby umlčali nesúhlas,” uviedlo ministerstvo obchodu.

Medzi ďalšie dve firmy na zozname patria firmy so sídlom v Singapure Poradenská činnosť v rámci iniciatívy počítačovej bezpečnosti PTE. LTD. a Ruska Pozitívne technológie, z ktorých druhá už bola sankcionovaná americkým ministerstvom financií za údajné poskytovanie podpory ruským spravodajským službám pri uskutočňovaní kybernetických útokov proti americkým spoločnostiam.

Obe spoločnosti boli pridané kvôli ich obchodovaniu so zbraňovým softvérom a exploitmi, ktoré potom používali štátom sponzorované hackerské jednotky na získanie neoprávneného prístupu do podnikových sietí po celom svete.

Zoznam entít, ako už názov napovedá, sa týka zoznamu subjektov, o ktorých sa zistilo, že sa zapájajú do aktivít, ktoré sú v rozpore s národnou bezpečnosťou alebo záujmami zahraničnej politiky USA, čo si vyžaduje, aby podliehali dodatočným obchodným obmedzeniam, ktoré nariaďujú iným organizáciám USA. získať osobitnú licenciu od vlády na podnikanie so štyrmi spoločnosťami.

Vývoj nasleduje po dvojitých odhaleniach v júli 2021, ktoré odhalili NSO Group a Candiru ako za zneužívaním zero-day zraniteľností v Apple Webový prehliadač iOS a Google Chrome na odpočúvanie a sledovanie pohybu jednotlivcov, o ktorých ich zákazníci zaujímajú. NSO Group je vývojárom neslávne známeho spywaru Pegasus, ktorý dokáže zbierať kontakty, históriu hovorov, textové správy, fotografie a heslá uložené v telefóne bez zanechania stopy.

Toto označenie prichádza aj uprostred výziev na moratórium na predaj, používanie a prenos digitálnych rušivých technológií, kým sa nezavedú prísne predpisy a kým sa v súkromných sledovacích spoločnostiach nepresadí právny rámec vyžadujúci povinnú starostlivosť o ľudské práva.

“Spojené štáty sa zaviazali agresívne využívať kontroly vývozu, aby viedli k zodpovednosti spoločnosti, ktoré vyvíjajú, obchodujú alebo používajú technológie na vykonávanie škodlivých aktivít, ktoré ohrozujú kybernetickú bezpečnosť členov občianskej spoločnosti, disidentov, vládnych úradníkov a organizácií u nás aj v zahraničí,” USA Uviedla to vo vyhlásení ministerka obchodu Gina M. Raimondo.