Samsung a MediaTek chcú do roku 2021 vyrábať lepšie procesory ako Qualcomm

čipy qualcomm samsung mediatek pre android

Prestane budúcnosť mobilných procesorov riadiť Qualcomm? To nevieme, ale tak to plánuje konkurencia. Na stole sú už ďalšie veľmi dobré možnosti, ako napríklad Exynos, Kirin a nový Dimensity, no všetky zaostávajú za Snapdragonom.

Qualcomm dominuje trhu SoC pre mobilné zariadenia veľmi pohodlne a s každým novým uvedením prekvapí každého. To sa však môže čoskoro zmeniť, pretože Samsung a MediaTek chcú vyrábať lepšie procesory ako Qualcomm a dostať sa na prvé miesto v roku 2021.

Samsung sa chce vrátiť so všetkým a poraziť Qualcomm, no tentokrát tak urobí v sprievode ARM a AMD

samsung exynos s AMD gpu

Koncom minulého roka Samsung sa rozhodol dočasne stiahnuť z trhu mobilných SoC. Určite oznámili výrobu nového Exynos 992 of 5 nanometrov, ale už sme o ňom nikdy nepočuli. Dôvodom tohto rozhodnutia bolo akceptovať, že jeho čipy nie sú konkurenciou pre Snapdragon 800 prakticky od SD855, najmä ak hovoríme o GPU Adreno.

Ich stiahnutie nebolo absolútne, pretože na niektorých trhoch naďalej prinášali svoje Exynos do svojich vlajkových lodí, no v skutočnosti nepredstavili veľa noviniek. Počas tejto “prestávky” Samsung sa rozhodol vrátiť do vývojového laboratória A teraz po prvýkrát máme správy o tom, čo by z toho mohlo vzísť.

Podľa správy z Business Korea sa Samsung bude snažiť o partnerstvo s ARM a AMD pri výrobe svojho nového čipu do roku 2021. Spoločnosť by upustila od vývoja vlastných čipov a sústredila by sa na prácu priamo s modelom ARM. Teda nový CPU Samsung by mohol byť založený na novom superjadre Cortex-X1 spoločnosti ARM.

Ak je to pravda, musíte si zapamätať, čo to znamená. ARM sľubuje, že X1 zlepšuje výkon Cortex-A77 o 30 %a až 22 % v porovnaní s Cortex-A78. To je fantastické percento zlepšenia, ale bude tiež potrebné vidieť, čo Qualcomm urobí so svojimi Kryo jadrami.

Čo sa týka grafiky, Samsung by hľadal pomoc od AMD. Myšlienkou by bolo, aby navrhla spoločnosť Santa Clara vlastný GPU pre Exynos 2021. Je to múdre rozhodnutie? Určite áno, pretože AMD sa s ich Ryzenom veľmi dobre darilo, čoskoro uvedú svoje RDNA GPU 2a je to aj spoločnosť, ktorá uvedie do života konzoly novej generácie. Ale pozor, nie je jediným uchádzačom.

MediaTek chce kraľovať aj v high-ende a zosadiť z trónu Qualcomm, no nebude to ľahké

mediatek rozmernosť

Ďalším kandidátom, ktorý chce v roku 2021 poraziť Qualcomm, je MediaTek. Čínsky výrobca je celosvetovo uznávaný za to, že ponúka lacné riešenia pre low-end Android, aj keď to je niečo, čo sa mení.

Od spustenia MediaTek Helio si spoločnosť začala vytvárať medzeru v strednej triede a teraz s novou Dimensity láme schémy. Najnovšie procesory MediaTek dnes dominujú v strednej triede podľa AnTuTu a súperia so Snapdragonom 768G od Qualcommu, najlepším SoC pre túto kategóriu. Okrem toho to všetko spotrebúvajú až o 40 % menej ako Snapdragon 855.

Avšak na západnom trhu MediaTek je stále vnímaný ako „lacný“ výrobca čipov, a je to stigma, ktorú bude ťažké odstrániť. Patríme k tým, ktorí veria, že je to možné a naše tvrdenie je založené na veľkom počte mobilov strednej triedy, ktoré v poslednej dobe vsádzajú na MediaTek. Áno, takmer všetky sú od čínskych výrobcov, ale to je na globalizácii to najlepšie.

V skutočnosti, Vlajkovú loď so SoC MediaTek možno v Amerike nikdy neuvidíme pretože Qualcomm tomuto trhu absolútne dominuje. Taktiež nemožno zabudnúť ani na obchodnú vojnu proti Číne. Európa a Latinská Amerika by však mohli zmeniť kurz, ak to MediaTek spraví v roku 2021.

Hit od MediaTeku s Dimensity 1000 bol dosť silný a ukazuje to spoločnosť je veľmi seriózna. Okrem toho sú kompatibilné so všetkými poprednými technológiami súčasnosti, ako sú siete 5G, WiFi 6 a Bluetooth 5.1. Proti Snapdragonu 865 a spol. určite ešte veľa nezmôžu, ale to neznamená, že v budúcnosti sa to nemôže zmeniť.

Bude Qualcomm nečinne sedieť? Určite nie, ale rok 2021 bude kľúčový.