Mobiln├ę Spr├ívy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Rozhovor: Flint, nov├í verzia boja proti informa─Źnej kr├şze

Aj ke─Ć sme nikdy nemali pr├şstup k to─żk├Żm inform├íci├ím, z├şskavanie inform├íci├ş sa paradoxne stalo zlo┼żitej┼í├şm ako predt├Żm. Medzi filtra─Źn├Żmi bublinami, falo┼ín├Żmi spr├ívami a orientovan├Żm obsahom nie je ─żahk├ę otvori┼ą sa objavovaniu a uspie┼ą vo vytv├íran├ş n├ízoru bez toho, aby ste sa dostali do b├║rliv├Żch deb├ít. Existuj├║ 4 V rokoch, ke─Ć bol Flint uveden├Ż na trh, u┼ż mal za cie─ż u─żah─Źi┼ą v├ím vyh─żad├ívanie kvalitn├Żch inform├íci├ş. Benoit Rapha├źl, jej zakladate─ż, v─Źera spustil nov├║ verziu svojej slu┼żby, ktor├í t├║to t├║┼żbu e┼íte viac posil┼łuje. Teraz si m├┤┼żete zostavi┼ą svoje noviny sami a vyu┼ż├şva┼ą v├Żhody ├║─Źinn├Żch algoritmov platformy, aby ste prehodnotili sp├┤sob, ak├Żm budete informovan├ş. Chcete vedie┼ą viac? Benoit Rapha├źl sa vo ┼ítvrtok 24. j├║na z├║─Źastn├ş na online okr├║hlom stole Umel├í inteligencia: Miesto AI v informa─Źnom a obsahovom hodnotovom re┼ąazci po─Źas podujatia Inbound Marketing France, ktor├ęho sme partnerom.

Pre t├Żch, ktor├ş ho e┼íte nepoznaj├║, m├┤┼żete predstavi┼ą projekt Flint?

Flint je prieskumn├şk inform├íci├ş. Na z├íklade umelej a kolekt├şvnej inteligencie posiela ka┼żd├Ż de┼ł, od 4 rokov, personalizovan├Ż v├Żber kvalitn├Żch ─Źl├ínkov vo forme newsletteru. Jeho cie─żom je pom├┤c┼ą n├ím r├Żchlo sa relevantn├Żm sp├┤sobom informova┼ą. Aj ke─Ć n├ís chr├íni pred prehnan├Żmi inform├íciami, dezinform├íciami. A t├Żm, ┼że n├ím pom├┤┼żete dosta┼ą sa z na┼íej informa─Źnej bubliny.

Umel├í inteligencia je zalo┼żen├í na anal├Żze spr├ívania viac ako 20 000 nami overen├Żch odborn├şkov Twitter s mili├│nmi kusov obsahu a prostredn├şctvom kolekt├şvneho vzdel├ívania komunity Flint. Ka┼żd├Ż de┼ł viac ako 400 na┼íich z├íkazn├şkov vzdel├íva Flint a jeho flotilu robotov, aby tr├ęnovali svoju v┼íeobecn├║ kult├║ru.

Ako sa to po─Źas nich vyvinulo 4 rokov ?

Vyv├şjala sa s komunitou 22 000 ─Źitate─żov, profesion├ílov a/alebo informa─Źn├Żch nad┼íencov, z ktor├Żch v┼íetci pri┼íli ├║stnym podan├şm. Projekt bol vytvoren├Ż v spolupr├íci s touto komunitou, a to ako pre na┼íe obchodn├ę slu┼żby, tak aj pre individu├ílnu predplatite─żsk├║ ponuku. Ve─żmi anga┼żovan├í komunita, ktor├í teraz vlastn├ş 30 % kapit├ílu od n├í┼ího fundraisingu v roku 2020 od na┼íich predplatite─żov. A s ktor├Żmi si vymie┼łam ka┼żd├║ nede─żu, ale aj na platforme Discord. Pr├íve kvalita tejto prebiehaj├║cej konverz├ície umo┼żnila Flintovi vyvin├║┼ą sa.

Zdravotn├í kr├şza, ktor├í bola aj informa─Źnou kr├şzou, posilnila na┼íe presved─Źenie a soci├ílne poslanie spolo─Źnosti. Prieskum IFOP pre Flint tento t├Ż┼żde┼ł pouk├ízal na ve─żmi degradovan├║ spr├ívu na┼íich spoluob─Źanov tv├írou v tv├ír inform├íci├ím. 91 % Franc├║zov si mysl├ş, ┼że v r├ímci spolo─Źnosti u┼ż nie je mo┼żn├ę diskutova┼ą bez toho, aby sa z toho stal dial├│g nepo─Źuj├║cich, ─Źi dokonca konfront├ícia. Zatia─ż ─Źo viac1 Franc├║z┼ítina zapnut├í 7 vyhlasuje sa ÔÇ×zavalen├Ż inform├íciamiÔÇť. Poukazuje sa aj na samotn├║ inform├íciu, ke─Ć┼że 59 % Franc├║zov ver├ş, ┼że je zdrojom stresu ─Źi dokonca depresie.

Pr├íve tento postreh bol podnetom na spustenie na┼íej novej platformy vo ┼ítvrtok 16. j├║na (pozn. red.: v─Źera). Z jednoduch├ęho listu sa stali noviny na skladanie, ktor├Żch sme redaktorom alebo ┼í├ęfredaktorom. Nov├í platforma kombinuje ├║─Źinn├ę algoritmy a vzdel├ívacie sekcie, aby ste sa dostali z informa─Źnej bubliny a debatovali bez boja. Rozvinuli sme aj na┼íu ponuku firm├ím: slu┼żby ┼íit├ę na mieru s Flint Intelligence. Je to ponuka, ktor├í v├ím umo┼ż┼łuje vytv├íra┼ą roboty na t├ęmu, sektor ─Źinnosti, trend, v─Ćaka posilnenej technol├│gii ┼ípecificky prisp├┤sobi┼ą sa potreb├ím presnosti a identifik├ície slab├Żch sign├ílov z├íkazn├şkov.

Rozhovor: Flint, nov├í verzia boja proti informa─Źnej kr├şze 1

Newsletter z├írove┼ł za┼żil siln├ę o┼żivenie z├íujmu, no ─Źasto s ve─żmi osobn├Żm n├ídychom. Ako m├┤┼że AI kompenzova┼ą tento nedostatok charakteru, ktor├Ż m├┤┼że autor alebo novin├ír v┼ítepi┼ą?

Aby boli inform├ície relevantn├ę, puto d├┤very medzi odosielate─żom a spotrebite─żom mus├ş by┼ą siln├ę. To plat├ş aj pre algoritmy odpor├║─Źan├ş. A nem├┤┼żeme poveda┼ą, ┼że to je pr├şpad soci├ílnych siet├ş! Flint roboty boli premyslen├ę a navrhnut├ę tak, aby p├┤sobili empaticky, pr├şstupne a transparentne pri ich pou┼ż├şvan├ş. Ka┼żd├Ż m├┤┼że tr├ęnova┼ą svojho vlastn├ęho robota, podobne ako tamagochi, a je za to zodpovedn├Ż. T├íto interaktivita v kombin├ícii s Flintov├Żm ve─żmi siln├Żm komunitn├Żm pr├şstupom vytv├íra emocion├ílne puto medzi strojom a ─żu─Ćmi.

Flint kladie ve─żk├Ż d├┤raz na ┼íikovn├Ż mix ─żudskej a umelej inteligencie. Stalo sa mie┼íanie t├Żchto dvoch svetov nevyhnutn├Żm v d├┤sledku ┼í├şrenia dostupn├Żch inform├íci├ş a zaujatosti mnoh├Żch algoritmov?

├üno, preto┼że technol├│gia sl├║┼żi ─żu─Ćom a nie naopak. Som presved─Źen├Ż, ┼że technol├│giu mus├şme humanizova┼ą. Okrem toho v novej platforme sp├íjame vzdel├ívacie rubriky p├şsan├ę novin├írmi a odborn├şkmi. Stav├şme na spolupr├ícu AI/─żud├ş, aby sme obnovili n├í┼í vz┼ąah s inform├íciami.

Rozhovor: Flint, nov├í verzia boja proti informa─Źnej kr├şze 2

Je personaliz├ícia pon├║kan├ęho obsahu, najm├Ą v─Ćaka AI, nevyhnutn├Żm krokom k uspokojeniu t├Żch, ktor├ş chc├║ by┼ą informovan├ş?

Personaliz├ícia je k─ż├║─Źov├í. Ale viac ako personaliz├ícia je d├┤le┼żit├í relevantnos┼ą. Obsahu je to─żko, ┼że z inform├íci├ş sa stal skuto─Źn├Ż chaos, ktor├Ż br├íni objavovaniu, zatia─ż ─Źo vzh─żadom na s├║─Źasn├║ situ├íciu, tento r├Żchlo sa zr├Żch─żuj├║ci svet, mus├şme zosta┼ą vizion├írmi. Tento negat├şvny postreh by n├ís v┼íak nemal prin├║ti┼ą zab├║da┼ą, ┼że v spr├ívach je ove─ża viac bohatosti a rozmanitosti ako predt├Żm. Pr├íve prete─Źenie vytv├íra zm├Ątok a ├║navu. A ktor├Ż rozv├şja to, ─Źomu sa hovor├ş povestn├ę FOMO, ÔÇ×fear of missing outÔÇť, teda strach z toho, ┼że nie─Źo preme┼ík├íme. Tv├írou v tv├ír stroju, ktor├Ż zn├ísobuje zdroje inform├íci├ş a zanech├íva v n├ís pocit, ┼że sme zahlten├ş bez toho, aby sme boli lep┼íie informovan├ş, potrebujeme ─Ćal┼í├ş stroj vyroben├Ż z ├║─Źinn├Żch algoritmov, ktor├Ż n├ím vr├íti moc nad sp├┤sobom, ak├Żm sa informujeme. Ot├ízku triedenia inform├íci├ş nevyrie┼íime pod─ża ├║plnosti, ale pod─ża kvality. To je d├┤vod, pre─Źo Flintove algoritmy nie s├║ zalo┼żen├ę na s├ęmantike, ale na jemnej┼íej anal├Żze, povedzme psychosoci├ílnej, inform├íci├ş, a preto vy┼żaduj├║ inteligenciu ka┼żd├ęho (ktor├Ż interaguje so svoj├şm robotom) a kolekt├şvnu inteligenciu, aby sa zamerali na relevantnos┼ą.

Ako sa vyhn├║┼ą un├í┼íaniu bubl├şn filtra?

Toto je riziko spojen├ę s personaliza─Źn├Żmi algoritmami. Cesta je dlh├í, ale Flint sa sna┼ż├ş ─Źeli┼ą tejto zaujatosti t├Żm, ┼że p├┤sob├ş na tri p├íky:

Robot sa v┼żdy sna┼ż├ş prekro─Źi┼ą bari├ęry personaliz├ície (najm├Ą s├ęmantick├ę), aby prekvapil pou┼ż├şvate─ża a preniesol ho na in├ę ├║zemia. D├┤raz sa kladie na r├┤znorodos┼ą zdrojov. Informa─Źn├ę ozna─Źovanie, ktor├ę sme zaviedli (podobne ako na potravinovom v├Żrobku), umo┼ż┼łuje h─żada┼ą rovnov├íhu medzi ÔÇ×v├Ż┼żivov├ŻmiÔÇť zdrojmi, ak m├┤┼żem poveda┼ą, ┼że s├║ diverzifikovanej┼íie: rozmanitos┼ą kraj├şn, n├ízorov, technick├Żch alebo vedeck├Żch znalost├ş. Kolekt├şvna inteligencia: tr├ęnovanie AI ka┼żd├Żm zvy┼íuje presnos┼ą celej AI. A ka┼żd├Ż ─Źlen komunity interaguje s ostatn├Żmi. Rozmer, ktor├Ż budeme v nasleduj├║cich mesiacoch posil┼łova┼ą.

Objavte nov├║ verziu Flint

Table of Contents