Mobiln├ę Spr├ívy, Gadgety, Blogy's Secenziami

R├Żchly obchod: rozl├║┼ítenie prosperuj├║ceho sektora

Flink, hlavn├Ż hr├í─Ź v r├Żchlom obchode, je aplik├ícia, ktor├í pou┼ż├şvate─żom umo┼ż┼łuje r├Żchlo si necha┼ą doru─Źi┼ą n├íkupy a┼ż domov. Ke─Ć┼że tento sektor za┼ż├şva boom, chceli sme vedie┼ą viac o tom, ako funguje r├Żchly obchod a ak├ę s├║ d├┤vody jeho ├║spechu. Anne-Sophie Bouygues, komunika─Źn├í mana┼ż├ęrka spolo─Źnosti Flink France, odpoved├í na na┼íe ot├ízky na t├║to t├ęmu a tie┼ż diskutuje o technol├│gi├ích a komunika─Źn├Żch kan├íloch, ktor├ę spolo─Źnos┼ą Flink pou┼ż├şva, aby vynikla v tomto ve─żmi konkuren─Źnom sektore.

Ako by ste definovali r├Żchly obchod?

V spolo─Źnosti Flink definujeme r├Żchly obchod ako nov├║ verziu obchodu: verziu, ktor├í v├ím umo┼ż┼łuje doru─Źi┼ą va┼íe n├íkupy na po┼żiadanie. Sme podobn├ş tradi─Źn├ęmu re┼ąazcu supermarketov, a┼ż na to, ┼że n├í┼í koncept je zalo┼żen├Ż na dvoch vektoroch, ktor├ę s├║ ┼ípecifick├ę pre online predaj: r├Żchlos┼ą a flexibilita dod├ívok. V tomto umo┼ż┼łujeme tis├şckam ─żud├ş u┼íetri┼ą ─Źas po─Źas d┼ła, a t├Żm zn├ş┼żi┼ą stres s├║visiaci s ka┼żdodenn├Żmi ├║lohami.

Odvetvie r├Żchleho obchodu prekvit├í. pre─Źo?

Ak dnes r├Żchly obchod prekvit├í, je to preto, ┼że sp─║┼ła potrebu. V s├║─Źasnosti skuto─Źne ┼żijeme vo ve─żmi r├Żchlo sa rozv├şjaj├║cej spolo─Źnosti, v ktorej sa ─żudia neust├íle sna┼żia ┼íetri┼ą ─Źas. V─Ćaka flexibilite, bezprostrednosti a agilnosti, ktor├║ r├Żchly obchod prin├í┼ía, ich dok├í┼żeme u┼íetri┼ą od ur─Źit├Żch ├║loh (za rovnak├║ cenu ako v klasickom supermarkete), a preto im tento ─Źas vr├íti┼ą a z├írove┼ł zn├ş┼żi┼ą ich stres.

Hr├í─Źi v sektore maj├║ siete ÔÇ×temn├Żch obchodovÔÇť. M├┤┼żete n├ím vysvetli┼ą, ako to funguje?

V prvom rade vo Flinku uprednost┼łujeme v├Żraz ÔÇ×obchodÔÇť pred ÔÇ×tmav├Żm obchodomÔÇť, preto┼że ten neodr├í┼ża realitu. V skuto─Źnosti ide o supermarkety, ako ich pozn├íme, len s t├Żm rozdielom, ┼że nie s├║ otvoren├ę pre verejnos┼ą a s├║ organizovan├ę strategicky, ─Źo n├ím umo┼ż┼łuje u┼íetri┼ą ─Źas pri vybavovan├ş objedn├ívok. V s├║─Źasnosti ich m├íme medzi Par├ş┼żom a jeho vn├║torn├Żmi predmestiami 15, pri─Źom ka┼żd├ę sa nach├ídza menej ako 2 km od na┼íich z├íkazn├şkov a do konca roka pl├ínujeme otvori┼ą ─Ćal┼í├şch 65. ┼átrukt├║ra predajn├ş, ich umiestnenie, poradie, v ktorom s├║ v├Żrobky umiestnen├ę; v┼íetko je inteligentne premyslen├ę, aby bolo zaru─Źen├ę doru─Źenie v priebehu nieko─żk├Żch min├║t.

Na ak├ę technol├│gie sa v spolo─Źnosti Flink spoliehate pri r├Żchlej reakcii na po┼żiadavky z├íkazn├şkov?

Na v├Żmenu so z├íkazn├şkmi pou┼ż├şvame softv├ęr na odosielanie okam┼żit├Żch spr├ív, ktor├Ż n├ím umo┼ż┼łuje komunikova┼ą, napr├şklad prostredn├şctvom SMS, jednoduch├Żm, r├Żchlym a efekt├şvnym sp├┤sobom.

Pred nieko─żk├Żmi mesiacmi sme tie┼ż predstavili robota, ktor├Ż n├ím umo┼ż┼łuje identifikova┼ą probl├ęmy z├íkazn├şkov. Ke─Ć n├ís napr├şklad niekto z nich kontaktuje pre ch├Żbaj├║ci produkt, sta─Ź├ş mu klikn├║┼ą na n├ívrh uroben├Ż na chate. Robot ho priamo po┼żiada, aby uviedol n├ízov produktu a ─Ź├şslo objedn├ívky. Ke─Ć teda agenti prevezm├║ konverz├íciu, u┼ż maj├║ pred sebou v┼íetky inform├ície na vyrie┼íenie probl├ęmu z├íkazn├şka. ┼áetr├ş to ─Źas n├ím aj z├íkazn├şkom, ktor├ş jednoducho musia sledova┼ą robota.

Aj v─Ćaka ├║stretovosti agentov, dobr├ęmu rozlo┼żeniu zmien a dobrej internej komunik├ícii cez Slack sa n├ím dar├ş by┼ą tak efekt├şvni. Prv├í odpove─Ć prich├ídza v priemere u┼ż po 30 sekund├ích. V┼íetky t├şmy s├║ mobilizovan├ę a reaguj├║, aby ─Źo najlep┼íie vyhovovali po┼żiadavk├ím a potreb├ím na┼íich z├íkazn├şkov.

─î├şm sa l├ş┼íite od spolo─Źnost├ş ako UberEats alebo Deliveroo? Ak├ę s├║ rozdiely medzi doru─Źovate─żmi?

Model UberEats a Deliveroo nem├í ni─Ź spolo─Źn├ę s na┼í├şm a porovnanie by ani nemalo existova┼ą. Ako u┼ż bolo spomenut├ę vy┼í┼íie, sme miestny re┼ąazec supermarketov, ktor├Ż sa ┼ípecializuje na don├í┼íku domov.

Na┼ía slu┼żba je zalo┼żen├í na slu┼żb├ích miestnym obyvate─żom v skuto─Źne lok├ílnom okruhu jedn├ęho a┼ż dvoch kilometrov, dostupn├Żch cen├ích, dod├ívke elektrobicyklom a logike trvalej zmluvy pre v┼íetk├Żch na┼íich zamestnancov bez v├Żnimky, ─Źi u┼ż s├║ to doru─Źovatelia alebo nie.

V┼íetci na┼íi zamestnanci tak profituj├║ zo zdravotn├ęho poistenia, ale aj z ─Źiasto─Źnej ├║hrady cestovn├ęho l├şstka, platu vy┼í┼íieho ako je minim├ílna mzda a kompletn├ęho vybavenia, ktor├ę im je poskytnut├ę pri pr├şchode (elektrobicykel, prilba, bunda tepl├í a reflexn├í). vidite─żn├ę v noci, n├íkr─Źn├şk, rukavice, dodato─Źn├í nepremokav├í bunda a nohavice).

Silne podporujeme aj intern├║ propag├íciu t├Żm, ┼że na┼íim zamestnancom poskytujeme mno┼żstvo pr├şle┼żitost├ş na neust├íle zlep┼íovanie svojich zru─Źnost├ş prostredn├şctvom ┼íkolen├ş. K dne┼ín├ęmu d┼łu je 20 % na┼íich asistentov ved├║cich predajn├ş b├Żval├Żch doru─Źovate─żov alebo vychyst├íva─Źov z intern├Żch akci├ş.

Ak├ę kan├íly uprednost┼łujete na komunik├íciu a vyniknutie v tomto konkuren─Źnom sektore?

Je to skuto─Źne ve─żmi konkuren─Źn├ę prostredie a na to je potrebn├ę ─Źo najviac vy─Źnieva┼ą. Vy┼żaduje si to siln├║ grafick├║ identitu a ÔÇ×t├│n hlasuÔÇť, ktor├Ż hovor├ş k n├í┼ímu cie─żu.

Komunikujeme prostredn├şctvom kan├ílov, ktor├ę v┼íetci pozn├íme (soci├ílne siete, vplyv, CRM, displej, let├íky, at─Ć.), no v┼żdy sa ich sna┼ż├şme vyu┼ż├şva┼ą kreat├şvne. D├┤kazom toho je na┼ía plag├ítov├í kampa┼ł realizovan├í s Ogilvy minul├Ż september proti dvom produktom reprezentuj├║cim dva r├┤zne ┼żivotn├ę ┼ít├Żly.

Ka┼żd├Ż m├í svoju pr├ícu na dia─żkuPr├şklad komunika─Źnej kampane proti 2 ┼żivotn├Ż ┼ít├Żl. ┬ę Flink

─Äal┼í├şm pr├şkladom je najnov┼íia kampa┼ł z novembra, ktor├í obsahovala pr├ízdne potreby, na ktor├ę Flink zareagoval v priebehu nieko─żk├Żch min├║t.

Nakoniec, ÔÇ×test & learningÔÇť je u n├ís ve─żmi aktu├ílna logika, ktor├í n├ím umo┼ż┼łuje ─Źasom prisp├┤sobova┼ą na┼íu komunik├íciu.

V decembri 2021 ste vyzbierali 750 mili├│nov dol├írov. Ak├ę projekty sa v─Ćaka tomuto fundraisingu zrealizuj├║ alebo ur├Żchlia?

Pre Franc├║zsko tento dodato─Źn├Ż fundraising znamen├í zr├Żchlenie na┼íej geografickej expanzie. Na┼íou amb├şciou je spr├şstupni┼ą na┼íu slu┼żbu v hlavn├Żch mest├ích krajiny do konca roka a zakotvi┼ą jej vyu┼żitie v ka┼żdodennom ┼żivote Franc├║zov.

Do konca roku 2022 chceme vo Franc├║zsku vybudova┼ą celkovo 80 obchodov.

Cie─żom je aj na─Ćalej pon├║ka┼ą na┼íim z├íkazn├şkom ich ob─ż├║ben├ę n├írodn├ę zna─Źky spolu s v├Żberom lok├ílnych alebo remeseln├Żch zna─Źiek, ako aj ┼íirok├Ż v├Żber bio a ─Źerstv├Żch produktov. V d├┤sledku toho chceme pokra─Źova┼ą v spolupr├íci s lok├ílnymi v├Żrobcami a dokonca ich zv├Ą─Ź┼íova┼ą, aby sme ich podporili, ale aj aby sme na┼íim z├íkazn├şkom predstavili nov├ę zna─Źky. Chceme tie┼ż pokra─Źova┼ą vo vytv├íran├ş pracovn├Żch miest roz┼íirovan├şm n├í┼ího skvel├ęho t├şmu, ktor├Ż sa ka┼żd├Żm d┼łom rozrast├í!