Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

S Caviarom uvádza Google na trh alternatívy k Dolby Atmos a Vision


Google vraj vyvíja open source alternatívu ku kodekom Dolby.

Mohla by sa o pár rokov skončiť hegemónia Dolby vo svete videa a audia?

Dolby kraľuje audio a video sektoru

Dnes existuje nespočetné množstvo 4K televízorov, TV boxov či herných konzol kompatibilných ako s videokodekom Dolby Vision, tak aj so zvukom Dolby Atmos. Tieto technológie vám sľubujú obraz vo svetle a kolorimetriu precíznejšie spravované zariadeniami a priestorový zvuk pre vaše filmy a seriály.

Dokonca aj svet hudby sa priklonil na stranu Dolby Atmos, najmä s Apple Hudba, ktorá strávila väčšinu svojho katalógu v tomto formáte.

Existujú alternatívy s HDR10+ od Samsungu a Panasonic alebo dokonca 360 Reality Audio od Sony, ale tieto technológie nemali taký úspech ako Dolby s vlastnými riešeniami.

Google by však so svojím novým projektom mohol vážne zmeniť situáciu.

S Project Caviar chce Google oslobodiť výrobcov od licenčných poplatkov uložených spoločnosťou Dolby

Tento vývoj sa interne nazýva Project Caviar a pozostáva zo zavedenia nových audio a video kodekov s ambíciou ponúkať 3D zvuk a HDR video. Rozdiel oproti Dolby je v tom, že Google chce ponúkať svoju technológiu zadarmo a open source.

Dolby núti každú zo značiek, ktoré chcú implementovať svoje riešenia, platiť licenčné poplatky. Hovoríme o sume troch dolárov za každé zariadenie kompatibilné s Dolby Vision – až 15 dolárov za konzolu Xbox.

Uvedomili sme si, že existujú špičkové mediálne zážitky, kde neexistujú skvelé bezplatné riešenia. “Povedal Roshan Baliga, zodpovedný za projekt Caviar v spoločnosti Google, počas prezentácie, na ktorej sa stretlo niekoľko vybraných výrobcov. Muž dodáva, že licenčné náklady na HDR video a prémiové 3D audio “ môže poškodiť výrobcov aj spotrebiteľov “.

Google má silný argument, aby presvedčil výrobcov, aby mu dôverovali: YouTube. Aplikácia je dnes nevyhnutná na pripojených televízoroch alebo boxoch a spoločnosť chce pomocou svojej streamovacej platformy otestovať svoje formáty a dať ich do rúk používateľom. Ten by tak mohol natáčať obsah v HDR a 3D zvuku a zdieľať ho prostredníctvom služby bez toho, aby to výrobcov stálo jediný dolár navyše.

zdroj: Protokol