Mobiln├ę Spr├ívy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Rozhovor: Albumy, nov├Ż ambici├│zny projekt zdie─żania fotografi├ş a vide├ş od Ta├»ga Khrisa

Pred dvoma rokmi, po─Źas na┼íej prvej v├Żmeny, Ta├»g Khris hovoril o svojej mimoriadnej kari├ęre a vytvoren├ş start-upu ┼ípecializovan├ęho na telekomunik├ície Onoff. Odvtedy Onoff pokra─Źoval na ceste k ├║spechu a amb├şcie Ta├»ga Khrisa boli potvrden├ę. Nieko─żko dn├ş po ohl├ísen├ş vydania projektu Albums (dostupn├ęho pre iOS a Android), aplik├ície umo┼ż┼łuj├║cej jednoduch├ę zdie─żanie va┼íich fotografi├ş a vide├ş, sme sa s n├şm op├Ą┼ą porozpr├ívali. Vysvet─żuje, ako to funguje, ukazuje svoje ciele a hovor├ş n├ím o z├íkulis├ş projektu.

Po ├║spechu Onoff ste pr├íve spustili nov├Ż projekt: Albumy. O ─Źom to je ?

Ak by som to mal zhrn├║┼ą do jednej vety, albumy s├║ tak trochu ako WhatsApp fotiek.
V┼íetci m├íme tis├şce fotografi├ş, ktor├ę driemu v na┼íich telef├│noch, ale v skuto─Źnosti nie je n├ístrojom na ich zdie─żanie. Neobliekame si ich Instagrampreto┼że’Instagram sa stala verejnou reprezent├íciou na┼íich ┼żivotov. Posielame ich rodine alebo priate─żom prostredn├şctvom konverz├íci├ş alebo skup├şn WhatsApp. Na to ale n├ístroj nie je stvoren├Ż, fotky sa mie┼íaj├║ s rozhovormi a zni┼żuj├║ kvalitu z├í┼żitku. S Albums som sa nesna┼żil znovu vyn├íjs┼ą koleso, len som sa sna┼żil vylep┼íi┼ą princ├şp kolaborat├şvneho albumu. V├Żzva je tu: vytvori┼ą najlep┼íiu fotografick├║ aplik├íciu na svete na ukladanie, zdie─żanie a zabezpe─Źenie tis├şcok fotografi├ş a vide├ş, ktor├ę spia v na┼íom telef├│ne. Nechcel som vytvori┼ą soci├ílnu sie┼ą ako Instagram. V albumoch nie je ┼żiadna predstava o sledovate─żoch. Definujeme sa sk├┤r ako soci├ílna slu┼żba, ktor├í sa sna┼ż├ş reagova┼ą na probl├ęm, ktor├Żm je pou┼ż├şvanie t├Żchto zanedban├Żch fotografi├ş.

Ako ste prišli na myšlienku albumov?

Vyplynulo to z dvoch pozorovan├ş. Prv├í vec je, ┼że som videl, ako soci├ílne siete menia svet. Chcel som by┼ą s├║─Źas┼ąou tohto dobrodru┼żstva. Ale m├┤j predpoklad bol trochu in├Ż: nem├ím r├íd preteky o nasledovn├şkov, preteky o ide├ílnu prezent├íciu, ktor├í nemus├ş nevyhnutne odr├í┼ża┼ą v├í┼í skuto─Źn├Ż ┼żivot. Nemysl├şm si, ┼że by sme mali by┼ą posudzovan├ş pod─ża na┼íej popularity online. Chcel som vytvori┼ą soci├ílnu sie┼ą s viacer├Żmi hodnotami, kde d├ívame ─żu─Ćom ┼íancu zdie─ża┼ą s ka┼żd├Żm inak, preto┼że nezdie─żame to ist├ę s na┼íimi rodi─Źmi, kolegami alebo priate─żmi.

Druh├Ż d├┤vod s├║vis├ş s kontextom. Franc├║zsko a Eur├│pa sa ├║plne minuli zn├ímkou soci├ílnych siet├ş, a to na strane investorov aj politikov. V┼íetky na┼íe d├íta spravuj├║ americk├ę firmy, takmer sa z nich stala politick├í zbra┼ł. T├íto absencia s├║vis├ş najm├Ą s plachos┼ąou invest├şci├ş. Aplik├ícii ako Clubhouse, ktor├í je dostupn├í len na iOS a ktor├í nezarob├ş ani cent, sa podar├ş vyzbiera┼ą 100 mili├│nov dol├írov za zhodnotenie presahuj├║ce miliardu eur. Investori vo Franc├║zsku s├║ ove─ża opatrnej┼í├ş a ─Źakaj├║, k├Żm bude biznis model jasne stanoven├Ż, aby za─Ź├şnaj├║ce podniky zar├íbali peniaze na mas├şvne invest├şcie. Mnoh├ş podnikatelia preto sk├║┼íaj├║ ┼í┼ąastie inde. S albumami chcem spusti┼ą dynamiku, prinies┼ą svoj kame┼ł do budovy a pre─Źo nie, vytv├íra┼ą povolania.

Ak├ę s├║ argumenty albumov na u┼ż tak vysoko konkuren─Źnom trhu?

Je ve─żmi ┼ąa┼żk├ę za├║to─Źi┼ą na konkurenta na ┼ípi─Źk├ích, ak nem├íte rovnak├ę prostriedky. Ak vyrob├şte rovnak├Ż produkt ako oni, nem├íte ┼íancu vyhra┼ą. S├║ pr├şli┼í pokro─Źil├ę, najm├Ą ─Źo sa t├Żka po─Źtu pou┼ż├şvate─żov. Mus├şte v┼íak pochopi┼ą, ┼że existuj├║ tis├şce slu┼żieb, preto┼że existuj├║ tis├şce probl├ęmov. Cie─żom je preto rie┼íi┼ą konkr├ętny probl├ęm vhodnou odpove─Ćou. Soci├ílnych siet├ş je na druhej strane m├ílo, preto┼że reaguj├║ na spolo─Źn├Ż probl├ęm: u─żah─Źi┼ą komunik├íciu. A neexistuje tis├şc r├┤znych sp├┤sobov komunik├ície! Ka┼żd├í s├║─Źasn├í soci├ílna sie┼ą zaujala ur─Źit├ę miesto. Sk├║sil som teda vykona┼ą reverzn├ę in┼żinierstvo a n├íjs┼ą ÔÇ×┼íkatu─żuÔÇť, ktor├í zostala a ktor├í bola maxim├ílne univerz├ílna. V├Żmena fotografi├ş a vide├ş s priate─żmi je nie─Źo univerz├ílne a zajtra sa pravdepodobne nezastav├ş. A dnes na svete neexistuje ┼żiadna aplik├ícia, ktor├í by sa dok├ízala sta┼ą referenciou na t├║to t├ęmu.

Je ur─Źen├Ż konkr├ętny cie─ż albumov? Ako chcete dosiahnu┼ą kritick├ę mno┼żstvo potrebn├ę pre ├║spech aplik├ície?

Na┼í├şm dne┼ín├Żm cie─żom je skuto─Źne zdie─żanie s priate─żmi a rodinou pre v┼íetky pr├şpady pou┼żitia v ┼żivote. Odchod na dovolenku, svadba, ve─Źierok… Cie─żom je, aby ste svoje fotografie mohli r├Żchlo, jednoducho a bezpe─Źne zdie─ża┼ą s ─żu─Ćmi, ktor├Żch ste si vybrali.

Rozdiel medzi soci├ílnymi sie┼ąami a aplik├íciami slu┼żieb je kritick├í masa. Nie ka┼żd├Ż mus├ş pou┼ż├şva┼ą servisn├║ aplik├íciu, aby to fungovalo. Potrebujete len dostatok platiacich pou┼ż├şvate─żov, aby bol v├í┼í obchodn├Ż model ┼żivotaschopn├Ż. In├ę je to v pr├şpade soci├ílnej siete alebo komunika─Źnej aplik├ície. V podstate potrebujeme, aby sa to stalo vir├ílnym. Je preto d├┤le┼żit├ę robi┼ą marketing na na┼ítartovanie dynamiky, ale predov┼íetk├Żm je nevyhnutn├ę vytvori┼ą medzi pou┼ż├şvate─żmi efekt snehovej gule. A preto nie je najd├┤le┼żitej┼í├ş marketing, ale produkt. Mus├ş sa n├ím podari┼ą vyrobi┼ą produkt, ktor├Ż je dostato─Źne magick├Ż na to, aby presved─Źen├Ż pou┼ż├şvate─ż zaujal dvoch alebo troch z nich, ktor├ş sami pri┼ąahuj├║ ─Ćal┼í├şch dvoch alebo troch at─Ć. Toto je n├í┼í aktu├ílny cie─ż: n├íjs┼ą ─Źarovn├Ż vzorec. Viem, ┼że probl├ęm je skuto─Źn├Ż a univerz├ílny. Mus├şme n├íjs┼ą pou┼ż├şvate─żsk├║ sk├║senos┼ą, ktor├í je dostato─Źne jednoduch├í a ├║spe┼ín├í, aby sa aplik├ícia stala meradlom zdie─żania fotografi├ş a vide├ş. Desa┼ątis├şce pou┼ż├şvate─żov, ktor├Żch m├íme na palube, n├ím poskytuj├║ sp├Ątn├║ v├Ązbu, po─Ź├║vame ju a berieme do ├║vahy pri neust├ílom zlep┼íovan├ş n├í┼ího produktu.

Boli stanoven├ę kvantifikovan├ę ciele na prv├ę mesiace po vydan├ş?

Samozrejme, ┼że m├íme ciele. So ┼ítartom sme tie┼ż ve─żmi spokojn├ş, zaradili sme sa do top 30 aplik├íci├ş na App Store na vydanie. Ale predov┼íetk├Żm je hor├║ca kvalitat├şvna sp├Ątn├í v├Ązba. Bol to skuto─Źn├Ż z├íujem ─żud├ş, ktor├ş n├ím dali ve─ża komplimentov, ale aj n├ívrhov na ─Ćal┼íie vylep┼íenie aplik├ície. Z h─żadiska kr├ítkodob├Żch pou┼ż├şvate─żov sme si v┼íak nestanovili ┼żiadne m├ş─żniky. Jednoducho potrebujeme dostato─Źn├Ż po─Źet pou┼ż├şvate─żov, aby sa t├íto sp├Ątn├í v├Ązba zn├ísobila a mali ─Źo najviac sp├Ątnej v├Ązby, aby sme mohli aplik├íciu vylep┼íi┼ą. Ke─Ć n├íjdeme ten spr├ívny recept s kontrolou nad retenciou, akviz├şciou a viralitou, m├┤┼żeme zn├ísobi┼ą na┼íe marketingov├ę akcie a zacieli┼ą na vysok├Ż po─Źet pou┼ż├şvate─żov.

Ko─żk├ş z v├ís moment├ílne pracuj├║ na albumoch?

Je n├ís o nie─Źo menej ako 20. Finan─Źn├í zbierka 2,5 mili├│nov eur moment├ílne prebieha a umo┼żn├ş n├ím ur├Żchli┼ą. Ke─Ć spravujete fotografiu a video, je to technologicky ┼ąa┼żk├ę, a preto drah├ę! A samozrejme mus├şte dodr┼ża┼ą pou┼ż├şvate─żsk├║ sk├║senos┼ą, ktor├║ ─żudia poznaj├║ na Google resp Instagram. U┼ż dva roky sme pracovali vo v├Żskume a v├Żvoji, aby sme projekt zdokonalili, st├íle m├íme ve─ża vylep┼íen├ş, aby sme ho zdokonalili. M├ím ve─ża amb├şci├ş v oblasti albumov a povzbudzujem v┼íetk├Żch franc├║zskych podnikate─żov, aby ich mali!

Nakoniec, kde je Onoff, o ktorom sme u┼ż hovorili predt├Żm?

Onoff funguje dobre. Je n├ís takmer 60 a ve─ża naj├şmame. Firma je ziskov├í, vlani sme prekro─Źili obrat 10 mil. Na┼í├şm cie─żom je tento rok 20, bud├║ci rok 35 a rok potom 75! Pr├íve sme ohl├ísili ve─żk├ę partnerstvo s Bouygues a v s├║─Źasnosti rokujeme o zbierke v hodnote nieko─żk├Żch desiatok mili├│nov eur. Onoff zmen├ş dimenziu, chceme, aby sa stal jedn├Żm zo svetov├Żch l├şdrov v oblasti cloudovej telef├│nie. ─Äal┼íie kr├ísne projekty na rozvoj!

Stiahnite si albumy na iOS

Stiahnite si albumy na Android