Roz┼í├şrenie ┼íirokop├ísmov├ęho pripojenia: dvojit├í expanzia a ┼ít├ítne financovanie ako prek├í┼żka

Roz┼íirovanie ┼íirokop├ísmov├ęho pripojenia napreduje, st├íle v┼íak existuj├║ prek├í┼żky – to je najd├┤le┼żitej┼í├ş z├íver anal├Żzy trhu19 Asoci├ície alternat├şvnych poskytovate─żov Breko. Jedn├Żm z probl├ęmov je dvojit├í expanzia, preto┼że vl├ídne programy financovania zost├ívaj├║ problematick├ę.

Dvojit├í expanzia znamen├í, ┼że dom├ícnosti maj├║ nielen meden├ę pripojenie 50 Mbit / s, ale m├┤┼żu si vybra┼ą aj medzi k├íblom alebo optick├Żm vl├íknom (FTTB / H). Dobr├ę pre jednotliv├ę rodiny, ktor├ę maj├║ na v├Żber. Vzh─żadom na roz┼í├şrenie na vn├║tro┼ít├ítnej ├║rovni je to v┼íak problematick├ę, preto┼że spotreb├║va zdroje, ktor├ę inde ch├Żbaj├║ – a preto najm├Ą v rodin├ích, ktor├ę e┼íte nemaj├║ r├Żchle pripojenie na internet. A podiel dvojit├Żch rod├şn sa zvy┼íuje. Aj ke─Ć podiel rod├şn s pripojen├şm 50 Mbit / s bol v roku 2014 st├íle 30%, v s├║─Źasnosti je to 67%.

Anal├Żza trhu Breko19: dvojit├í expanzia (Obr├ízok: Breko)

┼á├ęf Breko Stephan Albers vysvet─żuje: “Predt├Żm, ako sa zamysl├şme nad ─Ćal┼í├şm programom na odstr├ínenie ÔÇ×┼íedej bodkyÔÇť, tj oblas┼ąami, v ktor├Żch e┼íte nie je k dispoz├şcii ┼íirokop├ísmov├í sie┼ą, mali by by┼ą v┼íetky ÔÇ×biele bodkyÔÇť ozna─Źen├ę. Po prv├ę, mus├ş by┼ą uzavret├Ż, najm├Ą v s├║vislosti s mimoriadne obmedzen├Żmi bezpe─Źnostn├Żmi funkciami. Stavebn├ę in┼żinierstvo.ÔÇ×Plat├ş to najm├Ą pre vytv├íranie rovnak├Żch ┼żivotn├Żch podmienok v meste a na vidieku.

Pre anal├Żzu trhu v roku 2019 Breko p├┤vodne zis┼ąoval ─Źlenov. Odpovede vyplnilo 183 prev├ídzkovate─żov siet├ş s verejne dostupn├Żmi inform├íciami. V├Żsledky prezentovali odborn├şci v oblasti telekomunik├íci├ş a ekon├│m Prof. Dr. med. Jens B├Âcker.

Od Pontia po Pilatusa: probl├ęmy s financovan├şm zo strany vl├ídy

┼át├║dia tie┼ż ukazuje, ┼że programy ┼ít├ítnej pomoci st├íle sp├┤sobuj├║ probl├ęmy. Napr├şklad ─Źlenovia Breko uv├ídzaj├║, ┼że expanzia je v s├║─Źasnosti menej ako 80% sebesta─Źn├í. Iba asi 20% v┼íetk├Żch projektov bolo a bude realizovan├Żch s pomocou financovania. Je to kontroverzn├ę, najm├Ą vo vidieckych oblastiach, ktor├ę st├íle zaost├ívaj├║. Finan─Źn├ę programy sa zameriavaj├║ na ur├Żchlenie roz┼íirovania predov┼íetk├Żm tam, kde to nie je hospod├írne pre prev├ídzkovate─żov siet├ş.

Pr├şstup k zdrojom financovania v┼íak niekedy nie je ─żahk├Ż. “S├║vis├ş to so zlo┼żitos┼ąou procesov a ─Źasom rozhodovaniaÔÇ×Najm├Ą mal├ş dod├ívatelia s├║ za┼ąa┼żen├ş po┼żiadavkami, tieto spolo─Źnosti za to nemohli zmeni┼ą jedn├ęho alebo dvoch zamestnancov, a preto maj├║ predov┼íetk├Żm ve─żk├ş dod├ívatelia v├Żhodu.

Potreba kona┼ą sa d├í odvodi┼ą aj z po─Źtu schv├ílen├Żch projektov. ├Ü─Źas┼ą je od pribli┼żne 2017 do 2018 6,4% vzr├ístlo. V roku 2018 bolo schv├ílen├Żch iba 164 zo 760 projektov. Miera prerozde─żovania zost├íva rovnako zvl├ídnute─żn├í: feder├ílna vl├ída poskytuje 4,5 Rozdelia sa miliardy eur na roz┼í├şrenie ┼íirokop├ísmov├ęho pripojenia a pribli┼żne 150 mili├│nov eur – ve─ża sa nezmenilo.

Anal├Żza trhu Breko19: po─Źet schv├ílen├Żch programov financovania Anal├Żza trhu Breko19: po─Źet schv├ílen├Żch programov financovania (Obr├ízok: Breko)

Pomal├ę administrat├şvne procesy a ─Źasto zlo┼żit├ę schva─żovacie procesy s├║ pr├ş─Źinou pomal├Żch procesov, hovor├ş Stephan Albers, gener├ílny riadite─ż spolo─Źnosti Breko. V z├ívislosti od umiestnenia k├íblov z optick├Żch vl├íkien musia oper├ítori siete spracova┼ą ve─żk├ę mno┼żstvo kontaktov. Obec a okres, ako aj in├ş predstavitelia org├ínov, ako je ├Ürad ochrany ┼żivotn├ęho prostredia a pamiatkov├ęho fondu, sa m├┤┼żu zapoji┼ą do jedn├ęho rozvojov├ęho projektu. V├Żsledok: Pred sl├ívnostn├Żm otvoren├şm mus├ş prev├ídzkovate─ż sietePontius Race in Pilatus“, Albers vy┼żaduje Breko kontakt s optick├Żmi vl├íknami v komunit├ích. Jedna osoba mus├ş by┼ą zodpovedn├í v r├ímci spr├ívy a koordinova┼ą schva─żovac├ş proces.”

Roz┼íirovanie ┼íirokop├ísmov├ęho pripojenia napreduje – viac gigabitov v dom├ícnostiach

Napriek v┼íetk├Żm ┼ąa┼żkostiam pokra─Źuje v roz┼íirovan├ş ┼íirokop├ísmov├ęho pripojenia. Podiel rod├şn s pripojen├şm 50 Mbit / s a ÔÇőÔÇőpo─Źet priamych spojen├ş optick├Żm vl├íknom (FTTB / H) neust├íle rastie, aj ke─Ć feder├ílna vl├ída nedosiahla predch├ídzaj├║ci cie─ż 50 Mbit / s. V roku 2018 si asi p├Ą┼ą mili├│nov rod├şn mohlo rezervova┼ą spojenie FTTB / H: pribli┼żne 4,1 Mili├│ny poch├ídzali od konkurentov spolo─Źnosti Deutsche Telekom a spolo─Źnos┼ą Bonn rokovala 0,9 Mili├│ny spojen├ş. Breko predpoved├í, ┼że sa o─Źak├íva, ┼że do roku 2022 sa po─Źet pripojen├ş FTTB / H zv├Ż┼íi.

Potrebn├í je v├Ą─Ź┼íia ┼í├şrka p├ísma pre o─Źak├ívan├Ż objem ├║dajov. Objem d├ít v pevn├Żch sie┼ąach sa zv├Ż┼íil z 39 mili├írd v roku 2017 na 52 mili├írd v roku 2018. Objem ├║dajov na port a mesiac sa zv├Ż┼íil z 98 GB do 128 GB, V roku 2025 Breko predpoved├í v├Żrazn├Ż n├írast priemernej spotreby o 825 GB za mesiac na pripojenie.

Roz┼í├şrenie optick├ęho vl├íkna je d├┤le┼żit├ę aj pre bud├║cnos┼ą 5G. “Dnes je k sklu pripojen├ę iba asi 20% bunkov├Żch ant├ęn.Toto sa mus├ş zmeni┼ą, v bud├║cnosti by to malo by┼ą okolo 80%.

Breko Marktanalyse19: Invest├şcie na telekomunika─Źnom trhu Anal├Żza trhu Breko19: Invest├şcie do telekomunika─Źn├ęho trhu (Obr├ízok: Breko)

Zvy┼íuj├║ sa aj invest├şcie do siet├ş. Pod─ża Breka to s├║ okr├║hle 9 Miliardy eur, ktor├ę sa v roku 2018 pou┼żili na roz┼í├şrenie siet├ş. 4,4 Miliardy eur poch├ídzaj├║ od spolo─Źnosti Deutsche Telekom 4,6 Miliardy eur investovali trochu viac. Pod─ża B├Âckera bolo prekonanieVektorovanie zubovÔÇ×Rozhodnutie Feder├ílnej sie┼ąovej agent├║ry vektorizova┼ą vytvorilo pre svojich konkurentov neistotu. Invest├şcie sa v posledn├Żch dvoch rokoch zn├ş┼żili alebo stagnovali.