Mobiln├ę Spr├ívy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Rozhovor: ako Qonto zmenilo svoju vizuálnu identitu, aby podporilo svoj rast

M├┤┼żete Qonto predstavi┼ą nieko─żk├Żmi slovami?

Qonto je popredn├Żm eur├│pskym hr├í─Źom v oblasti podnikov├ęho finan─Źn├ęho riadenia. Na┼í├şm poslan├şm je zjednodu┼íi┼ą ka┼żdodenn├ę bankovn├şctvo, financovanie, ├║─Źtovn├şctvo a riadenie v├Żdavkov pre MSP a ┼żivnostn├şkov. V─Ćaka inovat├şvnemu produktu, pohotov├ęmu z├íkazn├şckemu servisu a transparentn├Żm cen├ím im Qonto d├íva impulz k ─Ćal┼íiemu rozvoju.

Fintech sa vyv├şja. Ak├ę v├Żzvy predstavuje tento sektor ─Źinnosti?

Dnes fintech sektor za┼ż├şva boom a na trhu sa pravidelne objavuj├║ nov├ş hr├í─Źi. ─îo je dobr├í spr├íva pre tento sektor! Je to skuto─Źne d├┤kaz, ┼że je skuto─Źne potrebn├ę zjednodu┼íi┼ą bankov├ę a finan─Źn├ę sk├║senosti v─Ćaka online n├ístrojom, ktor├ę pou┼ż├şvate─żom ┼íetria ─Źas.

Pr├íve ste zmenili identitu zna─Źky Qonto. Pre─Źo t├íto vo─żba? Ak├ę boli hlavn├ę f├ízy v├í┼ího uva┼żovania?

Spolo─Źnos┼ą Qonto za─Źala tento proces u┼ż v roku 2020, ke─Ć sme prehodnotili poz├şciu na┼íej zna─Źky zo strategick├ęho h─żadiska a rozhodli sme sa vyvin├║┼ą na┼íu hlavn├║ ponuku z profesion├ílneho ├║─Źtu pre MSP a ┼żivnostn├şkov na rie┼íenie finan─Źn├ęho mana┼żmentu pre podniky. O rok nesk├┤r, v j├║ni 2021, sme c├ştili, ┼że je ─Źas na hlb┼íiu zmenu na┼íej vizu├ílnej identity.

Chceli sme definova┼ą nov├║ estetiku, ktor├í by formulovala na┼íe poslanie, ako aj na┼íe z├íkladn├ę hodnoty. Potrebovali sme holistick├Ż a ┼ítrukt├║rovan├Ż r├ímec zna─Źky, aby sme zostali konzistentn├ş aj napriek n├í┼ímu hyperrastu, vysvet─żuje Marion de Robillard.

Mali sme vysok├ę o─Źak├ívania a t├║┼żbu po r├Żchlom napredovan├ş, preto sme chceli spolupracova┼ą s popredn├Żmi odborn├şkmi na branding a umeleck├Ż smer. A tak sme h─żadali agent├║ru, ktor├í by pracovala ruka v ruke s na┼íimi marketingov├Żmi, produktov├Żmi a dizajn├ęrskymi t├şmami. Po zv├í┼żen├ş nieko─żk├Żch mo┼żnost├ş sme sa rozhodli pre Koto, kreat├şvnu agent├║ru so s├şdlom v Lond├Żne.

Po spolo─Źnom vykonan├ş konkuren─Źnej anal├Żzy a str├íven├ş v├Żsledkov workshopov sme vyvinuli my┼ílienku da┼ą energiu do centra n├í┼ího s─żubu. Mali sme dlh├║ f├ízu tvorivej iter├ície, aby sme dospeli k novej verb├ílnej a vizu├ílnej identite a nakoniec nasadenie na v┼íetk├Żch r├┤znych kan├íloch pred spusten├şm, 3 o mesiac nesk├┤r.

Ktor├ę grafick├ę prvky ovplyvnila t├íto zmena?

Bola ovplyvnen├í cel├í na┼ía vizu├ílna identita, od loga a┼ż po farby, vr├ítane typu ilustr├ície a na┼íej typografie. Sta─Ź├ş porovna┼ą kampa┼ł zna─Źky, ktor├║ sme spravili v janu├íri, s tou, ktor├║ sme pr├íve spustili, a uvid├şte rozdiel!

Vedie táto zmena grafickej identity k zmene vášho spôsobu komunikácie?

N├í┼í nov├Ż ┼ít├Żl je dynamickej┼í├ş, bli┼ż┼íie k potreb├ím pou┼ż├şvate─żov. Paleta sa roz┼íiruje, logo naber├í na kontraste, t├│n je odv├í┼żnej┼í├ş, aby lep┼íie odr├í┼żal na┼íe poslanie: vytvori┼ą rie┼íenie finan─Źn├ęho mana┼żmentu, ktor├ę podporuje MSP a samostatne z├írobkovo ─Źinn├ę osoby. Ten, ktor├Ż zachov├íva ich amb├şcie, ich energiu, ich ─Źas. Na┼ía zna─Źka m├í preto v├Ą─Ź┼í├ş vplyv.

Pokra─Źujeme v komunik├ícii na rovnak├Żch kan├íloch, ale sna┼ż├şme sa stelesni┼ą t├║to nov├║ energiu, ktor├í je teraz s├║─Źas┼ąou na┼íej DNA!

─îo by ste poradili zna─Źk├ím, ktor├ę chc├║ rozv├şja┼ą svoju identitu?

Na┼íe sk├║senosti n├ím dali 4 hlavn├ę k─ż├║─Źe k prekonaniu v├Żziev spojen├Żch so zmenou identity zna─Źky:

Pl├ínovanie: zostavte si od za─Źiatku vy─Źerp├ívaj├║ci zoznam toho, ─Źo u┼ż existuje, aby ste sa vyhli nepr├şjemn├Żm prekvapeniam a oneskoreniam!
Spolupr├íca s extern├Żmi zainteresovan├Żmi stranami: Koto bol ve─żmi siln├Ż pri zd├┤vod┼łovan├ş svojich n├ívrhov. Namiesto vnucovania svojich n├ípadov uprednost┼łovali cestu opakovania a spolupr├íce. ─îas str├íven├Ż prech├ídzan├şm tam a sp├Ą┼ą sa uk├ízal ako cenn├Ż.
Intern├í komunik├ícia: projekt si vy┼żaduje zos├║ladenie medzi intern├Żmi t├şmami. Komunik├ícia je nevyhnutn├í, aby ke─Ć sa vyskytn├║ prek├í┼żky, ka┼żd├Ż ich r├Żchlo poznal a mohol pod─ża toho reagova┼ą. Na┼ía filozofia pr├íce, ÔÇ×Cesta QontoÔÇť, ako aj n├í┼í prev├ídzkov├Ż proces ÔÇ×po jednotliv├Żch ─ŹastiachÔÇť prispeli k ├║spechu tejto oper├ície.
Zapojenie mana┼ż├ęrskeho t├şmu: zap├íja┼ą zakladate─żov a mana┼ż├ęrske t├şmy vo v┼íeobecnosti od za─Źiatku a priebe┼żne ich informova┼ą po─Źas cel├ęho procesu.

So 486 mili├│nmi eur vyzbieran├Żch na za─Źiatku roka je Qonto jedn├Żm z najv├Ą─Ź┼í├şch franc├║zskych jednoro┼żcov. Ovplyvnil a motivoval tento exponenci├ílny rast va┼íu strat├ęgiu rebrandingu?

Ke─Ć vyrastieme a staneme sa zrel┼í├şmi, nepochybne potrebujeme lep┼íie zos├║ladi┼ą na┼íe obchodn├ę amb├şcie s na┼íou vizu├ílnou a verb├ílnou identitou. Na┼íe publikum sa vyv├şja s nami. Pred chv├ş─żou sme sa zaoberali cie─żom prv├Żch pou┼ż├şvate─żov 3/4 rokov, dnes sa tento cie─ż vyvinul a m├í in├ę po┼żiadavky.

Table of Contents