Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Rozhovor: Seth Godin nám ponúka svoju víziu marketingu

Seth Godin je symbolická postava v marketingu. Autor asi dvadsiatky veľmi populárnych kníh o odbore, ale aj o osobnom rozvoji, podnikateľ a lektor výrazne spopularizoval koncept marketingu povolení a s presvedčením obhajuje marketing založený na ľuďoch. V rámci jeho účasti na ročníku 2021 Inbound Marketing France, ktorého sme partnermi, sme mu mali možnosť položiť niekoľko otázok. V utorok sa na podujatí zúčastní ako čestný hosť výnimočnej konferencie. Stále je čas prihlásiť sa na diaľku!

Marketing je hustá téma, ktorá znásobuje nástroje, stratégie, koncepty… Ale aby sme sa vrátili k základom, ako by ste jednoducho definovali marketing a jeho cieľ?

Toto je skutočný východiskový bod, ktorý treba vidieť v reflexii. Marketing sa rozdelil do viacerých tém, čo môže byť niekedy v rozpore s jeho pôvodným zámerom. Marketing nie je o reklame, tlačení spotrebiteľov alebo sledovaní módy. Marketing je prísľub, ktorý dávame ľuďom, ktorým chceme slúžiť, a spôsob, akým tento sľub plníme. Podieľa sa na zmene sveta spôsobom, na ktorý sme hrdí. Spoločnosti a organizácie, ktoré rešpektujú tento východiskový bod, im výrazne uľahčujú život. Ale ak to neurobíte, bez ohľadu na to, aké algoritmy používate, aké veľké sú vaše dátové centrá, neuspejú.

Myslíte si, že marketing sa stal technickejším ako pred 10 alebo 20 rokmi, s množstvom súvisiacich nástrojov a referenčných profesií?

Je to jednoznačne technickejšie. Ale úspechy, ktoré môžu ľudia jednoznačne identifikovať, nepochádzajú z týchto technických častí! Ak sa pozrieme na 200-ročnú históriu Louis Vuitton, prečo 25 % žien v Japonsku vlastní značkovú tašku? Je to preto, že sú technicky dobrí v marketingu? Neverím ! Ak sa pokúsime pochopiť, prečo sa služby páčia Twitter alebo Klubovňa vybuchla, nie je to preto, že by boli technicky dobrí ani v marketingu. Dali ľuďom o čom rozprávať. Vytvorili koncept, ktorý dával zmysel, založený na ľuďoch, na potrebách, a nie na implementácii najnovších módnych marketingových stratégií.

Existuje stále viac stratégií „pripravených na použitie“. Ako sa od toho odpútať, aby bola vaša práca osobnejšia, autentickejšia?

Verím, že existuje zmätok medzi osobným a personalizovaným. Personalizované platí pri vložení mena osoby do automatického e-mailu. Osobné je o ľuďoch, čo by im chýbalo, keby to tam nebolo. Myslím si, že príležitosťou, ktorú majú marketéri, je urobiť svoj vzťah s ľuďmi osobným, nie personalizovaným.

Presnejšie, aké je miesto človeka v marketingovej stratégii?

Tiež si myslím, že záleží na tom, čo predávaš. Ak niečo predávate množstvu ľudí s nízkou maržou, nemôžete si dovoliť ponúkať ľudské interakcie s vašimi používateľmi alebo zákazníkmi. Dobrým príkladom je Google. Naopak, ak spíte v hoteli za 500 eur za noc, očakávate, že tam bude vrátnik, ktorý vás privíta, pomôže vám, usmerní podľa vašich potrieb. Chybou, ktorú spoločnosti niekedy robia, je výber pozície medzi nimi; ale musíte si vybrať, aby bola vaša služba konzistentná!

Podobne je teraz k dispozícii mnoho KPI. Ako rozpoznať rozdiel medzi metrikami márnosti a metrikami severnej hviezdy?

Otázka je kľúčová, dokonca lepšia ako odpoveď. Musíte si položiť otázku, či je číslo dôležité, pretože je dôležité pre nás, alebo preto, že je dôležité pre niekoho iného. Je jeho cieľom, aby som vyzeral dôležitejšie v mojej spoločnosti alebo vo vzťahu k mojej konkurencii, alebo je to v súlade s mojimi poslaniami? Samozrejme, musíte sa sústrediť na to, čo je pre vás dôležité. Neviem, koľko ľudí číta môj blog, RT moje články, ani koľko kníh som predal, pretože to pre mňa nie je dôležité. Ak by som sa o tieto čísla zaujímal, snažil by som sa ich zvýšiť a všetky moje činy smerujúce k ich zvýšeniu by spôsobili, že moja práca bude menej dobrá.

Myslíte si, že sú tieto metriky márnosti v rozpore so skutočným spojením so zákazníkmi a potenciálnymi zákazníkmi?

Myslím si, že samotná myšlienka priemyselného kapitalizmu spôsobuje zmätok: spoločnosti si myslia, že ich cieľom je vždy byť väčší. Kedy by to malo byť, aby sa to zlepšilo. Existuje však len malá korelácia medzi zväčšovaním sa a šťastnejším, úspešnejším alebo dokonca väčším ziskom. Otázka úspechu je takáto: chýbali by ste vašim zákazníkom, keby ste neboli nablízku. Aby to tak bolo, budete musieť byť jedinečný, osobný a prítomný pre osobu, ktorej chcete slúžiť.

Ako sa odlíšiť a zároveň zostať sám sebou, keď ste obchodník?

Ak sa snažíme odlíšiť, rýchlo upadneme do sebectva. Ak sa snažíme o pozíciu, držanie tela je veľkorysé. Byť iný znamená tlačiť na každého, hrať lakťami, aby ste sa stali jedinečnými. Nájsť svoju pozíciu znamená pochopiť, že ostatní chcú niečo iné. A ak chcú niečo iné, ako mám ja, tak ich s radosťou pošlem svojim konkurentom. Ide o myšlienku „ak hľadáte toto, ste na správnom mieste, pretože to je to, čo navrhujem. Ale ak to hľadáte, iní to dokážu lepšie ako my. “. Pozícia seba ako profesionála je dobrý spôsob, ako sa najať, nájsť úlohy.

V niektorých spoločnostiach niekedy dochádza k stretu medzi KPI a hodnotami. Ako sa v tomto prípade postaviť?

Myslím si, že najlepšie sa učíte robením vecí, nie preto, že vám ten a ten povedal, ako to máte robiť. Máte len jednu kariéru. Ak pracujete v spoločnosti, ktorá vás núti spoliehať sa na neužitočné KPI, vďaka ktorým ste na svoju prácu málo hrdí, mali by ste to zmeniť. Nemyslím si, že by práca mala byť obmedzená na prinášanie väčšieho zisku akcionárom. Mali by sme byť schopní merať to, na čom záleží, aby na našej práci záležalo.

Myslíte si, že rastový marketing je v rozpore s marketingom povolení?

Myslím si, že je možné nájsť mechanizmy na rozvoj vášho podnikania bez toho, aby ste boli spammerom. Twitter sa podarilo rýchlo rásť, rozširovať svoju komunitu bez spamovania alebo klamania ľudí. Vytvorili dynamiku, v ktorej boli ich používatelia víťazmi, ak pozvali ostatných, aby sa k nim pridali. Niektorí ľudia dali hackingu rastu zlé meno, ale to neznamená, že hackovanie rastu je vo svojej podstate zlé. Ale v každom prípade, či už ste MSP alebo veľká spoločnosť, nemáte inú možnosť, ako využiť marketing povolení, ak chcete vybudovať solídnu a trvalú značku. Spamerovi nikto neverí.

Myslíte si, že budúcnosť marketingu patrí všeobecným odborníkom alebo špecialistom?

Ak chcete byť vybraný, musíte byť najlepší na svete v tom, čo robíte. Najlepší spôsob, ako to urobiť, je špecializovať sa na konkrétnu zručnosť. Na druhej strane sa môžete špecializovať na to, aby ste boli dostatočne všeobecní, aby ste mohli klásť správne otázky správnym ľuďom. Je tu miesto pre tento typ ľudí, schopných hovoriť so všetkými odborníkmi spoločnosti. Z krátkodobého hľadiska je však najjednoduchší spôsob, ako začať, byť v niečom naozaj dobrý, špecializovať sa a stať sa výnimočným.

Table of Contents