Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

S priemerom 130 kilometrov je C/2014 UN271 najväčšou kométou, aká bola kedy pozorovaná


Veľmi ďaleko od Slnka je kométa Bernardinelli-Bernstein oveľa pôsobivejšia ako jej známejšie a bližšie príbuzné. Vďaka Hubbleov teleskop a prostredníctvom série simulácií bol vedecký tím schopný izolovať veľkosť a hmotnosť jeho centrálneho jadra. Bude sa to blížiť až do roku 2031.

Táto kométa je tiež starodávnym pozostatkom genézy Slnečnej sústavy!

Kométy na obzore

Kométa C/2014 UN271 bola oficiálne objavená v roku 2014, keď astronómovia Pedro Bernardinelli a Gary Bernstein pozorovali archívne snímky z medziamerického observatória Cerro Tololo v Čile.

Je to vzdialená kométa, ktorá napriek značnej vzdialenosti od Slnka už vyžaruje veľa plynu. V skutočnosti sa nepriblíži čo najbližšie (1,6 miliardy kilometrov) až v roku 2031! Je preto zbytočné, ako tvrdia niektoré články, písať, že smeruje k Zemi: nie je to tak.

Je to zvláštny objekt vzhľadom na jeho aktivitu, kým je tak ďaleko. Mysleli sme si, že samotná kométa musí byť obrovská, ale potrebovali sme lepšie údaje, aby sme to potvrdili. vysvetľuje vedúci autor štúdie Man-To Hui (Univerzita v Macau). Takže to bol Hubble, ktorý urobil obrázky.

Simulácia, konfigurácia, porovnanie

S tými 5 obrázky zachytené na 8 vlani v januári bolo ešte potrebné urobiť polovicu práce, aby sme získali dobrú predstavu o veľkosti jadra kométy. V skutočnosti je v tejto vzdialenosti príliš malá na to, aby ju Hubbleov rozpoznal. Čo teda robiť?

Metóda vyžaduje softvérové ​​simulácie, ktoré sú čo najvernejšie, model kométy, ktorý tím „porovnal“ s obrázkami z vesmírneho observatória. Avšak s brilantnosťou plynov a prachu vyvrhnutých z „chvosta“ kométy, ich množstva a veľkosti toho, čo vychádza z jadra, je možné odhadnúť veľkosť kométy (zmenou parametrov simulácie obmedzíme skutočnú veľkosť jadra). Takto tím dospel k záveru, že má priemer asi 80 míľ (129 kilometrov) a že jeho konečná hmotnosť musí dosiahnuť 500 000 miliárd ton.

Stardust Tempel -1 kométa © NASA

Stretneme sa v 3 milión rokov miesto veľkých mužov

Bernardelli-Bernstein, čierna ako uhlie, je preto najimpozantnejšou kométou, aká bola doteraz objavená. Pre porovnanie, slávna Haleyho kométa meria v priemere niečo vyše 11 kilometrov.

Tím odhaduje teplotu, ktorá ho momentálne obklopuje, na -211°C… Teplota, ktorá je však dostatočná na jemné roztopenie suchého ľadu. Okrem toho je jeho obežná dráha obzvlášť vzdialená. Podľa súčasných odhadov trvá cca 3 miliónov rokov, aby dokončili jeden okruh okolo Slnka. Kométa skutočne naviguje veľkú časť svojho času v Oortovom oblaku (alebo Oortovom oblaku), v oblasti, v ktorej sa stále diskutuje o rozložení objektov a hmôt. Obviňujte to z ťažkostí s pozorovaním čohokoľvek tam.

Kométy ako C/2014 UN271 tam nevznikli, ale boli vyvrhnuté z neďalekej slnečnej sústavy počas prvých rokov formovania obrov ako Jupiter alebo Saturn.

Na tú istú tému:
Hubbleovi sa počas 13 rokov meraní podarilo pozorovať vznik konkrétnej exoplanéty

zdroj:NASA