Ruský trh Hydra DarkNet zarobil viac ako $1.3 Miliarda v roku 2020

Trhovisko na tmavom webe v ruskom jazyku Hydra sa ukázalo ako hotspot pre nezákonné aktivity a zarobilo obrovské $1kryptomeny v hodnote 0,37 miliardy v roku 2020, čo je nárast oproti $9.4 miliónov v roku 2016, čo predstavuje ohromujúci 624 % medziročný skok počas trojročného obdobia od roku 2018 do roku 2020.

„Ďalším povzbudzujúcim rastom Hydry je jej schopnosť – alebo jej šťastie – zostať v chode a nepoškodená útokmi konkurentov alebo kontrolou orgánov činných v trestnom konaní; jej jediný prestoj, ktorý sa zaznamenal počas krátkej doby na začiatku globálnej pandémie COVID-19 koncom marca 2020,“ uviedla spoločnosť Flashpoint pre spravodajstvo o hrozbách v správe zverejnenej spoločne s firmou Chainalysis na analýzu blockchainu.

Hydra, ktorá je aktívna od roku 2015, sa otvorila ako konkurent dnes už neexistujúceho ruského anonymného trhoviska (alias RAMP), primárne uľahčujúceho obchod s narkotikami, a potom sa stala bazárom pre všetko kriminálne, vrátane ponúkania BTC cash-out služieb a predávania ukradnutých kreditných kariet, SIM kariet. karty, dokumenty, ID a falošné peniaze, pričom operátori profitujú ako sprostredkovatelia každej transakcie vykonanej na platforme.

Hydra predstavuje v roku 2020 viac ako 75 % celosvetových príjmov z darknetového trhu, čím sa podľa správy Chainalysis zverejnenej vo februári 2021 stáva hlavným hráčom na poli krypto-zločinu vo východnej Európe. čiastočne pripisovaný zániku RAMP v septembri 2017, čo malo za následok masovú migráciu kyberzločineckých gangov do Hydry.

Druhým prispievajúcim faktorom sú podľa výskumu prísne požiadavky kladené na predajcov. S účinnosťou od júla 2018 smernice nariaďujú, aby odchádzajúce výbery výnosov z kryptomien z peňaženiek predajcov smerovali cez regionálne prevádzkované kryptoburzy a platobné služby s cieľom vymeniť finančné prostriedky za ruskú fiat menu.

Zavedené sú aj obmedzenia, ktoré predajcom znemožňujú výbery, kým buď úspešne nedokončí viac ako 50 predajných transakcií, alebo neudrží zostatok na účte aspoň 10 000 USD.

Flashpoint uviedol, že zmeny v politike pravdepodobne prospeli správcom Hydry a sankcionovaným predajcom, subjektom a poskytovateľom služieb, ktorí môžu stále prevádzkovať a vykonávať transakcie v rámci týchto prísnejších obmedzení elektronickej peňaženky, čo následne prispieva k „prudkému rastu“ ročných objemov transakcií.

„Po dokončení nákupnej časti transakcie sa stopa peňazí stmavne, keďže finanční operátori a poskytovatelia služieb v regióne spravujú financie predajcov a konvertujú výbery kryptomien na ťažko sledovateľné ruské fiat meny ako ďalší krok. vo finančnom reťazci,“ uviedli vedci.

Tieto obmedzenia výberu spôsobili, že účty predajcov Hydra sa stali horúcou komoditou na rôznych podzemných fórach, čím podporili nový odnožový trh, kde si kyberzločinci kúpia zavedený účet predajcu, aby získali priamy prístup na trh a úplne obišli zásady a kontroly presadzovania pravidiel Hydra.

A čo viac, hotovostné služby Hydry – ktoré umožňujú premeniť bitcoiny na darčekové poukážky, predplatené debetné karty, ruské ruble alebo dokonca fyzickú hotovosť, ktorá je ukrytá na diskrétnom mieste (známy ako „skrytý poklad“) – urobili z prania kryptomien lukratívne. spôsob, akým si zločinci môžu vymeniť svoje bitcoinové úlovky bez toho, aby boli identifikovaní a nahlásení.

DarkSide, ransomvérový gang stojaci za ransomvérovým útokom Colonial Pipeline začiatkom tohto mesiaca, odoslaný 4% zo svojich neoprávnene získaných ziskov v celkovej výške 17 USD.5 miliónov operátorom Hydry, aby túto službu využili.

Ďalším prvkom, ktorý, ako sa zdá, funguje v prospech Hydry, je skutočnosť, že zostala nedotknutá zastavením šírenia a „šikanovaním konkurentov“, ktoré ovplyvnili ďalšie rusky hovoriace komunity kyberzločincov, ako sú Joker’s Stash, Verified a Mazafaka, čím sa zvyšuje možnosť, že trh byť „odolnejší voči oscilujúcej geopolitike a snahám presadzovania práva“.

“Expanzia spoločnosti Hydra do iných nelegálnych obchodov môže ohroziť viacero priemyselných odvetví,” varovali vedci. “Hoci Hydra v súčasnosti podporuje predaj mnohých nezákonných tovarov a služieb, jej najsilnejším trhom zostáva predaj narkotík. Ak by Hydra pokračovala v raste, spolu s ňou sa pravdepodobne rozšíri aj jej podpora ďalších obchodov s kyberzločincom.”