Mobilné Správy, Gadgety, Blogy's Secenziami

Rozdiely medzi UEFI a BIOS a ktoré by ste mali použiť?

Rozdiely medzi UEFI a BIOS a ktoré by ste mali použiť? 1

UEFI verzus BIOS, ktorý z nich je lepší a ktorý z nich by ste mali použiť? Je to dobrá otázka pre každého, kto chce zistiť, ako funguje základný hardvér, aby si mohli prispôsobiť matice a skrutky svojich osobných počítačov. Stručne povedané, UEFI je novší, lepší a je naložený na najmodernejšie počítače. Ale veci nie sú také jednoduché ako čiernobiele. Tu je prehľad funkcií, ktoré poskytujú UEFI aj BIOS, a prečo by ste si ich mali zvoliť.

Základy

BIOS a UEFI sú dve firmvérové ​​rozhrania pre počítače, ktoré fungujú ako tlmočník medzi operačným systémom a počítačovým firmvérom. Obidve tieto rozhrania sa používajú pri spustení počítača na inicializáciu hardvérových komponentov a spustenie operačného systému, ktorý je uložený na pevnom disku.

Uefi alebo staršie Bios Boot

Systém BIOS (Basic Input Output System) funguje tak, že prečíta prvý sektor pevného disku, ktorý má adresu ďalšieho zariadenia na inicializáciu alebo spustenie kódu. Systém BIOS tiež vyberá zavádzacie zariadenie, ktoré je potrebné inicializovať na spustenie operačného systému. Pretože BIOS sa používa od samého začiatku (existuje od éry MS-DOS), stále funguje v 16-bitovom režime, čím obmedzuje množstvo kódu, ktorý je možné prečítať a vykonať z ROM firmvéru.

UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) robí tú istú úlohu trochu inak. Uloží všetky informácie o inicializácii a spustení do súboru .efi namiesto firmvéru. Tento súbor je uložený na pevnom disku vo vnútri osobitného oddielu s názvom EFI System Partition (ESP). Oddiel ESP obsahuje aj programy zavádzača zavádzača pre operačný systém nainštalovaný v počítači.

Cieľom UEFI je úplne nahradiť systém BIOS a priniesť mnoho nových funkcií a vylepšení, ktoré nie je možné implementovať prostredníctvom systému BIOS. Niektoré z týchto funkcií sú uvedené nižšie.

Prekročenie obmedzení veľkosti

Systém BIOS používa záznam Master Boot Record (MBR) na ukladanie informácií o údajoch pevného disku, zatiaľ čo program UEFI používa tabuľku oddielov GUID (GPT). Hlavný rozdiel medzi nimi je v tom, že nástroj MBR používa vo svojej tabuľke 32-bitové záznamy, ktoré obmedzujú iba celkové fyzické oddiely 4, Každý oddiel môže mať veľkosť maximálne 2 TB, zatiaľ čo spoločnosť GPT vo svojej tabuľke používa 64-bitové záznamy, čo dramaticky rozširuje podporu pre možnosti veľkosti pevného disku. (Viac o rozdieloch medzi MBR a GPT).

UEFI navyše podporuje väčšie HDD a SDD. Teoretický limit veľkosti UEFI pre zavádzacie jednotky je viac ako deväť zettabytov, zatiaľ čo systém BIOS môže zavádzať iba z diskov 2,2 terabajty alebo menšie.

Rýchlosť a výkon

Pretože UEFI je nezávislý od platformy, môže byť schopný zvýšiť čas a rýchlosť spúšťania počítača. Toto je obzvlášť prípad, keď máte v počítači nainštalované veľké pevné disky. Toto vylepšenie závisí od toho, ako je UEFI nakonfigurovaný na spustenie. UEFI môže fungovať lepšie pri inicializácii hardvérových zariadení. Normálne je toto zvýšenie rýchlosti zlomkom celkového času spustenia, takže neuvidíte veľký rozdiel v celkovom čase zavedenia. Vývojári môžu využívať prostredie prostredia UEFI, ktoré môže vykonávať príkaz z iných aplikácií UEFI, čím ďalej optimalizuje výkon systému.

zabezpečenia

uefi_uefi "src =" https://www.maketecheasier.com/assets/uploads/2013/12/uefi_uefi.png "srcset =" údaje: image / svg + xml, Base64, PHN2ZyB4bWxucz0iaHR0cDovL3d3dy53My5vcmcvMjAwMC9zdmciIGhlaWdodD0iNDYwcHgiIHdpZHRoPSI1MDBweCIgdmVyc2lvbj0iMS4xIi8 + "data-veľkosti =" auto "dáta -src = "https://www.maketecheasier.com/assets/uploads/2013/12/uefi_uefi.png

Bezpečné zavedenie je funkcia UEFI, ktorá bola implementovaná v systéme Windows XP Windows 8 a je teraz štandardom pre Windows 10. Najväčšou výhodou UEFI je jej bezpečnosť pred BIOSom. UEFI môže povoliť načítanie iba autentických ovládačov a služieb v čase zavedenia systému, pričom sa ubezpečí, že pri spustení počítača sa nedá načítať žiadny škodlivý softvér. Spoločnosť Microsoft implementovala túto funkciu na boj proti pirátstvu v roku 2008 Windows, zatiaľ čo Mac používa UEFI už nejaký čas. Secure Boot funguje tak, že vyžaduje digitálny podpis zavádzacích zavádzačov, ktoré by mali vyžadovať digitálny podpis od jadra. Tento proces pokračuje až do úplného spustenia operačného systému. Táto funkcia zabezpečeného spustenia je tiež jedným z dôvodov, prečo je ťažšie nainštalovať iný operačný systém na počítač Windows stroj.

Prečo si vybrať UEFI?

Jedným z dôvodov, prečo si to zvoliť v porovnaní so známym systémom BIOS, je to Spoločnosť Intel už nemá v úmysle podporovať „tradičný“ systém BIOS v roku 2020.

UEFI BIOS-win10-select-UEFI firmvéru-settings

UEFI poskytuje nasledujúce funkcie a výhody:

    jazyky: BIOS je napísaný v assembleri, zatiaľ čo UEFI je napísaný v jednoduchšom jazyku C. pohony: UEFI podporuje väčšie HDD a SDD. Teoretický limit veľkosti UEFI pre zavádzacie jednotky je viac ako deväť zettabytov, zatiaľ čo systém BIOS môže zavádzať iba z diskov 2,2 terabajty alebo menšie. ovládače: UEFI má zložité, ale diskrétne ovládače, zatiaľ čo BIOS používa ovládače vo voľbe ROM (iba na čítanie). V systéme BIOS si aktualizácia hardvéru vyžaduje preladenie pamätí ROM kvôli kompatibilite. Táto špecifikácia sa vzťahuje na samostatne napísané aktualizovateľné ovládače UEFI. Bootovací čas: UEFI vo väčšine prípadov poskytuje pre operačný systém rýchlejší čas zavedenia systému. bezpečnosť: UEFI ponúka vylepšené bezpečnostné funkcie. „Secure Boot“ zabraňuje počítaču pri zavádzaní z nepodpísaných alebo neautorizovaných aplikácií. OS musí obsahovať rozpoznateľný kľúč. Bez zapnutej funkcie Secure Boot je počítač zraniteľný škodlivým softvérom, ktorý poškodzuje proces spúšťania. Spracovatelia údajov: UEFI beží v 32-bitovom alebo 64-bitovom režime. Systém BIOS beží iba v 16-bitovom režime a môže sa používať iba 1 MD spustiteľnej pamäte. GUI: UEFI poskytuje na rozdiel od systému BIOS intuitívnejšie grafické používateľské rozhranie, ktoré môžete navigovať pomocou myši a klávesnice.

Ďalšou výhodou UEFI je to fórum priemyselného rozhrania udržiava ho a je agnostickejší ako výrobca systému BIOS.

Prečo zvoliť BIOS?

Niektoré dôvody, prečo si používateľ môže zvoliť staršie BIOS namiesto UEFI, sú:

    Systém BIOS je ideálny, ak nepotrebujete presnú kontrolu nad tým, ako počítač funguje. Systém BIOS je dostatočný aj vtedy, ak máte iba malé jednotky alebo oddiely. Aj keď mnoho novších pevných diskov presahuje systém BIOS 2-terabajtový limit, nie každý užívateľ vyžaduje také množstvo miesta. Funkcia UEFI „Secure Boot“ môže viesť k tomu, že výrobcovia OEM zabránia používateľom v inštalácii iných operačných systémov na ich hardvér. Ak sa budete držať systému BIOS, môžete tento problém vyriešiť na boku. BIOS poskytuje prístup k hardvérovým informáciám v rozhraní, zatiaľ čo nie každá implementácia UEFI to robí. Hardvérové ​​špecifikácie sú však dostupné v OS.

Niektoré novšie počítače vám umožňujú spustiť UEFI v starom režime BIOS. Používatelia, ktorí si želajú udržiavať počítače so staršími operačnými systémami, vrátane Windows 7, bude chcieť túto funkciu povoliť.

Informácie o systéme Uefi or Legacy Bios

Ak je aktualizácia na pozadí veľká dohoda

Väčšina moderných počítačov sa dodáva s UEFI. Získate tak najnovšie bezpečnostné záruky, ľahšie použiteľné rozhranie na vyladenie vášho stroja a podporu moderných operačných systémov a podrobnejších údajov. Aj keď existuje niekoľko dôvodov, prečo sa držať systému Legacy BIOS alebo používať jeho režim kompatibility, väčšina ľudí uvíta inováciu na verziu UEFI alebo ju nikdy nevie.

Obrázkový kredit: Boot Mode UEFI / BIOS

Je tento článok užitočný? Áno nie

Table of Contents